Millainen kuva hakemukseen?

eorghrtig

Olin tänään menossa valokuvausliikkeeseen teetättämään lisää kappaleita ylioppilaskuvastani, koska tarvitsen niitä työhakemuksiini. Haen siis eri vaatemyymälöihin töihin, ei mitään kovin virallista ja asiallista. Minulle tuolla liikkeessä sanottiin, ettei työhakemuksiin laiteta ylioppilaskuvia vaan passikuva. Ihmettelenkin nyt, että mikä kuva siihen työhakemukseen kannattaisi oikeasti liittää, kun on kyse melko rennosta nuorten vaateliikkeestä? Olen tähän nykyiseenkin kansainväliseen ketjuun hakenut ylioppilaskuvallani ja päässyt. Minusta se tuo paljon enemmän persoonallisuuttakin jo esiin, kun siinä ei tuijoteta kameraa suoraan naama peruslukemilla ja omassa kuvassani vilahtaa vähän vaatetustakin ja on muutenkin hyväntuulinen otos. Haluaisin laittaa siis ylioppilaskuvani paljon mieluummin hakemukseen kuin pienen passikuvan.

Millainen kuva siis on paras? Teenkö virheen, jos laitan ylioppilaskuvan?

8

1473

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8

      Firma haluaa tuottavan työntekijän, siis sellaisen joka saa kauppa aikaan ja asiakkaat palaamaan. Kysymys kuuluu siis ostaako joku vaatteita joka näyttää istuvan jäykästi suorassa, persuilme, suu kiinni. Vain numerolappu puuttuu rinnasta. Toisaalta ylioppilaskuva lakkeineen ei taida olla ihan optimaalinen ratkaisu. Se liittyy toiseen tilanteeseen ja voi tuntua ettei siihen ole nähty vaivaa. Kuvia näkemättä kallistuisin noista vaihtoehdoista ylioppilaskuvaan.

    • ...

      Rento ja trendikäs nuorten vaateliike tuskin haluaa akateemisen oloista, konservatiivistä työntekijää vaan muodikkaan, rennon ja hyväntuulisen, ulospäinsuuntautuneen työntekijän. Eli valokuva pitäisi olla myös sen mukainen, nuorekas, rento, avoin ja positiivinen.

    • ▼ ▼

      Käy otattamassa persoonallinen kuva ilman sitä yo-lakkia. Tai pyydä ystävääsi ottamaan digikameralla ihan sellainen kuva kuin haluat. Rippi-, yo- tai hääkuvat eivät ole työhakemuksia varten.

    • Laita joku kivannäköinen vapaa-ajan kuva. Ei mitään ylppäriä tms.

    • mä neuvon

      että jos tietäisi hakemuksen käsittelijän olevan keski-ikäinen mies, olisi alastonkuva kaikista paras. Naamalla ei välttämättä niin väliä, kunhan olisi kaulasta alaspäin rekryn silmää hivelevä.

      Tosin jos muu hakemus jätettäisiin lukematta ja vain tuon perusteella palkattaisiin, niin en tiedä kannattaisiko kyseiseen paikkaan mennä.

    • ghfghfghfg

      ei ole mikään standardin asettaja. Ihan oman harkintasi mukaan voit laittaa valokuvan. Passikuvallehan on asetettu tietyt vaatimukset - eli eikö ilmeenkin pitäisi olla perusilme. Just joo.

      Niuho nipo.

      Laita sellainen kuva, jossa olet eduksesi!

    • Profiilikuva
    • näin_on_käynyt

      Siisti peruskuva. Ei missään nimessä poseerata ankkahuulikuvia, ne lentää roskiin naurun saattelemina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      93
      1557
    2. 72
      1244
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      89
      1203
    4. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      275
      987
    5. 95
      919
    6. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      40
      894
    7. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      49
      777
    8. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      80
      765
    9. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      743
    10. 45
      685
    Aihe