Omistan 11v:n mukavan pv-ruunan jolla on kisattu n. 110cm luokkia 6-vuotiaasta saakka ja ostaessani sen se oli vähällä liikutuksella n. 2 vuotta. Hevonen voi erittäin hyvin nyt ja on aktiivisessa este/kouluvalmennuksessa. Ongelmana tuli kumminkin vastaan herran hyppytekniikka on hieman heikko ja hevonen hyppää useimmiten hieman ilman selkää. Käytän hänellä pelham-kuolainta esteillä, koska sillä sen saa helpoiten esteeltä tullessa kiinni sekä taivutus että muut sujuvat paremmin tällä kuolaimella mutta voiko se mahdollisesti vaikuttaa hyppäämiseen? Vai onko herralla muutenkin ongelmia hypätessä? Ajatuksena olisi irtohypyttää hevosta ja saada selville kuinka se hyppää ilman ratsastajaa repimässä suusta tai horjuttamassa tasapainoa. Onko järkeä irtohypytykselle tai onko muita mahdollisia toimen piteitä jotka voisivat helpottaa ratsastusta?
11v hyppytekniikan harjoitus
lehdonoksa
41908
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ensinnäkin: Omasta mielestäni jos ei hevosta saa esteillä kiinni tarpeeksi ihan peruskuolaimella tai taipumaan niin pitää kysyä, että missä vika. Yleensä silloin hevosen peruskoulutustaso tai ratsastajan taidot eivät ole riittävät. Esimerkiksi esteilläkin kuuluu tehdä perusharjoituksia kuten hyppy-käynti siirtymä-laukka siirtymä-hyppy, voltteja yms. eli ennen ei siirrytä isompiin esteisiin tai vaativampiin tehtäviin, kun hevonen toimii hyvin perusjutuissa. Ei riitä se että päästään esteen yli vaan se täytyy onnistua siististi ja hyvässä hallinnassa.
Ja muuten, käytätkö pelhamia yhdellä vai kahdella ohjalla? Jos käytät vain yhtä ohjaa, niin pelham ei vaikuta enää niin kuin sen pitäisi vaan siitä tulee vain kovempi suora kuolain tai nivel. Pelhamin alkuperäinen idea on, että perusohja toimii kuin peruskuolaimen kanssa ja tarvittaessa kankiohjalla muistutetaan käytöstavoista, samalla tavoin kuin raipan käyttö pohkeen tukena.
Sitten: Mikä on hevosesi tekniikassa vialla? Hyppääkö siis selkä notkolla, pää ylhäällä vai miten niin ei käytä selkäänsä tarpeeksi? Pyöreyttä hyppyihin voi saada okserien, trippelien yms. leveys esteiden avulla (mieluiten nousevia) joiden pitäisi olla sellaisella korkeudella, että hevonen helposti pääsee ylitse, ei siis mikään max. korkeus. Myös jumppasarjat opettavat hevosta sekä nostamaan jalkojaan, keskittymään, laskemaan päätään että venyttämään selkäänsä hypyn aikana. Tällöin on tärkeää, että ratsastaja on niin kokenut, että kykenee auttamaan hevosta löytämään oikean ponnistuspaikan ja antaa hevosen hypätä häiriöttä (siis pysyy tasapainossa, ei vedä ohjista). Usein hevosilla hyppytekniikan puutteet liittyvät juuri pelkoon siitä, että ratsastaja ei pysy mukana tai epätasapainottaa.
Sanot että hevosta valmennetaan sekä koulussa että esteillä. Kuka valmentaa? Jos käy ammattilaisen valmennuksissa, hänen pitäisi kyetä luomaan hevoselle harjoittelu ohjelma, jossa koulu ja esteharjoitukset tukevat sekä hevosen kehitystä että ratsastajan. Jos taas valmentaudut itse, niin suosittelisin hankkimaan ammattilaisen apua (ei välttämättä muodollisesti pätevä vaan joku joka oikeasti osaa selittää miksi ja mitä ja miten).
Ongelma on nimenomaan se, että tästä aiheesta voisi kirjoittaa monta sivua ja siltikään en pysty sinulle selvittämään kaikkia tällaiseen ongelmaan liittyviä asioita, varsinkaan sinua ja hevosta näkemättä. Tärkeää olisi myös tietää hevosen lihaskunto, rakenne, peruskunto, teidän päivittäinen ja viikottainen aikataulunne, työskentelytapanne jne. Hankala on muuten neuvoa. Sen takia suosittelen kovasti ammattilaista apuun.
Hyppytekniikka on hevosellani vaihteleva eikä vakiintunutta tekniikkaa ole. Joskus se hyppää ilman selkää ja joskus se hyppää kunnolla. En tiedä voinko sanoa olevani mitenkään loistava ratsastaja, mutta kumminkin pärjään hevosen kanssa ja pystyn loistavasti treenaamaan sitä päivittäin.Tämä hyppytekniikka kumminkin hieman hämää minua, koska vaikka esteelle tuotaisiin sata kertaa samalla tavalla hevonen ei hyppää samalla tavalla.
Käytän kumipelhamia jossa yksi nivel sekä ohjaus toimii yhdellä ohjalla deltan avulla. Ajatus oli saada kaksi ohjaa, mutta aluetason kisoissa minun ikäiselläni ei viellä kahta ohjaa sallita. Hevosellani oli ennen ostoa ratsastettu pelkällä olympialla ja se oli hieman hidas kuolain aina esteillä joten kun hevonen teki jotain arvaamatonta oli sen heti kiinni saaminen tuotti hankaluuksia. Nyt hevonen on kontrollissa ja kääntyy minne ohjataan. Hyppypaikkoja ollaan harjoiteltu jumppasarjoillakin ja lähes aina oikea ponnistuspaikka löytyy mutta tosiaan hyppy on vaihteleva.
Kouluratsastuksessa käytän normaalia springerin niveltä ja hevonen liikkuu ihan ok mutten ottaisi samaa kuolainta esteelle, vaikka se olisikin paras mahdollinen kuolain esteratsastukseen. Muttei kyseiselle hevoselle ainakaan lähiaikoina.
Itselläni on osaavia valmentajia auttamassa ratsastuksessa, mutta päätin olla itsekkin reippaampi ja kysellä näin netin välityksellä onko jollakin apua kyseisen asian suhteen jos vaikka on törmännyt samankaltaisiin ongelmiin ja on saanut jo ratkaisun. Kyse ei ole siitä etteivät he auttaisi. Vaan siitä että niin on montaa mieltä kun on miestäkin. Asioita kun voi ratkaista monilla tavoilla.
Ja joskus haitallisinta on juuri se kun kokeillaan montaa eri tekniikkaa.
Sinuna lähtisin siitä, että hankkisin tiedon mikä toimii, missä, miten ja miksi. Eli mitä lihaksia hevonen käyttää hyppäämisen eri vaiheissa. Miten sinun hevosesi käyttää lihaksiaan hypätessä (siis niissä väärissä), miten se eroaa hevosen lihasten käytöstä silloin kun hypyt sujuvat? Ota videolle lukuisia suorituksia, jotta voit niitä analysoida, yleensä taustalla on jokin syy. Sitten mieti, miten haluat hevosen muuttuvan, tai miksi toinen tyyli on parempi? Miten se vaikuttaa lihasten käyttöön, mitä hevosen pitäisi tehdä hypätäkseen oikein? Kun tiedät mitä haluat muokata ja miksi, voit oikeasti ruveta miettimään että miten. Esimerkiksi mitä tarkoitat ilmaisulla 'hyppää ilman selkää'? Anteeksi vaan, mutta se ei ole mitenkään fyysisesti mahdollista. Tiedän että kyseessä on ratsastuspiireissä usein käytetty ilmaisu, mutta tiedätkö itsekään, mitä sillä tarkoitat? Se voi nimittäin tarkoittaa sitä, että hevonen hyppää pää ylhäällä, niin että pitkä selkälihas on lyhyessä muodossa eikä auta hevosta kantamaan ratsastajaa kunnolla. Se voi myös tarkoittaa sitä, että pitkä selkälihas on ylipäätään liian heikko, jotta hevonen voisi kunnolla sitä käyttää ratsastajan kantamiseen. Kuten myös sitä että hevonen tiputtelee puomeja ja tuntuu että se ei käytä selkäänsä kunnolla vaikka kyse onkin kaulan suurten lihasten toiminnasta. Tai hevonen voi lähteä hyppyyn löysästi, jolloin se ei käytä takapäätään kunnolla. Tai se hyppää laatikkomaisesti, mikä johtuu yleensä arviointiongelmista. Kaikkien näiden yhteydessä olen kuullut sanottavan, että hevonen hyppää ilman selkää. Ilmaisu itsessään paitsi antaa minulle huonon kuvan ratsastajan todellisesta tietotaidosta että hyvin vähän todellista tietoa siitä, mikä on vialla.
Hitaat hyppy harjoitukset ovat parhaita tekniikan kannalta. Siis rauhallisessa tempossa niitä jumppasarjoja, puomeja ja joskus yksittäisiä esteitä. Okserin tai trippelin hyppääminen ympyrällä toimii kun vaadit hevosta kulkemaan hyvässä muodossa ja itseään kantaen esteen välisen matkan.
Itse olen sekä ratsastanut että opettanut hevosilla, joiden on tarvinnut parantaa tekniikkaansa hypätessä, suurin osa hevosista kun ei ole luonnonlahjakkuuksia. Kokemuksia ongelmasta on siis huomattavasti. Mutta joka ikisellä hevosella olen joutunut käyttämään hieman erilaista metodia riippuen siitä, mikä on ongelma. Toki jossain määrin samoja harjoituksia, mutta pääasiassa jokaisella yksittäisellä hevosella on jouduttu räätälöimään hommat hevosen mukaan ja opettaessa myös ratsastajan mukaan. Tämän takia on mitään kovin pätevää vaikea sanoa ilman että on hevosta tai ratsastajaa nähnyt ja siksi myös kyselin ja suosittelin valmentajaa. Toinen hyvä keino on tosiaan videokameran käyttäminen ja sen analysoiminen jotta itsekin tiedät miltä hevosen meno näyttää, se kun ei aina ole sama kuin miltä se tuntuu.
Ja anteeksi vaan jos tuli vähän kovaa tekstiä, mutta ei ole mahdollista auttaa ketään, jollei asioista puhuta niiden oikeilla nimillä. Mietinpä vain milloin hevosihmiset oppivat sen ymmärtämään.
Vanha viesti, eikä tämä viesti varmaan tavoita alkuperäisiä kirjoittajia,mutta kommentoin kuitenkin. Todella ärsyttävää,kun yrittää kysyä mielipiteitä,niin joku "tärkeä" Ihminen on lyttäämässä. Tätä ikävä kyllä tapahtuu myös ihan naamatusten tallillakin.