Naiset vastatkaa mitä mieltä

Kerroin vaimolleni heti suhteen alussa, etten tule oleen uskollinen. Silti hän tahtoi naimisiin ja lapsia, aikalailla teki selväks, et nyt on laps tulossa ja naimisiin mentiin. No mä sanoin hälle, et ok, mut uskollinen en tuu oleen. Näin oon myös toiminut. En ymmärrä et mitä vaimo viel valittaa ja pihtaa, kun saa tietää mun muista muijista. Se on heti alusta tienny et niitä on, ja tulee olemaan. Itse hankkiutu raskaaks heti ja vaati naimisiin menoo, vaikka ei mitään vakavaa seurusteluu ees viel ollut. Mä en oo sille valehdellu mitään, vaan oon heti alusta ollu rehellinen ja tehny selväks, et tällanen mä oon ja muuksi en muutu.
8491
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei kait sun kuitenkaan pakko naimisiin ollu mennä. Vaimosi ilmeisesti kuvitteli sinun muuttuvan lapsen myötä ja olevan uskollinen.

Äänestä
  • Vaimo teki aika selväks, et naimisiin mennään jos tahdon lapsen kanssa viel tekemisissä olla. Mä en halunnut lapsii hänen kanssaan, mut kun hän otti ja päätti raskaaks tulla, niin toki vastuuni lapsest kannan. En tahtonut naimisiin, mut hänen oli pakko päästä ja maha pystyssä valkosessa prinsessamekossa alttarille sipsuttaa. Mä sanoin hälle monen monta kertaa, ja oon edelleen sanonut, et jos tahtoo olla mun kaa, niin saa hyväksyy sen et uskollinen mä en ole. En ole, enkä tuu olemaan. Mitä sit kehtaa vollottaa, kun saa tietää mun muista muijista? Mä en ees salaile mitään häneltä, vaan senkus penkoo mun luurin aivan yks ja sama. Mä oon ollut hälle rehellinen aivan alusta lähtien, ei pitäs olla mitään kitisemisen aihetta.

    Äänestä

olet tehnyt selväksi että et aio olla uskollinen, asiassa ei silloin pitäisi olla mitään epäselvää. MIelestäni vaimosi voi katsoa ihan peiliin.

Mikä kumma meitä naisia oikein vaivaa, kun kuvittelemme että pystymme muuttamaan toisen ihmisen toisenlaiseksi? En usko kukaan meistä on niin taitava/erinomainen/täydellinen jotta siihen pystyisi, yrittää toki voi aina.

Tuntuu että monelle naiselle se on tärkeää päästä naimisiin ja saada lapsia, vaikka olosuhteet olisivat huononlaiset.

Äänestä

vaan tyhmä.

Äänestä

Olette ilmeisesti aika nuoria.

Vaimosi on ehkä nuori ja naivi, silti on kova halu sitoutua ihan keneen vaan. Hän vain ihastui tai rakastui ja näkee sinut ruusunpunaisten lasien läpi unelmiensa miehena eli erilaisena kuin todellisuudessa olet. Kyllä se menee muutamassa vuodessa ohi, jolloin hän käy tuota pikaa kirjoittamassa eropaperit.

Tosin en ymmärrä mikä tyyppi sinä olet? Miksi menet ylipäätään naimisiin jos et ole uskollinen. Oletko kenties joku hissukka joka tekee niinkuin muut sanoaa. Äitisikö sanoin että sinun pitää viedä tyttö vihille?

Äänestä

Vaimon piti vain saada hieno koti, päästä ikisinkun maineesta irti, siksi naimisiin. Mies menee omia teitään ja pettää minkä ehtii. Onhan naisella nyt mies ja hieno koti, mut ei uskollista miestä. Niin makaa kuin petaa.

Äänestä
  • Ei sinun kait olisi pakko naimisiin ollut mennä? Mutta se, että kerroit heti ettet tule olemaan uskollinen, niin siinä teit ihan oikein. Se oli rehellistä toimintaa, jos mikä!
    Oletko vaimoltasi kysynyt, miksi sitten halusi kanssasi perhettä ja naimisiin kerran tiesi alusta lähtein minkälaisen miehen saa?
    Se on totta, että vaimosi on tiennyt alusta asti tilanteesta, hänen on vain nieltävä se tai sitten teidän on erottava, jos hän ei kerran pysty sinua jakamaan.

    Äänestä

valinta on ihan vaimosi oma. Olet kertonut hänelle, millainen olet. Jos ei sitä enää kestä, vapaasti voi lähteä liitosta. Muistathan kuitenki pitää lapsestasi huolta?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mies. kirjoitti:

Kerroin vaimolleni heti suhteen alussa, etten tule oleen uskollinen. Silti hän tahtoi naimisiin ja lapsia, aikalailla teki selväks, et nyt on laps tulossa ja naimisiin mentiin. No mä sanoin hälle, et ok, mut uskollinen en tuu oleen. Näin oon myös toiminut. En ymmärrä et mitä vaimo viel valittaa ja pihtaa, kun saa tietää mun muista muijista. Se on heti alusta tienny et niitä on, ja tulee olemaan. Itse hankkiutu raskaaks heti ja vaati naimisiin menoo, vaikka ei mitään vakavaa seurusteluu ees viel ollut. Mä en oo sille valehdellu mitään, vaan oon heti alusta ollu rehellinen ja tehny selväks, et tällanen mä oon ja muuksi en muutu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu