koulun rumin nörttipoika rakastuu siihen kauneimpaan ja suosituimpaan tyttöön. Esim. tässä yksi sellainen leffa: http://www.imdb.com/title/tt1032815/ Näillä elokuvilla viestitetään, että nörtin on ihan ok haaveilla kaunottaresta ja loppukin on aina oikeudenmukainen eli nörtti saa kaunottaren.
MUTTA, tiedättekö yhtään elokuvaa jossa koulun rumin tyttö saa komeimman urheilijapojan. Itselleni ei tule sellaisia mieleen, koska sellainen ei ole hyväksyttävää, ei edes elokuvissa. Rumalla naisella ei ole mitään oikeutta komieisiin miehiin, mutta rumilla miehillä on kauniisiin naisiin. Yleisen käsityksen mukaan asia on juuri noin.
MUTTA, tiedättekö yhtään elokuvaa jossa koulun rumin tyttö saa komeimman urheilijapojan. Itselleni ei tule sellaisia mieleen, koska sellainen ei ole hyväksyttävää, ei edes elokuvissa. Rumalla naisella ei ole mitään oikeutta komieisiin miehiin, mutta rumilla miehillä on kauniisiin naisiin. Yleisen käsityksen mukaan asia on juuri noin.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Jep. Näin on. Ongelma alkaa vasta siinä kohdin kun nörttiolmi repäistään irti sieltä ruusuisesta elokuvahaavemaailmasta ja todellisuus onkin jotain muuta. Mutta älä välitä, nörttiluuseri voi rakastua ja voi haaveilla ihan oikeasti. Se ei maksa mitään. Todellisuus vaan on jotain muuta.
"MUTTA, tiedättekö yhtään elokuvaa jossa koulun rumin tyttö saa komeimman urheilijapojan."
No ei ehkä koulun rumin tyttö, mutta kyllähän sinkkuelämässä Carrie saa hunkseja koko ajan, vaikka ei naamastaan olekaan mikään ihannenainen. Sarjahan se tietysti on, eikä elokuva.
Toisaalta, elokuvat ovat fantasiaa. Ei todellisessa elämässä nörtti saa kaunotarta. Ellei ole sitten jotain muita epätavallisen hyviä ominaisuuksia.
ja naiselle kelpaa elämänkumpaniksi se komea. Näinhän se maailma kulkee.
"Miehille kelpaa kyllä panoiksi vaatimattomamman näköisetkin naiset. "
Mut eihän rumalla naisella tee yhtään mitään, eikö???
Hyvä näyte miehen johdonmukaisuudesta. Ja perään hirmuinen selittely että kun en minä tarkoittanut sitä enkä tätä ja naiset tulkitsee niin ja näin ja kaikki naiset ja kukaan ei tajua herkkää miestä eikä kukaan eikä mitään eikä eikä äiti rakasta ja siskokiin on perkele rentun kanssa.
Monelle miehellehän kelpaakin, mutta muutamille ei. Nämä muutamat dominoivat sitten Sinkut-palstan viestitystä.
kertoi hyvin kehitystasostasi. Toivottavasti koulussasi järjestetään jatkossa parempaa mediakasvatusta.
jossa universumin kauniimpiin lukeutuva Winona Ryders näyttelee koulun ruminta tyttöä, joka on arka ja nörtti ja ATM:n naispuolinen vastike. Sitten rumasta ankanpojasta tulee joutsen ja Winona saa komean pojan johon oli salaa ihastunut.
onkin oikeasti kaunis.
oikeesti. Ei ruma nörtti naisia saa. Paitsi jos sillä on joku erikoispiirre. Tosin harvoilla mitään sellaisia on.
Nää teinileffat/sarjat on yks sii siihen miksi niin moni nuori syrjäytyy sosiaallisesti sekä parisuhdemarkkinoilta.
Näissä leffoissa aina korostetaan sitä, että on tärkeää olla suosittu, sosiaallinen, trendikäs ja ne, jotka eivät ole näitä asioita ovat hylkiöitä ja luusereita.
Ja nuoret tietenkin omaksuu tuon käytäntömallin, kun heidät on niin helppo aivopestä.
Kyllähän joissakin leffoissa myös ruma/nörtti tyttö/poika saa sen koulun suosituimman pojan/tytön mutta vasta sitten, kun he ovat itse muuttuneet trendipelleiksi ja sitä kautta pääässeet sosiaallisiin piireihin.
Toki meininki on ollut samantyyppistä jo kymmeniä vuosi ennen noita leffoja mutta viime vuosikymmeninä tää ilmiö on kasvanut aika reippaasti.
Nainen voi tuntea suurta intohimoa tylsän näköistäkin miestä kohtaan, jos hänellä on muita hyviä ominaisuuksia, mutta mies ei voi koskaan palavasti rakastua sellaiseen, jonka ulkonäkö ei miellytä oli nainen miten älykäs, rikas, lahjakas, korkean statuksen omaava jne. tahansa. Miehille visuaalisuus on huomattavasti suurempi osa seksuaalielämää, mistä syystä miehet katsovat pornoakin.
olet itse itsesi aivopessyt. Sen lisäksi, että kauneus on katsojan silmässä, en suostu uskomaan että miljoonat miehet maailmassa olisivat vasten tahtoaan naimisissa sellaisten naisten kanssa, jotka eivät täytä kosmetiikka- ja vaatemainosten (tai pornoteollisuuden) kauneusihanteita. Jokainen ihminen on ainutlaatuinen, jokaisessa on jotain kaunista. Rakastunut ihminen näkee kumppanissaan sen kauneuden.
Mutta sitähän et voi tajuta, jos et koskaan ole ollut rakastunut.
No kyllä mä ainakin tiedostin, että maailmassa on minunkin silmääni huomattavasti kauniimpia naisia, vaikka ex-tyttöystäviini olinkin rakastunut. Siinä on sitten eroa miesten välillä, että mikä on alin sellainen ulkonäkötaso, joka kiinnostaa riittävästi. Itseäni kiinnostaa luonnekin.
Donnie Darko on helvetin hyvä elokuva. Taidan katsoa sen tänään uudestaan, kun viimeksi viime jouluna sen katsoin.
ja sinkkuelämän ihannoimisesta. Itse ATMt yhtä pahoja, ellei pahempia hollywoodleffaunelmissa eläjiä.
sellaisia leffoja missä koulun kultapoju rakastuu nörttityttöön.
Te ootte ollut vaan siittiöinä alkoholisti-isänne kasseissanne vielä silloin:
http://www.leffatykki.com/elokuva/sinussa-on-se-jokin