Olisi pari kysymystä venyttelyyn ja venymiseen liittyen.
1. Millaset lämmittelyt pitäisi tehdä ennen venytyksiä ?
2. Itselläni on lonkan seutu melko jumissa ja lihakset kramppaavat joskus esim. jos istun lattialla, levitän jalat sivuille ja pyrin työntämään rintaa alaspäin. Millä liikkeillä saisin nämä lantionseudun lihakset ``aukeamaan´´ paremmin.
3. Onko liikkeitä jotka venyttävät kehoa samoin tavoin kuin spagaatit (etu ja sivu), sivuttain kyseinen liike onnistuu melkein muttei toisessa? suunnassa.
Pyrin lisäämään venyvyyttä, koska sitä tarvitaan mm. kamppailulajeissa hyväksi hyvinvoinnille.
Suomi24 sivuilla ei taida olla venyttelylle omaa palstaa ???
Lantionseudun venyttäminen (+ spagaatti)
vinkkejä...
1
805
Vastaukset
- kuuntele kehoasi
Kyllä se venyy, mutta älä tee väkivaltaa kehollesi. Ihan sama mitä teet, mutta opettele kuuntelemaan kehoasi, äläkä tee yhtään mitään, miin se ei suostu. Kaikki vernytykset tehdään vain siihen asti, ettei tule kipua. Lämpimät lihakset toki toimvat paremmin. Siihenkin on sama, millaisella treenillä ne lämmität. Venytä pitkään ja rauhallisesti - ja ehdottomasti ilman kivun tunnetta. Kokeile eri asioita. Opettele tnnistamaan kehossasi, mihin kohtaan mikin liike vaikuttaa. Kuuntele, älä pakota.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1673468- 152136
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2231490Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701251- 441221
- 371131
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381073Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke1361031- 471004
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.411000