On tullut kokeiltua jo niin montaa meikkivoidetta, eikä mikään tunnu omalle iholle hyvältä. Ihoni on hyvin sekava; se rasvoittuu välillä helposti, mutta on usein pintakuiva ja erittäin kuiva etenkin näin talvisin nenän ja leuan alueelta. Toisaalta iho saattaa rasvoittua, vaikka se olisi kuivakin.
Olen kokeillut Maybellinen tosi monia meikkivoiteita ja Lumenen muutamaa, mutta millainen olisi hyvä iholleni?
Mitä mieltä olette Lorealin Matte Morphosesta? Kokemuksia?
Olen kokeillut Maybellinen tosi monia meikkivoiteita ja Lumenen muutamaa, mutta millainen olisi hyvä iholleni?
Mitä mieltä olette Lorealin Matte Morphosesta? Kokemuksia?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kannattaa kokeilla mineraali puuteria, jos vaikka se olisi sun juttu. Käytän ite Lumenen omia ;)
Itsellä on myös kuvaukseesi sopiva rasvoittuva ja samalla (etenkin talvella) kuiva iho. Hyvä kosteutus on tärkeää, ja luulen että meikkivoiteen pysymistä voisi sinulla auttaa meikkivoiteen pohjustaja (esim. Goshilla ja Macillä löytyy) ja puuterointi meikkivoiteen kiinnittämiseksi. Mineraalimeikit voisivat sopia, mutta rasvoittuvalla iholla nekin kyllä lähtevät valumaan ajan kanssa (tiedän kokemuksesta).
Itse käytän mm. Max Factorin Lasting performancea sekä Diorin Foreveriä. Vaahtomeikkivoiteita (kuten Matte morphose) en ole itse käyttänyt, mutta niiden on sanottu korostavan helposti kuivia kohtia, joten eivät varmaan ole paras vaihtoehto ainakaan talvella käytettäväksi
Itse suosittelisin ihan oikeita mineraalimeikkejä, esim. Lily Lolo.
Mulla on vähän aknea, paksu iho, pintakuiva ja ties mitä. Jonkun kuukauden nyt mineraalimeikkiä käyttänyt ja iho on parantunut selvästi. Iho ei kiristä ja vähäisen kiillonkin iltapäivällä voi vaan paperilla painella pois.
Ei tarvitse enää pakkeleihin takaisin palata.