Vanhat puumailat

matti

Moi, näin jossain vanhoja puisia tennismailoja vitriinissä. Kerääkö niitä joku? Miksi ja minkälaisia? KÄyttöarvo lienee vähäinen?

Itselläni lienee josssain komeron pohjalla ainakin 70-luvun alun Dunlop Maxply, taitaa olla alkuperäiset jänteetkin, sellaiset tummanpuhuvat. Säilytänkö, myynkö, vai pistänkö hellapuiksi?

5

2859

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • raksutiikeri

      Toistaiseks niillä lienee vain tunnearvoa. Voi kunpa mäkin olisin säilyttäny omani...

      Voi sellasesta joku vähän maksaakin, mut tuskin rikastut. Niitä on sen verta paljon viel olemassa...

      Mut älä ihmeessä tuhoa. Mielummin kysy josko joku seura kaipaisi sellaista...

      • matti

        ...ei kun joo, jotain tuollaista ajattelin, se Maxply on niin kaunista puutyötä ja viimeistelyä kahvaa myöten, että se saa säilyä.


      • MtJ
        matti kirjoitti:

        ...ei kun joo, jotain tuollaista ajattelin, se Maxply on niin kaunista puutyötä ja viimeistelyä kahvaa myöten, että se saa säilyä.

        Multaki löytys pari vanhaa adidaksen puumailaa, molemmissa alkuperäiset jänteet ja kaikki. Toinen vaan alkaa olla jo semmoista vuosimallia että ikä alkaa tehä temppujaan sille.


    • Anonyymi

      En tiedä mitä ap on tehnyt mailoilleen, mutta olisihan ne hienoja koristeita ajoilta menneiltä. Itsellä vanhoja vesisuksia, nykyiset jo pikkaisen erilaisia.

      • Anonyymi

        Minulla on vanha Slazenger, jolla pelasin paljon ja kirpputorilta saatu Yakim, joka on vähän kiero yläosastaan. Seura järjesti monta vuotta sitten puumailakisat ja pelasin siellä Slazengerilla. Ap jännittää kai vielä mailoja ja on hänellä monta puumailaa vieläkin. Eikun Karipekka se taisi ollakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      376
      2376
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      63
      1839
    3. 154
      1423
    4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1236
    5. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1201
    6. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      48
      925
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      90
      874
    8. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      842
    9. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

      Ketä saamme kiittää tästä?
      Ähtäri
      28
      813
    10. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      43
      805
    Aihe