Vanhat puumailat

matti

Moi, näin jossain vanhoja puisia tennismailoja vitriinissä. Kerääkö niitä joku? Miksi ja minkälaisia? KÄyttöarvo lienee vähäinen?

Itselläni lienee josssain komeron pohjalla ainakin 70-luvun alun Dunlop Maxply, taitaa olla alkuperäiset jänteetkin, sellaiset tummanpuhuvat. Säilytänkö, myynkö, vai pistänkö hellapuiksi?

5

2868

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • raksutiikeri

      Toistaiseks niillä lienee vain tunnearvoa. Voi kunpa mäkin olisin säilyttäny omani...

      Voi sellasesta joku vähän maksaakin, mut tuskin rikastut. Niitä on sen verta paljon viel olemassa...

      Mut älä ihmeessä tuhoa. Mielummin kysy josko joku seura kaipaisi sellaista...

      • matti

        ...ei kun joo, jotain tuollaista ajattelin, se Maxply on niin kaunista puutyötä ja viimeistelyä kahvaa myöten, että se saa säilyä.


      • MtJ
        matti kirjoitti:

        ...ei kun joo, jotain tuollaista ajattelin, se Maxply on niin kaunista puutyötä ja viimeistelyä kahvaa myöten, että se saa säilyä.

        Multaki löytys pari vanhaa adidaksen puumailaa, molemmissa alkuperäiset jänteet ja kaikki. Toinen vaan alkaa olla jo semmoista vuosimallia että ikä alkaa tehä temppujaan sille.


    • Anonyymi

      En tiedä mitä ap on tehnyt mailoilleen, mutta olisihan ne hienoja koristeita ajoilta menneiltä. Itsellä vanhoja vesisuksia, nykyiset jo pikkaisen erilaisia.

      • Anonyymi

        Minulla on vanha Slazenger, jolla pelasin paljon ja kirpputorilta saatu Yakim, joka on vähän kiero yläosastaan. Seura järjesti monta vuotta sitten puumailakisat ja pelasin siellä Slazengerilla. Ap jännittää kai vielä mailoja ja on hänellä monta puumailaa vieläkin. Eikun Karipekka se taisi ollakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. El Khamenein arkku K-Kaupan autossa?

      Kyllä kauppias hoitaa?
      Maailman menoa
      139
      1192
    2. Mahdoton tilanne

      Täällä monella tuntuu olevan jumissa oleva tilanne. Joillakin kaipuu ja ikävä on kestänyt jo vuosia. Osapuoli/puolet ova
      Ikävä
      97
      909
    3. Välillä tulee haikeus

      Et kaikki päättyi näin. Etten saanut vastauksia. Ei meitä oltu tarkoitettu. Niin se vain on.
      Ikävä
      78
      854
    4. Tunteilla leikkiminen

      Oletko leikkinyt kaivattusi tai jonkun kiinnostuneen tunteilla, pelannut jotain peliä tai pelleillyt asioilla? Miksi?
      Ikävä
      113
      805
    5. Ne katseet, ei niitä

      Voi unohtaa. Se, miten molemmat katsoi
      Ikävä
      32
      591
    6. Mä olin ihan peloissani sun lähellä

      Huomasitko? En uskaltanut edes katsoa sua. Näin sivu silmällä sun vinon hymyn. Oliko hyvä vai paha juttu kun tulit lähel
      Ikävä
      20
      519
    7. On ikävä sinua ihana

      En jaksa syvempiä tuntoja enää kirjoittaa. Kaipaan sinun läsnäoloa ja läheisyyttä nainen. Hyvää yötä.
      Ikävä
      28
      513
    8. Miten jotkut kehtaa aikuisiällä kiusata

      Ihmisiä? Eikö se ole aika noloa?
      Ikävä
      97
      508
    9. Mitä jos näkisimme

      Vyöryisikö samat tunteet uudelleen?
      Ikävä
      45
      494
    10. Kaipaamalleni naiselle

      Hyvää iltaa! Täytyy vain toivoa että törmäämme toisiimme pian Toivoo. mies
      Ikävä
      29
      447
    Aihe