Tasa-arvo on tullut parisuhteeseen

– mutta onko netti sen kolmas pyörä?

Tasa-arvo näkyy myös siinä, että ensimmäisen yhteydenoton tekee yhä useammin mies. Kirkkohallituksen perheasiain yksikön koulutussihteeri Tero Pulkkinen kertoo, että miehiä yhteydenottajista on jo yli 40 prosenttia.

– Jos aikaisemmin oli sellainen klisee, että naiset pakottavat miehen pariterapiaan avioerolla uhkaamalla, nykyään se ei ole enää niin. Varsinkin alle nelikymppiset alkavat olla jo aika hyviä puhumisessa. He myös lähtevät aika herkästi hakemaan ammattiapua, jos tuntuu siltä, että keskustelu ei kotona onnistu. Lisäksi nykymiehet puhuvat parisuhdeasioista keskenäänkin.

http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2011/01/1262108/tasa-arvo-on-tullut-parisuhteeseen---mutta-onko-netti-sen-kolmas-pyora

Onko se nyt niin hyvä asia, että naiset miehistyy ja miehet naisistuu....

2

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bluikkis..

      se joskus olla sekä hyväksi että kolmas pyörä. Mikä vaan harrastus tai työkin voi koitua harmiksi, jos se menee parisuhteen edelle. Liekkö ongelma siinä, että enää ei yhteistä löydy ja siksi ajaudutaan omiin harrastuksiin entistä hanakammin? :) Ehkä noi hauskanpitämiset on kokeiltu ja nähty eikä ne riitä pitämään ihmisiä yhdessä. Ehkä itkeäkkin joskus voisi yhdessä..jakaa muutakin kun hauskuudet.

    • On hyvä, että miehetkin osaavat ilmaista itseään puhumalla. Miesten aisistuminen ja naisten miehistyminen on huono asia, mutten keksinyt, miten nämä kaksi asiaa liittyvät toisiinsa?

      "– mutta onko netti sen kolmas pyörä?"
      Kolmas pyörä lienee pääsääntöisesti huono asia, mutta netti ei liene sen pahempi kuin kolmas ihminen, viina, työnarkomania, pakkomielteinen harrastus tai mikään muukaan addiktio.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      189
      6083
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      150
      5636
    3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      242
      4219
    4. 227
      3501
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      107
      3342
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      126
      3210
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      21
      2956
    8. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      9
      2475
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      186
      2002
    10. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      129
      1971
    Aihe