Kyllä on mukavaa, kun eräs estää toisia tekemästä töitä suojaamalla koneita ja tiedostoja salasanoilla, ettei muut pääse tekemään tiettyjä hommia mitä ovat aiemmin tehneet. Kieltää tiettyjä ihmisiä tekemästä tiettyjä töitä. Haukkuu muille ja yrittää toisten edessä todistaa tietyn ihmisen muka osaamattomuutta muille esittämällä hänelle kysymyksiä jotka eivät edes liity kyseisen työn osaamiseen. Henkilökohtaista tavaraakin kadonnut ja hajonnut on. Kuka lie? Samaan aikaan ehdottaa kokonaan tietyistä töistä luopumista, koska haalinut itselleen liikaa töitä ja estänyt muita tekemästä niitä. Säälittävää, mutta totta: yrittää näin korottaa itseään muita korkeammalle, vaikka sama koulutus/kokemus. Kokemuksia?
Millaisesta puusta pudonnut
omena?
2388
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kuvaamasi toiminta on erittäin tyypillistä "ahkeralla" lukemisella työpaikkansa hankkineelle naiselle. Omaa osaamista pönkitetään tekemällä "itsestä korvaamaton" ja haukkumalla muita tehdään "helppoja syntipukkeja" tulevaisuuden virheille. Otetaan vastuu/valta muilta työntekijöiltä, mutta ei kanneta sitä vaan tiukan paikan tullen sysätään vastuu muille työntekijöille.
Harmi vaan kun päteviä ja osaaviakin naisia olisi palkattavaksi. Nämä "pomottajat" pilaavat työilmapiirin ja kaiken lisäksi kaikkien naisten maineen.
Aika paha, jos ukko tällaiseen käyttäytymiseen sortuu.
tuossa kyse on. Pilaa lähes kaikkien miesten maineen. Enpä olisi uskonut, että miehistäkin niitä juoru"ämmiä" löytyy. Eipä ole suhtautuminen miehiin ollut tällaisen jälkeen entisenlainen. Ehkä hyvä, että sen tässä vaiheessa huomaa... Muuten työpaikka olisi mitä parhain. Tuo eräs henkilö pilaannuttaa koko ilmapiirin edellä aiemmin kuvailemallani tavalla. Jo minun lisäksi kolme muuta ovat valittaneet hänestä jatkuvasti. Tuppaa vain ukko kääntämään huomion itsestään jonnekin muualle. Mutta eihän sitä kukaan voi tehdä mitään ennen kuin pomo avaa silmänsä. Voisinpa melkein kuvitella, että häneltä juuri tuollaisia kommentteja saisi kuin mitä sinä kaskas kirjoitat naisista. Naiset lukevat ahkerasti ja ovat valmiita kehittämään itseään läpi elämän. Jotkut miehet kuvittelevat vain pärjäävän sillä sukupuolella, jonka ovat synnyin"lahjaksi" saaneet. Olisipa mielenkiintoista nähdä mitä tapahtuisi, jos meillä olisi naispomo ja hän sille kävisi jauhassa samaa. Ei varmaan nainen kauaa katselisi tuollaista miestä. =D