Ratsastuskengistä

Ratsastamaan....

Olen menossa ratsastamaan parin päivän kuluttua, enkä enää muista minkä kokoinen kenkä kelpaa jalustimeen. Meinaan sitä, että minulla ei enää ole vanhoja ratsastussaappaitani, ainoana vaihtoehtona minulla on maiharit. Mutta ne ovat aika leveäkärkiset ja tietysti niissä on nauhatkin. En oikein viitsisi yhden kerran takia lähteä ostamaan itselleni ratsastuskenkiä, joten meneekö tuo jalustimesta? Koon 40 maiharit kyseessä.

3

418

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *****************

      Hyvin varustellulta ratsastuskoululta pitäisi löytyä myös isokokoisia jalustimia. Myös jalustimien koot vaihtelevat, joten minkä kokoinen jalustin sattuu olemaan juuri sinun hevosesi satulassa, on sattumasta kiinni. Kun olet jo valmiiksi epävarma, tsekkaa jalustimen koko jo tallissa ja kysy/huomauta asiasta opettajalle/ohjaajalle/tallin henkilökunnalle jo tallissa, jossa jalustimien vaihtaminen on helpointa. Kun nouset selkään, varmista että jalustimessa todella on runsaasti tilaa kengän molemmilla puolilla, jotta se vaaratilanteessa pääsee luiskahtamaan pois. Mikäli tallilla ei ole tarjota isompia jalustimia, pitäisi heillä olla tarjolla ratsastukseen soveltuvia kenkiä lainaksi (siis jos kyseessä ratsastuskoulu). Tarvittaessa ratsasta mieluummin vaikka ilman jalustimia, kuin pienillä jalustimilla! Ja muistathan myös sitoa nauhat niin ettei aukeamisen mahdollisuutta ole ja nauhojen päät on piilotettu jonnekin eivätkä vain roiku valtoimenaan.

      Toivottavasti nautit :)

      • minäkin:)

        Juu... ja sitten tietenki perinteiset kumisaappaat jossa on pienet korot ovathyvin yleiset alkeisratsastus kengät! :)


    • Anonyymi

      Ratsastuskengissä ei saa olla tuollaisia "avonauhoja". Kengissä täytyy olla parin sentin korot. Jalustimeen sopii kyllä aika leveä kenkä, eli sellainen ihan tavallinen kumisaapas käy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      132
      4349
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3615
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      68
      2240
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      222
      1694
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      118
      1587
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      247
      1136
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      795
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      746
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      20
      736
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      725
    Aihe