Lomapäivien kertyminen

yanski86

Nykyinen, toistaiseksi voimassa oleva työsuhteeni alkoi 16.11.2009. Marraskuulta 2009 ei siis kertynyt yhtään lomapäivää. Nyt minua askarruttaa, että missä vaiheessa minun tapauksessani lomaa alkoi karttua 2 päivän sijaan 2,5 päivää? Oliko kertymä jo marraskuussa 2010 sen 2,5 päivää, vai vasta joulukuussa 2010? Kiitos viisaista vastauksista! :)

7

1101

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 20+18

      Alat ansaita 2,5 päivää lomaa 1.4.2012 alkaen.

      ---------------------------

      Työntekijä ansaitsee vuosilomaa lomanmääräytymisvuodelta, joka on aina 1.4. - 31.3. Jos työsuhde on kestänyt 31.3. mennessä alle vuoden, vuosilomaa on ansaittu 2 arkipäivää, tai jos työsuhde on 31.3. mennessä kestänyt yli vuoden, vuosilomaa on ansaittu 2,5 arkipäivää jokaiselta täydeltä lomanmääräytymiskuukaudelta. Puolikkaat lomapäivät pyöristetään aina ylöspäin.

      Työntekijä ansaitsee vuosilomaa koko lomanmääräytymisvuoden ajan joko 2 tai 2,5 arkipäivää jokaiselta täydeltä lomanmääräytymiskuukaudelta. Työntekijä ei voi ansaita osaa vuodesta 2 arkipäivää kuukaudessa ja osaa 2,5 arkipäivää kuukaudessa. Jos työsuhteen kesto ylittää vuoden kesken lomanmääräytymisvuoden (1.4. - 31.3.), työntekijä ansaitsee koko kyseisen lomanmääräytymisvuoden ajalta vuosilomaa 2,5 arkipäivää kultakin lomanmääräytymiskuukaudelta.

      • 20+18

        Uups luin väärin. Et aloittanut töitä viime vuonna, vaan toissavuoonna. Siispä sinulle kerytyy lomaa 2,5 päivää kuussa 1.4.2011 alkaen.


    • mizzol<

      Lomanmääräytymisvuodelta 1.4.2009-31.3.2010 olet ansainnut lomaa joulu-maalisk. 4 x 2 pv. Loman pitoaika oli kesällä 2010. Seuraava lomanmääräytymisvuosi on 1.4.2010-31.3.2011. Jos olet ko. työpaikassa töissä 31.3.2011 olet ansainnut lomaa 12 kk x 2,5 pv eli 30 pv. Lomien pitoaikahan on kesäloman osuus 1.5.-30.9.2010 ja talviloman osuus 1.10.2010-30.4.2011.

    • kummallista....

      En siis ansaitse 2,5 lomapäivää marraskuulta 2010 lähtien vaikka työsuhteeni on kestänyt yli vuoden? Tämä nökyy vaihtelevan aloittain, nimittäin jossakin saa ja myös lukee, että työntekijä kerryttää lomaa 2,5, päivää jokaiselta lomanmääräytymiskuukaudelta kun on ollut yli vuoden töissä, eikä mitään puhetta noista lomanmääräytymisajoista (1.4. - 31.1.). Eli en siis saa 2,5 päivää lomaa jokaislta kuukaudelta vaikka olen ollut yli vuoden työsuhteessa.

      • plöö

        Mikä tämän viestin idea ja tarkoitus on?


      • ---

        Liity liittoon, niin luottamusmies tai liiton toimitsija vastaa sulle henkilökohtaisesti, niin että vastaus on oikein ja sinä ymmärrät sen. Oma palkanlaskijasikin osaa vastata oikein.


      • get on

        Ensinnäkin lomat lasketaan vuosilomalain mukaan, mikä on kaikille työntekijöille yhteinen vaikka joitakin poikkeuksia esim. lomanpitoajoissa on eri sopimuksissa.
        Saat lomaa 2,5 pv jokaiselta kuukaudelta huhtikuusta 2010 maaliskuuhun 2011 kun olet vielä saman työnantajan palveluksessa 31.3.2011. Siis huomaa huhtikuusta 2010 lähtien, tämä sisältää myös marraskuun 2010.
        Loman kertymisaika on edelleen 1.4.-31.3. eikä 1.4.-31.1.
        Työntekijä ansaitsee lomaa 2 pv tai 2,5 pv kuukautta kohden ja tämä tarkistetaan lomanmääräytymisvuoden lopussa eli 31.3. Ei sekameteliä, eli ei joltain kuukaudelta 2 pv ja joltain 2,5 pv.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      63
      1959
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      27
      1535
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      99
      1092
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      45
      840
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      87
      783
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      21
      612
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      29
      600
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      538
    9. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      31
      533
    10. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      119
      494
    Aihe