Olen ollut jo niin kauan työttömänä että en saa enää ansiosidonnaista. Työtä ei ole tiedossa, luultavasti menen jotain opiskelemaan ja alan vaihtokin edessä. Ei liene järkeä maksaa jäsenmaksua kun en saa siitä mitään hyötyä?
Kannattaako maksaa jäsenmaksua liitolle/kassalle
Topi Työtön
6276
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Taas tämä kyselyspämmi...
Ihan tosissani kyselen. Että kannattaako maksaa vähistä varoistani jäsenmaksua? Onko siitä minun tapauksessa mitään hyötyä?
Tietenkään et liity mihinkään ammatti liittoon joissa peritään törkeitä jäsenmaksuja ja jatkuvaan ollaan lakkoilemassa,ja lakot ovat vielä usein laittomia koska laittomien lakkojen sakot on olemattoman pieniä verrattuna siihen kuinka paljon liitot ovat keränneet jäseniltään varallisuutta vuosikymmenten ajan.Liity meidän ytk:laisten kasvavaan joukkoon.99€/vuosi saat täsmälleen saman ansiosidonnaisen työttömyyspäivärahan kun olet ensin tehnyt vaaditun jakson töitä että pääset ansiosidonnaiselle.Mitä nuorempana ihminen ymmärtää ammattiliittojen ryöstöhinnoittelun sen parempi.osoitteessa www.ytk.fi voit hoitaa liittymisen ja vuotuisen jäsen maksun(99€)voit hoitaa suoraveloituksena.
YTK:n jäsenenä pitää olla kaksi vuotta että saa ansiosidonnaista. Sitten kun ansiosidonnainen loppuu ja pysyy edelleen kassan jäsenenä niin riittääkö 34 kalenteriviikon työssäolo täyteen ansiosidonnaiseen (500pvä) vai onko siinä muitakin ehtoja?
Ytk:laisella pitää olla pitkä kieli, jotta on helpompi nuolla työnantajan p.....tä.
muita ehtoja ei ole kuin riitävä työssäolo niin saat nollattua työttömyyspäivät ja voit taas olla 500 päivää ansiosidonnaisella.työssäolo ehto on täysin sama maksatko ay-liikkeen kovia maksuja vai oletko meidän ytk:laisten jäsen 99€ vuosimaksulla.