Miten voi olla mahdollista, että hoitoalalla yksi lihapää akka tekee kaikki pyhätyöt ja muuten on saikulla milloin mistäkin terveydellisestä itsehankkimastaan läskitaudista johtuen?
Suhteetko pelissä?
En ymmärrä miten yksi ja sama henkilö saa aina pyhätyöt? Ja sitä en ymmärrä, miksi tätä yhtä saikkuilijaa holhotaan, kun aina on saikulla ihan oman lihavuutensa takia. Tulee kalliiksi varmaan tällainen nepotismi yhteiskunnalle?
Suhteetko pelissä?
En ymmärrä miten yksi ja sama henkilö saa aina pyhätyöt? Ja sitä en ymmärrä, miksi tätä yhtä saikkuilijaa holhotaan, kun aina on saikulla ihan oman lihavuutensa takia. Tulee kalliiksi varmaan tällainen nepotismi yhteiskunnalle?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Näitä "holhottavia"on valitettavasti todella monella työpaikalla.
Pyhänä ei kannata olla sairaslomalla kun saa mukavat lisät palkan päälle. Arkena on niin huono palkka että ennemmin kannattaa loikoilla kotona saikulla.
Tämä juuri kuvasta kuinka tehoton on koko terveydenhuolto systeemi !!
Yksityisellä tollanen ei onnistuisi alkuunkaan.
kunta on suojatyöpaikka ja vielä ihmetellääm mistä maksetaan. Voisi työjohto ottaa suojatyllistetyt parempaan syyniin.
Palkkaa työtä tekeville ja sosiaalisille työpaikka eläteille palkan alennus eikä mitään naurettavia nopsapalkintoja.
Kai joku sitten tykkää työskennellä omassa rauhassa. Jos tuo pitää paikkansa niin on kylläkin mielestäni laitonta eikä tosiaan onnistuisi yksityisellä puolella.
Muistan ajan, kun kauppojen sunnuntain aukiolosta alettiin puhumaan, pahimmat vastustajat oli vanhat mummot jotka nyt kadehtivat nuorempia paremmista palkoista.
eikö pyhikset tulisi jakaa tasan, niin saa kaikki pyhiksiä ja ei mene joku pyhä töissä?
Niin no monella etenkin matalapalkka-alalla ei pyhätöistä juurikaan perusteta, koska ovat sitten vain yhtälailla pois tunnit arkitöistä. Eli yksi ja sama teetkö jokusia tuplatunteja sunnuntaina vai teetkö ne arkena ja olet viikonloppuisin pääasiassa vapaalla. Toisissa paikoinhan kiertävät ihan orjallisesti listat ja toisaalla enemmän kuunnellaan kuka haluaa tehdä. Itse kun muutamalla eri alalla olin opiskelujen jälkeen jossa juuri hommia tehtiin viikon jokaisena päivänä, niin toisena saattoi osua sunnuntaita ja toisessa kysyttiin, että kuka ottaa. Yleensä aika vakiosakki halusi nimenomaan tehdä sunnuntaipäiviä ja pitää vapaata muutoin.
Mutta eivät ne rahallisesti useinkaan paljoa hyödytä useitakaan monilla aloilla. Ovat sitten aivan eri tessit joilla niistä tosiaan nettoaa ja ovat plussaa. Esim. jossain kaupan- ja kiinteistöalalla (jotka työllistävät aika hemmetisti sakkia) ei niistä ole paljoakaan iloa. Lähinnä nyt tietty esim. opiskelijoille ja osa-aikaisille jotka muutenkin tekevät vain silloin tällöin. Tietty tällöin joku vaikka 10 sunnuntaituntia onkin ihan jees. Mutta joku nykyinen kaupan aukiolo vaikkapa isoissa marketeissa: 12-18... eli 6h*2 miinus verot. Mieluummin pitää sunnuntait vapaana.