SKINHEAD ja tummat värit

suomi24tadaa_

Haluaisin vain esittää kysymyksen enkä syytellä. Toivon myös että kaikki muut pitäisivät ketjun asiallisena ja opettavaisena. Toivon, että V-sanaa ei käytettäisi tässä ketjussa ja jos et ole mielestäsi ajanhermoilla oleva SKINHEAD, niin toivon että jättäisit vastaamatta. Teen koulututkimusta ja opinnäytetyötä värimaailmoista, joten en etsi mielipiteitä vaan tietoa JA TÄMÄ EI OLE RASISMIKESKUSTELU!!

Kysymykseni:

Miksi skinheadit usein pukeutuvat tummin väreihin, esimerkiksi Musta pilotti ja tummat farkut, mustat maiharit. Ymmärtääkseni tummapigmenttiset värit ovat juuri niitä värisävyjä joita skinit vihaavat. Miksi skinit eivät pukeudu valkoiseen, siniseen, vihreään tai punaiseen?

Näin vastikään skinheadin näköisen ihmisen kaupassa irvistelemässä valkoihoiselle Suomalaisille, koska hän oli pukeutunut pääosin vaaleansiniseen ja valkoiseen (tunnen ihmisen, hän on 100% Suomalainen). Eikö vaaleansininen ja valkoinen ole lähempänä esim. Suomenlipun väriä kuin esimerkiksi musta? Mikä on valtaskinheadien ajatus vaaleansinisestä väristä sekä muista kirkkaista väreistä käytettävänä Suomalaisessa kulttuurissa ja vaatteissa?

Tässä nyt aluksi
Kiitoksia ajastanne ja hyvää uuttavuotta

Pahoittelen mahdollisia kirjoitusvirheitä.

1

1062

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • skiinheed

      No kerrotaampa.

      Me käytämme tummia vaatteita lähinnä se takia kun se on aina ollut niin.
      Pilotti takki ja maastohousut ovat juurikin armeijan tavaraa, samoin maihinnousukengät.
      Punaiset vaatteet edustavat lähinnä kommunismia ja skinit eivät näitä päälleen (paljoa) pue,
      sinivalkoisia vaatteita käyttää kyllä moni. Varsinkin suomi t-paidat ynnä muuta.

      Mustat vaatteet vaan pukee paremmin ja siihen on totuttu mutta esim. laivaston sinisiä ja oliivin vihreitä pilotteja on paljon. Kai olet myös huomannut että käytämme urban camo maastohousuja sekä muunkin värisiä.

      Ja siitä ystävästäsi. Minusta tuntuu että tämä skini joka oli virnuillut ystävällesi on juuri näitä rähinän takia skinejä. Aatteellista taustaa löydy jannusta yhtään.

      Toivottavasti edes oli vähän hyötyä. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2234
    2. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      922
    3. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      904
    4. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      24
      889
    5. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      863
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      51
      831
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      118
      819
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      9
      753
    9. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    10. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      733
    Aihe