Voikohan suhde toimia jos toinen on rasisti ja toinen ei... Onko kokemuksia:D
rasisti tai ei
ei rasisti
392483
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
onhan se aika vaikeaa. Ainakin, jos toinen on valkoinen ja toinen musta.
Senkin,että muuttavatko muuttolinnut yksinomaan myötä-vaiko vastatuulella?
No ihonvärillä tuskin on vaikutusta mutta mielenlaadulla kyllä. Kyllä suhde voi toimia, jos kaikki muut asiat menevät ja sujuvat hienosti. Mutta raskaaksi aihe, ja osa elämästä, kuitenkin käy, koska rasistisen ihmisen mieli on musta ja pelko niin suurta, että mitään ulospääsyä erilaisuuden pelosta ei ole.
Minä ajattelisin asian niin, että jos toisella ihmisellä on niin täysin erilainen katsantokanta maailmaan kuin sinulla, ei suhde voi koskaan kokonaisvaltaisesti toimia. Jos et voi koskaan täysin ymmärtää tätä ihmistä etkä hyväksyä hänen mielipiteitään, miten voisitte olla yhdessä kun hän tulee niin eri lähtökohdista kuin sinä? Minä en ainakaan haluaisi olla ihmisen kanssa, joka voi ajatella tuollalailla, sillä rasistiset ajatukset ja mielipiteet kertovat ihmisestä hyvin paljon ja silloin hän tulee aivan toisenlaisesta maailmasta kuin minä. Mieti, jos sinulla olisi vaikka ulkomaalaistaustainen ystävä? Pitäisikö sinun piilotella häntä kumppaniltasi koko loppuikäsi?
rotuaan, koittamalla pitää sen puhtaana.Tämäkö tarkoittaa sitä että mieleni on musta ????
Rohkenen olla pikkusen erimieltä asiasta.
Ei eri ihonväri tee toisesta erirotuista
Mitähän muuta rotua, kun maapallolla on vain yksi ihmisrotu: Homo Sapiens. kansallisuuksia sitten sitäkin enemmän. Ja eurooppalaisista suurin osa ei kyllä ole valkoista. Kyllä on "valkoisen" populan geenit teikäläisten kohdalla melko suppeita...
Jaa, no ei kai sitten koiriakaan ole kuin yhtä rotua (Canis lupus familiaris). Kohta varmaan ei ole soveliasta enää puhua eri sukupuolistakaan, ihmisistä vaan.
Katoppas tarkemmin niin huomaat
kyllä, että on erilaisia ihmisrotuja.
Niin tai hommaa lasit jos et muuten huomaa.
Eikä siinä ole yksistään ihonväristä kysymys,
muitakin eroja kyllä on vaikka värikin olis suunilleen sama.
Johtuu tästä valkoisten eurooppalaisten alueelle olevasta valtavasta ryysiksestä.
Alkuperäinen eurooppalainen on valkoinen - siis valkoista rotua.
Turha tänne nyt on hölynpölyä tulla selitteleen vaikka kuinka
mieli olis musta.
Nykyään ei kai ole poliittisesti korrektia puhua rodusta, kaikkien rotusortajien tekosten ja mielipiteiden takia.
Tosiasioita ei kuitenkaan voi muuttaa, ihmisiä on eri rotuisia. Nykyään puhutaan vaan etnisestä alkuperästä, kun tarkoitetaan rotueroja. Yksikään rotu ei ole ylitse muiden, eikä toista huonompi tai parempi. Kaikki ihmisrodut ovat ihmisiä, joilla on yhtäläiset oikeudet ja velvollisuudet.
Rotu on virheellinen käsite puhuttaessa ihmisistä. Ihmiset ovat niin samanlaisia geeniperimältään että olisi korrektimpia puhua "etnisistä ryhmistä".
Etnisestä alkuperästä puhutaan juuri siksi että PUHTAITA rotuja ei ole olemassa. Kaikki ovat enemmän tai vähemmän sekoittuneet ympäröiviin rotuihin tuhansien vuosien aikana. Geneettisen perimän tutkimus on paljastanut miten jo saman maan sisällä, esim. Suomessa, eri puolilla maata erilaista geneettistä ainesta on eri verran.
Vanha rotujako (valkoiset, tummaihoiset, aasialaiset, intiaanit yms.) ovat karkeita yleistyksiä ja juuri siksi jo lähtökohtaisesti luokittelevan rasistisia.
ja kestätkö kuunnella rasistisia kommentteja eri ihmisestä lopun elämääsi? kiistellä niistä? entä jos saisitte lapsia, haluatko heille miehesi arvomaailman ja ajatukset? pystytkö kuuntelemaan, kun hän siirtäisi ne lapsillenne?
Mä koen että mun mies on vähän rasisti, tosin tuskin sitä haittais jos mulla ois esim musta kaveri. Mutta vitsiä meillä ulkomaalaisista lentää. Mä en varsinaisesti oo rasisti, tai ainakaan ennen ollu, mutta väkisinki alkaa kääntymään sille kannalle miesten takia. Ne ei tunnu ymmärtävän sanaa ei.. Siis ulkomaalaiset naiset saattaa olla ihan ok, mutta miehet on tosi ahistavia jos on vähänkään peruskohteliaisuutta. Luulee että oon kiinnostunu, vaikken anna mitään semmosta signaalia.
miten se pelko ja mieli tähän nyt mitenkään liittyy taas
Yksi missä mun mielestä mennään kovasti metsään yleensä on se että rasismiksi leimataan monia ihan normaaleita ja ymmärrettäviä ilmiöitä.
(tietenkin tämä on vain oma näkemykseni asiasta, mutta soisin että useammat ymmärtäisivät asian samalla lailla)
Rasismi on mielestäni perusteetonta negatiivista yleistämistä kansalaisuuden, ihonvärin, tai muun vastaavan seikan johdosta.
Kun taas se, että olet omien(tai muuten oppimiesi) negatiivisten kokemusten takia taipuvainen odottamaan jonkinlaista käyttäytymistä jonkun tunnusmerkin omaavalta ihmiseltä, ja siksi olet ennakkoluuloinen. On vain normaalia, ja osaltaan tärkeää itsesuojeluvaistoa.
Esimerkki:
Lapsesta pitäen 70% isonenäisistä miehistä joiden kanssa olet joutunut tekemisiin ovat huijanneet, ryöstäneet tai pahoinpidelleet sinut... On vain normaalia että olet saman tien varuillasi kun kadulla sinulta tulee kysymään kelloa isonenäinen mies... Olisi typerää olla olematta...
Mielestäni rasismin/idioottimaisen jääräpäisen typeryyden raja ylittyy silloin, kun kaivaudut niin syvälle poteroosi ettet suostu antamaan missään tapauksessa sellaiselle ajatukselle sijaa, että ehkä tämä isonenäinen mies voisi olla ihan OK.
Mielestäni myöskään "rasististen" vitsien kertominen ei ole rasistista, kysymyksessä on enemmänkin mieli millä ne kerrotaan.
Ja lopuksi vielä, voi olla ihan hyvin että jonkun tietyn ukomaalaistaustan omaavat suomessa oleilevat ovat kovemmin edustettuina rikostilastoissa kun supisuomalaiset, niin on kumminkin otettava huomioon että taustat ovat hieman erilaiset (ei tietenkään oikeuta mihinkään sikailuihin), ja olisiko suomalaisen geeniperimän omaava ihminen vastaavilla taustoilla yhtään erilainen?
Kyllä niitä paskiaisia löytyy ihan yhtälailla kaikista geeniperimistä, mutta ihmisiä on vaan paljon helpompaa lokeroida ulkonäön perusteella. Mikä on aivan normaalia, se taas on typerää, ettei jätä sitä pientä toisin todistamisen mahdollisuutta!
Kaikkeenhan ne liittyvät. Rasistisuus, ja kaikki, syntyy ihmisen mielessä, opituista asenteista, kaikesta siitä, mitä olet nähnyt, kuullut, luullut ... ja pelko on se, joka pistää ajatukset konkreettiseen toimintaan oli se vain puhetta tai väkivaltaa.
Immeinen, joka kanavoi asioita itsestään ulos jotenkin muuten kuin pelon kautta, ei ajattele rasistisesti eikä muutenkaan epäinhimillisesti. Usko ja luotto kaikkien ihmisten hyvyyteen, aitouteen ja 'jalouteen' on ehkä sisäsyntyinen asia, mutta siihen voi vaikuttaa itse opettelemalla, tietämällä enemmän, tuntemalla ja tutustumalla erilaisiin ja erilaisuuteen. Antamalla siihen luvan, ei kieltämällä erilaisten olemassaoloa.
kun joku kirjoitti juuri tässä sen, mitä olisin kirjoittanut :) Kiitos, olen niin täysin samaa mieltä. Enkä ymmärrä, miksi ihmiset ovat hysteerisiä, kun joku ilmaisee, että ei pidä esim. väkivaltaisesta muslimikulttuurista. Ei se ole rasismia, vaan tervettä pelkoa väkivaltaista kulttuuria kohtaan.
Toki ihan rehellistä rasismiakin on olemassa ja sellaisen kanssa en itse olisi. Lähinnä siksi, että se on tyhmyyden osoitus, enkä kestä tyhmiä ihmisiä.
kaikki suomalaiset ovat rasisteja (niin meille uskotellaan), joten rasistin kassa elämiseen kannattaa totutella.
koska totuus on että toinen on rehellinen itselleen ja toinen ei ole ja kieltää olevansa rasisti vaikka on kuitenkin
Itse en hyväksy rasismia, mutta olen ollut naimisissa rasistin kanssa 34 vuotta, niin että kyllä voi. On ihan turha ruveta vaatimaan toiselta, että hänen olisi muutettava ajattelutapaansa, sillä kaikilla on oikeus oliin mielipiteisiinsä. On aivan turha ruveta väittelemään asiasta, josta jo etukäteen tiedetään, että eri mieltä ollaan. Puhutaan jostakin muusta. No, täynyy myöntää, että joskus kyllä pidän miehelle esitelmiän rasismin inhottavuudesta, mutta riitelemään en asiasta rupea. Annetaan kaikkien kukkien kukkia.
vai rasisti verhoiltuna hyysärin kaapuun monesti ympäristön pimittämiseksi ?
En minä vaan kestäis !
Monesti suvaitsevainen suomalainen nainen menee suhteeseen umpirasistisen ja sovinistisen somalin tai romanin kanssa. Suhde toimii ihan mainiosti niin kauan, kun nainen hyväksyy ja katsoo läpi sormien kaiken miehensä ja tämän suvun muihin suomalaisiin ja suurimpaan osaan muista etnisistä ryhmistä kohdistuvan rasistisen käyttäytymisen sekä hyväksyy olevansa sukupuolensa vuoksi alempiarvoinen puoliso.
Toinen on rasisti ja toinen basisti?!
ja minä blondi. Vain Tuksu on blondimpi kaikin puolin, mutta miehestäni ei voi rasistisempaa olla. Kaikki muunmaalaiset ovat vääränlaisia, hyvä että naapurikuntalaiset hyväksyy...Hyvin menee.
Riippuu millä tasolla rasismi on ja keneen se suuntautuu. Rasismia on paljon erilaista. Myös ulkomailta Suomeen muuttaneet voivat olla meitä suomalaisia kohtaan rasistisia. Suomalaisilla on paljon oppimista vieraista kulttuureista, mutta koen kyllä uhkana sen kuinka esimerkiksi Islamin uskonto horjuuttaa suomalaista kulttuuria ( = kristinuskon poistaminen joulujuhlasta, sianlihasta luopuminen). Jos tällaisia muutoksia tehdään, tulisi ne tehdä aivan eri tavalla ja täysin eri syystä. Sen pitäisi tapahtua myös uskonnottomien takia. Itse olen ateisti. Ehdin olla noin kuuden vuoden ajan kirkon jäsenenä, kunnes totesin ettei tuo paikka ole antanut mitään minulle.
Suhde, jossa toinen on rasisti ja toinen ei, voi joillain tasoilla toimia. Toisaalta puoliso, joka ei ole rasisti, yleensä hyväksyy hiljaa toisen osapuolen rasistisen kannan. Toisaalta, jokaisella on mielipiteen vapaus tässä maailmassa ja täytyy aika tarkasti nykyaikana katsoa mikä on rasismia ja mikä ei. Kaikki asiat kun eivät ole niin helppoja ja sormien välistä katsottavia.
Eikä siitä synny minkäänlaista ongelmaa.
Toimii toimii tai no itse olen maahanmuuttokriittinen, ja pidän Islamia yhtä vaarallisena aatteena kuin Natsismia. Joten vaimoni mielestä olen rasisti. Välillä on kiukkuisia keskuteluja, mutta se on elämän suola. Muuten menee loistavasti :)
ole rasisti kun tavattiin.muuten hyväsydämmisin ihminen ikinä, eikä onneksi mikään aktivisti kuitenkaan.sanoin silloin alkuunsa,että minua loukkaa rasistiset puheet ja mies ymmärsi asian ja pystyimme aiheesta puhumaan ja mielipiteistämme.monia muitakin eroavaisuuksia oli silloin.itse olen sellainen hevi/kukkaistyttö ja mies ihan "normaali" suomalainen mies.toki on ollut riitojakin erinäisistä aiheista,rasismista ja homoista...mutta nyt, kymmenen vuoden jälkeen arvomme ovat niin lähellä toisiaan kuin vain nyt voi olla. mies ei ole enää rasisti,hyväksyy maahanmuuttajat ja pitää heitä kuin ketä tahansa suomalaistakin, myös ystävinä.toki ei hyväksy maahanmuuttajioen rikoksia,mutta ei myöskään suomalaistenkaan....pelko,tietämättömyys sun muu turha ajattelu ja viha on poistunut erilaisuutta kohtaan. että kyllä voi olla suhteessa rasistin kanssa,kun hyväksyy myös hänen tunteensa ja pystyy keskustelemaan.tärkeintä avoinmielisyydessä on nimenomaan se ettei itse ole rasisti rasisteja kohtaan : )
ei millää pahalla mutta aika epätoivonen saat olla jos pitää rasistin kanssa seukata. Eikö sitä ny voi ettiä fiksumpaa kaveria itelleen? typerä kysymys.
Eipä kuulosta oikein hyvältä parilta !
Ite en kyllä elämänkumppaniksi ikinä
huolis muuta kun samaa rotua olevan
itse.Mikä siitä tulee että lapsetki sitte
olis minkävärisiä sattuu.
Olisikohan kyse enemmänkin siitä, että toinen on ns. aivopesty hyödyllinen idiootti ja toinen vain realisti. Oletan että sinä olet se hyödyllinen ja vieläpä nainen.
Rasisti ei tarkoita enää nykyisin mitään. Se on täysin inflatoitunut sana kun sitä on nykyhurmoksessa käytetty täysin väärin.
Voi toimia. Itse olen suvaitseva kantasuomalainen. Minulla on musta muslimimies joka noin yleisesti vihaa valkoisia ja suomalaisia mutta meillä menee ihan hyvin.
Otappa ajatus järkevä:)?
vaan ei ehdoin tahdoin lähde trkrrn isoa asiaa siitä! Pelis''nnöt vaan pitää sopia!
Yleensä rasistit ovat niin herkästi loukkaantuvia ja vioittuvia, ja huonon itsetunnon omaavia, että kokevat lähes kaiken uhkana. Nämä heikkopäät pelkäävät muita, koska kokevat muut itselleen uhkana. Heillä on jotenkin aikuistuminen jäänyt kesken. Miten voit esim. riidellä järkevästi sellaisen kanssa, joka loukkaantuu joka asiasta ja kokee itsensä uhatuksia ja kaltoin kohdelluksi.