Työttömät saavat työtä kun
a) virastot lakkautetaan ja virkalijat irtisanotaan (kansalaispalkka)
b) tehtaiden ahneet vaki-demarit irtisanotaan, ja työttömät ottavat nuo työpaikat
a) virastot lakkautetaan ja virkalijat irtisanotaan (kansalaispalkka)
b) tehtaiden ahneet vaki-demarit irtisanotaan, ja työttömät ottavat nuo työpaikat
Vastaukset 25
Vanhimmat
Siis miten nuo virkailijat, jotka jäävät työttömiksi? Entä vaki-demarit? Menisikö nekin kansalalaispalkalle vai tulisiko niistä uusia työttömiä entisten työttömien tilalle? Kuka sen kansalaispalkan maksaa noille kaikille?
Virkailijat jotka jäävät työttömiksi saavat kansalaispalkkaa.
Heiltä otetaan eläkkeet pois
vaki-demarit (paperimiehet) voidaan irtisanoa sitten kun ay-liikkeen toiminta on kriminalisoitu ja ay-liikkeen johtajia, luottamusmiehiä ja lakkovahteja on rankaistu
virastot voidaan lakkauttaa poliittisella päätöksellä
Kyllä kansalaisplkka parantaa köyhän asemaa koska siinä köyhä voi tehdä pätkätöitä, ja laiska virkalija tipahtaa kansalaispalkalle. Köyhä ansaitsee tilapäis-töilläkin enmmän kuin laiska mutta ahne virkailja, joka nyt toki saa hyvää palkkaa.
Ay-demarit tulevat vastustamaan sorron instituutioiden (ay-liike, virastot) purkamista, mutta työttömien tulee käyttää joukkovoimaa heitä vastaan, sillä he ovat luokkavihollisia
luokkavihollisen (ay-demarien, virkalijoiden) omaisuus tulee takavarikoida ja jakaa köyhille/työttömiööe
duunarit eivät päätä mistään, jos aiotte jotain tehdä, kohdistakaa tekonne edes niihin kellä on se oikea päätäntävalta eli pöyristyttävän ahneisiin sijoittajiin, pörssipelureihin ja poliitikkoihin.
Yltiömäinen markkinatalous on työttömien oikea vihollinen, ei kukaan duunari.
Glijotiini käyttöön vaan . Niinkuin Ranskassa vanhaan hyvään aikaan.
Kun kuningas riisti kansaa - kansa kyllästyi ja lahtas kuninkaan.
Kyllä jos poliitikko tietää joutuvansa pölkylle pää edellä, kansan kusettamisesta niin johan rupee joukkoon tulenmaan rehellisäkin kansanedustajia ja Matti Vanhasia!
- Sitten ehkä minäkin äänestän.
Jos kukaan ei äänestä ( siis ei kukaan) niin johan rupee ne kansankusettajat ( joita edustajiksikin ) sanotaan miettimään miksi äänestysprosentt on olematon.
Ja miksi kansanedustajan palkka on törkeän iso?
Eikö esim. lähihoitajat ja siivojat ansaitsisi myös korketa palkkaa -
Vai kuka ne leikkaussalit siivoaa jotta kirurgit pääsee henkiä pelastamaan?
Kuka hoivaa sinua kun olet vanha?
Olen tehnyt siivojan & henk. koht. avustajan hommia myös - joten todellakin tiedän hoitoalan & siivosualan huonon palkkatason ja arvostuksen.
Siivojen & kaikkien hoitoalan töntekijöiden pohjapalkka pitää olla sen 10,00€/h
Johan rupeais nekin työpaikat täyttymään - ja sitä myöden myös kansantalous nousisi -kun siivosu&hoitoala täyttyisi - ja ne ihmiset tietoisena normaalista toimeentulostaan rupeaisivat perustamaan perheitä jne...
Sillä eihän moni jolla on vähänkään järkeä rupea huonosti palkatulla/pätkätyöllä perhettä perustamaan.
Ei kannata uhota kovin noista aputöitten palkoista. Jos suomalainen alkaa vaatia aputöistä huomattavasti enemmän kuin muualla maksetaan, niin tekijät tulee muualta halvemmalla tai meiltä menee kilpailukyky maailmalla eikä varmaan kansantalous käänny nousuun vaan laskuun. Eletään nimittäin gloaalissa taloudessa ja pitää pystyä kilpailemaan kansainvälisesti.
Muuten olen samaa mieltä siitä, että siivoustyötä pitäisi arvostaa enemmän, mutta palkkatason kanssa ei auta tällä hetkellä lähteä vetämään omaa linjaa.
Luultavasti tulevaisuudessa työt jakaantuu entistä enemmän kohteen kastiin: korkeasti arvostetut asiantuntijatyöt ja heikosti palkatut aputyöt. jos ärsyttää jäädä alakastiin, niin ei uuta kuin koulun penkille .... meillä on Suomessa vielä ilmainen koulutus, ainakin toistaiseksi.
mitä hyödyttää uhota sellaisille joilla on vakituinen työ he elättävät suurimman osan näistä suunsoittajista.KUN tai jos itse saatte joskus töitä ,pysykää töissä, niinolette itsekin työtä tekevää aatelia.eikä tarvi älyttömyyksiä kirjoitella.
virkailijat eivät elätä ketäänvaan elävät 100%sesti veroista
mutta hoitavat teidän luuserien asioita, että saatte edes ne vähäiset korvaukset...
kansalaispalkassa virkalijat joutuvat työttömien alalpuolelle, koska työttömät ovat parempia
kansalaispalkkassa virkailijat tipahtavat alimpaan tuloluokkaan mikä on oikein, koska he ovat laiskempia kuin työttömät
mikä v.tun kansalaispalkka. Millä perusteella sen voi laskea, jos ei ole ollut töissä. Käsittääkseni samaa laskutapaa käytettäisi kuin ansiosidonnaista työttömyysrahankin laskennassa. Eli ne ketkä ei ole tehneet töitä, eivät mitään saa.Ehkä sen saman reilut 400€ minkä nytkin sossupummit saa. EIHÄN mikään muutu miksikään.
suomessa eiolis työttömiä,jos kaikki yli viisi ja kuusikymppiset terveet työhaluiset otetaisiin työhön.mutta ei .he ovat joutomiehiä ja naisia kortistossa.
kuka maksaa.me vernmaksajat tietysti.firmat palkkaa vain kolmekymppisiä
virolaisia.TYÖNANTAJAT SORTAA SUOMALAISTA TYÖVOIMAA JA TIEDÄTTE
MIKSI ?????????????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
sosialisteilta tulee ottaa eläkkeet pois
miten työnantajat sortaa teitä. Ette taida olla järjestäytyneitä, niitähän riistetään koko ajan kun eivät tiedä oikeuksiaan. Meillä muilla sensijaan on hyvät olot ja suhthyvä palkkakin.
Työttömien tulee järjestäytyä ay-liikettä vastaan ja mitätöidä ay-liike. Näin työttömät pääsevät suljetuille työmarkkinoille
orjiksiko olette hinkumassa porvareille ilmaiseksi, jos ette ayliikettä tarvi. Eihän siihen tarvita mitään kumousta, menette vaan ovelle rukoilemaan että ILMAISEKSI töihin pääsisitte. Joku voisi parin päivän pikku homman antaakin.Siinä teille suljettua työmarkkinaa,hankkikaa sillä murkinaa.
Työkkärin virkailijat
Saisivat kyllä joskus kokeilla mitä on istua tiskin toisella puolella. Aivan uskomattomia juttuja ne suustansa päästävät.
Minullekin sanoivat että rupea opiskelemaan rekkakuskiksi kun niille löytyisi töitä. Olin juuri aikeissa kertoa että olen menossa työpaikkahaastatteluun päällikkötason hommaa varten (jota olen aikaisemminkin tehnyt mutta eri alalla).
Sitten ne päättivät yht´äkkiä että laitetaan minut kuukauden kurssille jotta voidaan katsoa onko ammattitaitoni vielä ajan tasalla. Heeeeeeeeeeiiiiiiiiii olen irtisanoutunut edellisestä työstä (jossa olin yli 10 v.) noin 8 kuukautta sitten. Mihin se ammattitaitoni olisi tässä ajassa hävinnyt? Yritin kysyä että mikä idea on laittaa minut kurssille niin sieltä vastattiin että ota se kurssi "sillä lailla luovasti" Mitähän sekin tarkoittaa? Mä olen tunnollinen ihminen ja siksi väsyin ed. työssäni ja lähdin pois, huh.
Onneksi tuli tieto että pääsen sinne uuteen työpaikkaan niin voin keskeyttää tuon huuhaa-kurssin ja ilmoittaa ettei tarvitse osotuksia lähetellä!!!
En ihmettele jos joltakulta menee lopullisesti hermot tai masentuu näiden käsittelyssä. Tsemppiä kaikille!
Ei mitään tsemmpiä vaan virastot tulee lakkauttaa ja virkalijat irtisanoa
Virkalijoilta eläkkeet ja ansiosidonnaiset pois
Ne jotka vastustavat työttömien luokkaa, ovat luokkavihollsia
MIKÄ VITTU ON TYÖTTÖMIEN LUOKKA.joku alimmainen sakka kakkakupin pohjalla ,vai.
Työttömien luokka muodostuu seuraavista yhteiskuntaryhmistä:
työttömät, orjatyöläiset, vuokratyöläiset, pätkätyöläiset (mm palvelualoilla) ja ne jotka opiskelujen jälkeen ajautuvat näille aloille
Työttömien vihollisia ova ay-demarit ja virkalijat joiden omaisuus tulee pakkokonfiskoida työttömille
ay-demari on sinullekin ansiosidonnaisen työttömyysturvan taistellut jo aikaa takaperin, vai luuletteko että sossutäti sen antaa.
ay-demarilta tulee ottaa ansiosidonnainen pois, sillä monet työttömät eivät saa ansiosidonnaistakaan, vaan se on ay-demari etuisuus