Lumenpudottajista on suorastaan pulaa, mutta korkeasti koulutettujen työttömyys jatkaa kasvuaan. Samaan aikaan vähemmän koulutettujen työttömyys laskee. Asiantuntija varoittaa, että nyt syrjäytymisvaarassa ovat myös akateemiset.
http://www.taloussanomat.fi/tyo-ja-koulutus/2011/01/24/koulutus-ei-auta--he-syrjaytyvat-seuraavaksi/20111082/139
http://www.taloussanomat.fi/tyo-ja-koulutus/2011/01/24/koulutus-ei-auta--he-syrjaytyvat-seuraavaksi/20111082/139
Vastaukset 4
Vanhimmat
mieöummin tarttuisin johonki muuhun "lumilinkoon" :D
Sitäpäitsi akateemiset herää vasta puolen päivän jälkeen joten...
Samalla sivulla mainos: Diplomi insinööreistä pulaa. Opiskele DI:ksi
Tunnen yhden rakennusalan Di:n , joka on lumenpudotusta tehnytkin työttömänä.
Se työ maksaa liikaa työnantajamaksuineen, huippukallis vakuutus mm
Tilapäistyönä palkasta veroa 50% ja käteen jää surkean vähän ja pudottaa työmarkinatuen lisäksi niin, joutuu vielä maksamaan siitä, että uskaltaa katolle mennä erittäin raskaaseen työhön.
Ei lumi sovi kvartaalitalouteen, koska se ei tuota yhtään mitään.
Selitä tuo J Käteiselle ja keksi kuka ostaisi lunta kovalla hinnalla tuottaen VOITTOA RIKKAILLE
Ei ole mitään järkeä mennä pätkätöinä lumitöitä tekeen. Menettää vain kaikki tuet ja eli hyöty on -0. Mieluummin kulutan tämänkin ajan etsimällä kokopäivätyötä kuin tekemälle ilmaistyötä. Lisäksi työttömän rahat on ihan paskat ja tällä rahalla ei pystyisi edes ostamaan seutulippua millä pääsisi lumitöihin, ostaisi eväät ja kattaisi muut kulut mitä töistä koituisi. Eli itseasissa pätkätöissä menetän vain rahaa, verrattun työttömänä olemiseen.
tarvinnu tarttua sillä näillä lainoilla sais lapioida enemmän kuin riittää lumikuukausia.