Olen joskus katsellut mielenkiinnolla hybridi-kitaroita, tekninen kehitys kun antaa uusia mahdollisuuksia sähkikseenkin. Kalliita vaan on olleet meikäläisen budjetille. Epiphonelta näyttäisi tosin olevan siedettävän hintainen Ultra II:
http://www.epiphone.com/ultraII/
Onko tuosta kokemuksia? Olisi siistiä jos voisi keikalla vetää akustisen osuuden vaihtamatta kitaraa välillä. Onko tuon nanomagin soundi riittävän katu-uskottava?
http://www.epiphone.com/ultraII/
Onko tuosta kokemuksia? Olisi siistiä jos voisi keikalla vetää akustisen osuuden vaihtamatta kitaraa välillä. Onko tuon nanomagin soundi riittävän katu-uskottava?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Harmi ettei tuollainen ole käsiini osunut joten paha sanoa millainen soundi tuosta irtoaa.
Joissain sähkiksissä on sellainen piezo mikki systeemi normi mikkien lisäksi ja ainakin niitä mitä olen
kokeillut ovat olleet ihan hyvän soundisia. Olen testannut mm. Musicman Petruccin ja sitten vielä Parkerin sähkiksiä, joista löytyy tuollainen piezo ja kyllähän niistä ainakin ihan kivat äänet on lähtenyt, niin ja on myös jossain vaiheessa käsissäni ollut Fenderin se malli jossa oli se muistaakseni Rolandin härpätin.
Näisä kolmesta ehdotomasti parhaimmat ns. akkari-soundit on lähteneet tuosta MusicManista ja Parkerista, se Fenderin akustinen ääni oli noista selvästi mun mielestä huonoin. Tuosta Musicmanista ja Parkerista saa kyllä pulittaa sellaisen summan ettei ihan jokaisen kukkarolle sovi.
Mikään noista kuitenkaan ei ole niin hyvä kuin oikea akustinen teräskielinen kitara soundiltaan, mutta ihan kivoja soundeja irtoaa, paitsi tuosta Fenderin äänestä en oikein tykänny.
Tuota Epin vehjettä tosiaan en ole käsissäni pidellyt joten ei ole siitä tietoa mutta sanoisin, että jos sulla on mahdollisuus tuollaisen testaamiseen niin ehdottomasti kandee se tehdä ettei sitten mahdollisesti tule pettymyksiä jos soundi ei omaa korvaa miellytä.
Käteviähän nuo on tosiaan siinä suhteessa, että ei tarvi kitaraa vaihtaa vaan voi ns. akkarisoundia ottaa samasta vehkeestä, tosin tässä sitten kuitenkin pitää muistaa se seikka, että vahvistimen äänikin vaikuttaa ja tuollainen tarvii sitten ainakin livesoitossaan vähintäänkin sen, että joutuu vahvarin namiskoista säätämään EQ:ta, pudottelemaan säröjä pois ellei sitten ole vahvari, jossa voi jalkapolkimella heittää toisen puhtaan kanavan päälle sopivilla säädöillään.
Ihan mielenkiintoinen tuo Epi kuitenkn on ja hyvä että tämänkin puolen systeemeitä yleistyy ja sitä mukaan kilpailukin, josta voi hyöytä olla soittajille kun voi valita useammasta vaihtoehdosta sopivan ja kukkarollekin sopivan.
Jos pääset tuollaista testaamaan niin kerro ihmeessä, koska luulis että tuollainen kiinnostaa muitakin kuin sinua tai minua.
Sorry, että en tämän parempaa vastausta saanut aikaiseksi.
"Onko tuosta kokemuksia? Olisi siistiä jos voisi keikalla vetää akustisen osuuden vaihtamatta kitaraa välillä. Onko tuon nanomagin soundi riittävän katu-uskottava?"
Tietenkään mitään täysin autenttista Martin D45-helinää tuskin saa, ja saattaa sähkökitaran soittokin akustisen tyylillä olla aluksi vähän vieraan tuntuista. Mutta onhan esim. Pete Townshend (The Who) jo vuosia käyttänyt isoilla keikoilla Stratocasteria Fishmanin piezolla. Kombinaatiossa on kuitenkin mallintava boksi välissä joka syöttää signaalin mikseriin.
Trubaduurihommissa tuo siis saattaa olla vähän korni, mutta bändin kanssa edut:
-ei kierto-ongelmia
-vähemmän roudattavia kitaroita
-miksaaminen helpompaa, hyväkin akustinen menee hukkaan jos huonon äänenvahvistuksen vuoksi tulos on se että esiintyjä soittelee lavalla yksikseen akkaria tai bändin läpi kuuluu vain ohut nuotiokitaran räminä.
menettelisi. Yleisö tuskin huomaisikaan, milloin yritetään matkia akustista kitaraa... Kun eihän se edes tuossa Epin mainosvideossa sellaiselta kuulosta.