Hyvä niin sillä kyllä köyhempää kansanosaa on jo rangaistu tarpeeksi. Jälleen ollaan korottamassa välillisiä veroja, elikkä veroja kulutukseen. Tämä riipaisee eniten köyhempää kansaa, kun ruoka on samanhintaista rikkaalla, ja köyhällä. Jospa Soinin joukoilla olisi edes jonkinlainen peloke, lappilaiset keput ovat siirtymässä hänen joukkoihin, hyvä niin.
http://www.iltalehti.fi/vaalit/
http://www.iltalehti.fi/vaalit/
Vastaukset 25
Vanhimmat
Suomen Keskusta on ainoa puolue joka voi pelastaa Lapin. Meidän loistavat, Suomen Keskustalaiset virkaa tekevät kansanedustajat ovat tehneet erinomaista työtä ja toivomme suurmiehillemme todellisa jatkajia. Janne jatkaa varmuudella pohjoisen poikana ja varmalla ahkeruudella. Paavon ja Hanneksen tilalle nousee uusia Suomen Keskustalaisia tuoreita vaikuttajia kuten kokenut ja ehkä tuleva ministeri Simo länsirajalta ja lupaavat superlahjakkuudet eli nämä kauniit Suomen Keskustan naiset Lapin alueelta.
Hallitus on tehnyt elvyttävää työtä koko hallituskauden ajan ja Kemijärvikin on saanut uutta intoa ja ihmiset ovat taas riennolla uuteen vaalikauteen Suomen Keskustan kera.
Persulaiset uhoavat turhaan eikä heillä ole edes varteenotettavia ehdokkaita. Samoin vasemmistokommarit tulevat pettymään demareista puhumattakaan.
Suomen Keskusta on muuten Suomen Keskusta eikä mikään kepu, tiedoksi vain.
tulee näköjään edelleenkin kepulaisten suusta.
Ymmärrän että osalla on hätä jos Kepun kannatus putoaa, onhan Kemijärvellä pieni sukujen sisäpiiri, joille kepulaisuudesta on ollut hyötyä monessakin mielessä, ja heidän asiaansa on todellakin Kepu ajanut.
Näin on näreet,että omien kannattajien etuja ajetaan,ei muiden etuja.
Ajaako sosdemit tai persut keskustalaisten etuja?Tuskin eli Suomen Keskusta ajaa omien kannattajiensa asioita.Käy muuten huonosti,jos alkaa ajamaan muitten etuja - meillähän on esimerkkinä Paperiliiton Ahonen,sossu,joka ajoi muiden kuin omiensa etuja ja hyllytavaraa tuli-et silleen poijat politikoijahan!
Lappilaiset kepun kansaneduatajat ovat ajaneet lappilaiseten etuja erittäin huonosta, tärkiämpää on ollut ministerin salkkujen ja virkojen saanti kuin tavallisen ihmisen asia
Tenilä ja Mustajärvi ovat teheet lappilaisten puolesta hyviä esityksiä eduskunnassa, mutta kepun edustajat ovat vastustaneet, vedoten ryhmä päätöksiin
Mikä on tuo ryhmäpäätös mekanismi kun suomen laki ei tunne sitä, joten se on lain voimalla kumottava, ettie kansan etujen VASTAISIA RATKAISUJA sen avulla pystyttäisi tekemään
Tämän hetken talouspolitiikka toteuttaa vaiin yhtä periaatetta, että maailmassa on liian vähän rikkaita ja liian vähän köyhiä, eikä hallitusten saa puuttua sen toteutumiseen.
TILASTOT osoittavat, köyhien määrä on lisääntynyt ja rikkaiden määrä lisääntynyt
Roista lähtee ykköstaloon persu!
Autto, Karvo ja Viitala menevät Arkadian mäelle? Jannehan siellä jo onkin ja konkareista Simo uusii valtakirjansa.
Eheii etes etukirjaimet ei oikei, vaan M-kirjain on sukunimen alku.
Keskustaa jos nykyään äänestää joutuu punastelemaan mutta onneksi ne harvat jotka sen tekee saa tehdä salaa äänestyskopissa.
Ole juuri syytetty siitä että hän ajoi paperimiehille liiansuuret palkat, jota kepulaiset ovat kadehtineet alvariinsa. Tottahan se on että yksi paperimies maksoi tehdaspaikkakunnalle enemmän veroja kuin paikkakunnan maajussit yhteensä.
Suomen Keskusta puolustaa juuri vähäväkisiä maaseutuja eikä ahnehdi loppuun verenimijöitten lailla kuten vasemmistokommarit ja ääridemarisiipi jotka vievät tuhkatkin pesästä arinan kera.
Persusuomalaiset ovat hetken huuma ja krapula koittaa ennenkuin vaalipäivä.
Muistaako kukaan Takkulaa minkälainen pers kepulainen veti höplästä lappilaisia muka olemalla lapin asialla ja muutti etelään.Paskaaa tuli ylä ja ala-päästä.
Entäpäs Väyrynen! Etelässä kekkuloi, kylläpä joutikin, pyrkyri, eikä aina puhtaat jauhot pussissa.
Kehtaat Väyrystä moittia. Ajanu aina Lapin asiaa. Ois pitäny ressa tehä Paavosta niin ois olot ko Kekkosen aikaan !
Onneksi pönttölakki putosi kaupunginhallituksen puheenjohtajan paikalta. Muutenkin epärehelliset ja ensin itsensä ja toiseksi sukunsa asiaa vain ajavat KEPUlilaiset häviävät poliittiselta kartalta kymmenen kansanedustajan pikkuräkyttäjäpuolueeksi. Sukujen mahdit murtuvat rytkyen kuin Kemijoen jäät keväällä. Kunnallisvaaleissakin KEPUli tulee häviämään rajusti, onneksi! Ja nimi Suomen Keskusta ei tosiaan kuvaa puolueen edustajia ja kannattajia ylläolevista syistä. Hehän ovat vain Lapissa vallassa. Tulevaisuutta varten he voivat jo muuttaa nimesä. Hyvä olisi LAKEPULI = Lapin keskustapuoluelaisten liitto. Jos haluavat olla Suomen Keskusta niin silloin lyhenne on SuoKusta!
Olisi kansan hyvä tietää, millaiset avustukset paavo on saanut omiin pisneksiinsä Keminmaassa. Paavoa pidän kuitenkin yhtenä röyhkeimpänä omaneduntavottelijana politiikassa, siksi herää epäilys, miksipä ei muussakin. Hänen edeltäjänsä Paula Lehtomäki olisi supistanut Venäjän avustamista. Paavo oli hyvin vihainen, ja sanoi että avustuksia ei saa pienentää. Suomi on avustanut rikasta Venäjää sadoilla miljoonilla euroilla, sellainen se Lapin Paavo on.
Mustamaalausta täälläkin vain tehdään. Ilmeisesti ääripopulististen persujen ja suurhätää kärsivien vasemmisto/demarisossujen toimesta. Katolisen Soinin saarnat ovat itsestään perkeleestä ja häntä hännystävien pikkuhemmojen rasisminosteella on lyhyet jäljet ja jyrkkä putous pohjattomaan jänkään.
Väyrynen olisi oikea jatkaja Kekkosen perinnölle, Paavo työllistää ja antaa mahdollisuuden monelle, monelle ihmiselle Keminmaassa ja tätä miestäkin herjataan aiheetta, mahdollisesti seuraavan kauden Pääministeri.
Suomen Keskusta on ainoa vaihtoehto kevään vaaleissa nostaa Itä-Lappikin uuteen kukoistukseen. Muu tie on tie kadotukseen ja taantumukseen.
Kenessäkään, ei Soinin katolilaisuus ole yhtään pahempi kuin muutkaan, mailma muuttuu. Ennen on pidetty pyhääkin pyhimpänä lestadiolaisuutta, mutta nyt siellä saarnamiehet istuu kaltereiden takana, syytettynä sukulaislapsiin sekaantumisesta. Hyi helkkari en minä lähipiiristäni tunne yhtään niin hirviötä kuin nämä saarnamiehet ovat, joten ei vedota uskontoihin.
Kepun tarina on loppu ja aivan heidän itsensä ansiosta. Suomen keskusta näytöt on annettu jo ja aivan liian moneen kertaan heppoisiksi havaittu! Alas nämä lestadiolaiset paikallistyrannit.
Internetti vapauttaa keskustelupalstoillaan arat, ja ahdistuneet hyväksikäytetyt kertomaan tarinansa ulos. Kukapa olisi uskonut että uskonnollisissa yhteisöissä meilläkin on keskuudessamme tuollaista kauheaa julmuutta. Tämä sama lahko on toisia arvostellut, ja asettanut ihmisiä arvojärjestykseen, on oletettu olevan parempia, ja puhtaampia kuin muut. Lesdatiolaisuus on jo itsessään yhteisö joka keinoja kaihtamatta ajaa omaa etuansa, se yhdistettynä kepulaisuuteen on mahtava voima, joka tallaa muut allensa.
Kemijärven kaupunki elättää verorahoin massaliikkeen tiedottajaa. Maailma muuttuu kanakoplaseni!
nyt on moni lestadiolainen nähnyt kepun temput jotka pyörii nyt monissa tutkinnoissa ja oikeusasteissa. rehellinen uskovainen ei sitä hyväksy ja tulee puolueen vaihto.
Toivottavasti kepu näivettyy keskinäisiin valtataisteluihinsa kanakoplineen ja pönttölakkeineen. Toivottavasti koko Lapissa kepun valta loppuu. Pääsisi vihdoinkin hieno maakunta kehittymään ja varsinkin Itä-Lapissa, missä on kaikkein pahimmat kepulit koplineen ja nepotisteineen ja itserakkaudessa sekä pöyhkeisyydessään. Kepun valta on Lapin pahin vastustaja.
Leipäjonot sen kun kasvaa, tämän hallituksen aikana. Tulis pian ne vaalit, saataisiin remmiin uutta porukkaa.
Pääministeri Kiviniemi aikoo salata vaalirahoittajansa kovasta painostuksesta huolimatta. Ilmeisesti se vielä kannatta, vaikka vaalitenteissä sitä tullaan vielä monesti kysymään. Vanhanen vanha ketku näyttää taas luikertelevan kuiville, koska eihän korppi korpin silmää noki. Todennäköisesti lehmänkaupoilla on sovittu lunnaat mitä Vanhasen syyttämättömyys maksaa.