Onko "oikein" harjoittaa samanaikaisesti astangajoogaa ja ihan tavallista joogaa? vai eroavatko toisistaan niin että voi mennä " sekaisin " ? ilmottauduin astangan alkeiskurssille sekä myös tavalliselle jooga kurssille.
Astangajooga ja jooga
5
1202
Vastaukset
>> Onko "oikein" harjoittaa samanaikaisesti astangajoogaa ja ihan tavallista joogaa?
- Numu
Siis pikkiriikkisenä tarkennuksena... Hatha jooga on yleisnimi joka pitää sisällään hyvinkin rauhallisesta... paljon Astangaa dynaamisempaan.
Että kokeile rohkeasti ja useammassa paikassa Astanga on aina ns. varmavalinta, kun toivoo enemmän liikettä =) Ja kyllä "Astangankin" sisältä löytyy vivahteita ja "tyylisuuntia", mutta erot miedompia kuin Hathan parissa. - kaikkee sitä
Aivan hyvin voi käydä vaikka viidessä erilaisessa. Ei sieltä mitään kirouksia tule yhtään mistään!
- misterhoney
Oman 15 vuoden kokemuksen ja astangan mestarin Pattabhi Joisin mukaan, usean eri metodin yhdistäminen saa aikaan hämmennystä. Eikä hänen mukaansa ole järkevää vaihtaa kaivon kaivuu paikkaa muutaman lapiollisen jälkeen. Tämä tieto on melkein sanasta sanaan sellaisena kuin sen häneltä kuulin astanga tutkimuskeskuksessa Mysoressa vuonna 2003.
Astanga on hathajoogaa.
Tai tarkemmin ottaen kuuluu tähän Hathajoogan osioon, joogan neljästä eri päätyypistä.
Niinkään tärkeää ei ole seurata gurua vaan gurulinjaa, joka ei ole nokian itseoppinut tietokoneinsinööri. Guru-linja on vuosituhansia vanha katkeamaton mestariketju. Ketju jossa saman joogametodin kautta saadut tulokset on sukupolvien ajan siirretty seuraavalle mestarille ja sitä kautta oppilaille.
Jos et ole yhteydessä gurulinjaan, et voi olla varma siitä mistä tieto tulee, voit yhtä hyvin kysyä, että oletko edes tekemässä joogaa? Kyseessä on siis tietolähteen varmistaminen, aivan kuten länsimaalaisessakin tieteessä. Muuten tieto ja metodi ei ole tieteellisesti pätevää ja saadut tulokset eivät siten ole valideja.
Henkilöstä ei siis tule gurua oman oppineisuutensa kautta, vaan oleellista on se mistä tieto on lähtöisin.
Valitettavasti useimmat "jooga"tyylisuunnista, kuten HotYoga ei täytä tätä joogan sisältämää tieteellisen metodin ja tietolähteen kriteeriä. Mutta ehkä voit huoletta yhdistellä erilaisia jumppia tai syvävenytyksiä joita markkinoidaan joogan nimellä. - yksnollakasi
Jos sanasta jooga puhutaan, niin sana yoga on sanskriittia ja tarkoittaa yhteyttä [kaikkialla vallitsevaan voimaan]. Jooga-sana on saanut länsimaissa vähän sellaisen "jumppaleiman" kun sen nimikkeen alla on ruvettu vetämään pilateksia, tv-shop vatsarilaitteita sun muuta. Tämä mahdollistaa rahan tienaamisen helpommin, sillä tällä tavoin, puhumatta joogan henkisestä aspektista, tavoitetaan myös skeptikot :)
Itse olen kokenut, että kropasta on pidettävä huolta ihan maalaisjärjelläkin: liiku säännöllisesti, syö terveellisesti.. tärkeitä hommia. Mutta olen myös huomannut, että aktiivisen elämän vastapainoksi meditaatio on tärkeää.
Joogan saavuttamiseen on erilaisia keinoja, joskin vastassa on aika sekamelska tekniikoita. Itse olen harjoittanut Sahaja Jooga Meditaatiota kymmenisen vuotta, ja se tuntui houkuttelevalta alunperin siksi, että sitä opetetaan täysin ilmaiseksi ja erilaisia helppoja tekniikoita itsetutkiskeluun ja syventymiseen on tarjolla paljon. Saat halutessasi lisätietoa tästä osoitteesta: http://www.jooga.org
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1544116Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4013164Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142088Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa131755Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51158- 741013
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar69995Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat24911- 54886
- 71869