Olen määräaikainen kaupungilla, yhteensä sopimuksia on peräkkäin kertynyt Tammikuusta 2010 - Joulukuun loppuun. Väliin ei ole jäänyt yhtään päivää joten voidaan katsoa että sopimus on kestänyt lähes vuoden. Marraskuussa pomo kehotti katsomaan kalenterista toivomukseni lomien pitämiseksi ennen työsuhteen päättymistä. Kesällä pidin heti alkuvuodesta kertyneet päivät pois, nyt siis kyseessä loppuvuodesta kertyneet.
Halusin ottaa viimeisiksi lomapäivikseni tämän joulun jälkeisen väliviikon, viimeisen työsopimukseni viikon. (edelleenkään tähän päivään mennessä pomoni "ei tiedä" jatketaanko sopimustani enää, kumma juttu... )
Kysyisinkin nyt joltain viisaalta: saanko näiltä lomapäiviltäni mitään lomarahaa normaalin palkan lisäksi JOS en enää palaa töihin? Vaikuttaako se asiaan jollain tavalla jatkuvatko työni vai ei? Entä jos työsopimus uusitaan mutta alkaen vasta 10.1.2011 ? Silloinhan tulisin taas työhön "uutena".
Kesällä sain niiltä muutamilta päiviltä lomarahan, mutta nyt on tullut vain tavanomainen palkkakuitti.
Työnantajalta ei selvää vastausta asioihin saa, ei taida tietää itsekään.
Määräaikaisen lomarahat?
Orjatyössä
1
749
Vastaukset
- kvtes vuosilomaluku
Kun pomosi ei tiedä lomaraha- ja lomakorvausasioita, kysy palkanlaskennasta tai luottamusmieheltä. Siellä tiedetään. Kaikki on luettavissa myös työehtosopimuksesta. Saat työsuhteen loppuessa sekä lomakorvauksen niistä päivistä, joita et pidä lomana että lomarahan samoilta kuukausilta kuin loman tai lomakorvauksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka912551- 671475
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww861467EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje131208- 81943
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi16930Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta110830Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe39828- 54793
- 30726