tapahtuisi, jos asunnostasi katkeais sähköt viikoksi? Miten tekisit ruokaa, nukkuisit, viihtyisit?
Mitä..
mariamania
30465
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
En ole koko elämässäni sähköä käyttänyt."
Uutisissa joku savolaisäijä kommentoi asiaa näin. :D
Joku taho kumminkin laittaa laskuja käyttöliittymään, johon on tehty käyttösopimus.. En minä ole sitä sähköä koskaan nähnyt. Jos hellan nuppia kääntää kaakkoon, syttyy valo ja ruoka kuumenee? Onko se sitä.
mitään tai no kävisin heti lähikaupassa ostaa jotain safkaa HETI. Sit ekat pari päivää vaan kattelisin rauhassa... Kollektiiviseen sekasortoon ei kannata lähtee mukaan.
säily ilman sähköä ja jos ei ole puulämmitystä, koti kylmenee. Tietokoneet mykkääntyvät ja lehmät jäävät lypsämättä. Maksukortit ei toimi, eikä käteistä saa.
Yllättävän paljon löytyy takkuavia juttuja sähköpulassa. Ihminen sietää paljon, mutta oman kodin jäähtyminen ulkolämpötilaan on kova paikka..
vielä päiväkodissa saanko kysyä. Juttusi ovat sitä luokkaa...
Autotallin nurkassa on iso kasa retkeilyvälineitä, mm. tulitikut ja retkikeitin. Veden keittäminen ainakin onnistuisi.
No jaa, luultavasti lähtisin viikoksi johonkin muualle.
Kotiin palattuasi sun peikonlehti ois vainaa ja pakasteet kelvottomat.
Sähkö orjuuttaa ihmisiä.
En voi ymmärtää, miksi sähköyhtiöt eivät huolla kesäaikana kallisarvoisia linjojaan kaatamalla puita niin, että ei tulis " ankara talvi yllätti"- tilanteita. Nyt ne yhtiöt syyttää luonnonvoimia. Koittavat päästä korvauksista. Pääsevätkin, kun ei tavallisella tallaajalla ole resursseja niiden kanssa alkaa tapella. Sähkölaskuihin tulee korotuksia entisten lisäksi. Tuskin ne helikopterit linjoilla ilmaiseksi pörräävät.
...kannetaan tietenkin ulos näin talviaikaan. Tietenkin parvekkeettomassa kerrostalo boksissa asuvan voi olla vähän vaikea toteuttaa tuota niin että ne ruoat pysyis vielä tallessakin.
miksi niitä puita ei voisi kaataa ennakolta pois sähkölinjojen läheltä, ei olisi tuotakaan rahanmenoa sähköyhtiöillä.
Olen joskus nähnyt helikopteria käytettävän linjojen raivauksissa. Ne pääasiassa karsivat oksia puista ettei oksat yltäisi langoille.
Ruokatavaroista tuli sen verran mieleen, vaikka pilantuneet pakasteet (ja peikonlehden) saakin heittää roskikseen, niin kuivamuonalla (pasta, riisi, näkkileipä, kuivakeitot, jne.) ja sälykkeillä selviää kyllä aika pitkälle ilman sähköäkin. Takassa on kuivia puita ja kaapissa iso kasa kynttilöitä, ettei tarvitse pimeässä istua.
Kaikesta huolimatta olen tapojeni vanki, en tulisi toimeen ilman sähköä.
Mielestäni on sähköyhtiöiden vastuulla hoitaa linja-alueiden hakkuut ja huolehtia, ettei sähkön toimitukseen tule katkoja talven aikana. Kuluttajilla maksatetaan se jo (katkeamattoman sähkon toimitus) laskuissa, olisi aika saada vastinetta rahoille.
Ruokaa tekisin leivinuunissa. Talon lämmittäisin takalla ja saunan kiukaalla.
Jos sähköä tulisi oikein ikävä, niin kävisin ostamassa 2kW 1-vaiheisen polttomoottoriagregaatin pihalle pörisemään. Sillä sais toimimaan kaiken, lämmitystä ja hellaa lukuunottamatta.
Lämmitän leivinuunia ainakin joka toinen päivä näin pakkasilla säästääkseni sähköä. Samalla paistuu pulla, laatikot, kukot.. Hyödyllistä.
Itse en lämmitä takkaa/leivinuunia kuin muutaman kerran vuodessa. Rakennusaikana jo totesin, että meidän talossa ei puiden polttamisella säästä oikein mitään. Ruokaa ei oo tehty vielä koskaan leivinuunissa. meillä ei kumpaakaan pahemmin kiinnosta kokkaamiset/leipomiset.
nähnyt tai tehnyt?
http://miriam.vuodatus.net/page/tuliruusu
Näillä saa helposti tulen syttymään ja voi kierrättää materiaaleja.
...on koivua, niin ihan tuohelle tulee sytytettyä.
En kyllä oo ennen tuollaisiin tuliruusuihin törmännyt.
Laitoinpahan vaan malliksi heillekin jos on sytyttämisvaikeuksia, ettei tarvitse kerosiiniin turvautua. :) Tuliruusujahan voi tehdä valmiiksi vaikkapa kesää varten jos nuotiopuut sattuvat olemaan kosteita.
tai puuhellalla onnistuu ruoan laittaminen. Vesi lämpiää kattilassa hellalla tai sitten sillä retkikeittimellä. Jääkaapin sijasta voi säilyttää ruokaa ulkona. Nukkuminen onnistuu aika viileälläkin makuupussissa. Kerros- ja rivitaloasunnoista en tiedä, mutta omakotitaloihin vaaditaan sähkölämmityksen lisäksi jokin muu lämmityskeino, niissä ainakin pärjäilee jonkin aikaa.
Varmaan hakisin pari päivää siwasta Ässämixejä ja kolaa, sitten alkaisin keittelemään sprii-retkikeittimellä oikeaa muonaa kun keripukki alkaisi pelottaa liikaa. Pöllisin hautausmaalta kynttilöitä ja dyykkaisin paperinkeräyksestä jotain lehtiä.
Pidemmällä tähtäimellä pyydystäisin puluja ja jatkaisin hidastempoista kirjekyyhky-palstailua.
ei tarttis nevoja taas MIEHILTÄ ;)
ilman sissikoulutustakin.
vetäisin työmaakeskuksen sisälle ja siihen aggrekaatilla virran.
Ruuanteko onnistuis puuhellalla, lämpö pysyis sillä hellalla takalla ja ilmalämpöpumpulla joka on helppo laittaa aggrekaatilla toimintaan.
Eli, pitkä sähkökatkos vähän hankaloittaisi, monimutkaistaisi ja tekisi elämästä vähän rahallisestikin kalliimpaa, mutta ei sillä paljon muuta vaikutusta olisi.
Jos noi sähköt katkeaisi, tulisi lähtö evakkoon. Ei ole mahdollisuutta lämmittää puilla.
sähköä?
Helppoa. Sammuttaisin valot.
varmaan peevelin kylmä ainakin... eikä tulis palstalla notkuttua :)
En mää tänne jäis, pakkaisin romut ja lähtisin mökille, sais ainakin putiikin lämpimäks ja pöperöt tulille, maakellarissa ne säilyiskin jonkin aikaa. Kunhan ei olis kaivossa pinta jäässä...
Kai siin aika hyvin viihtyis, eipä tuo olis oikeastaan mökillä poies kuin valaistuksesta.
tuossa kun oli uutisia noista sähkökatkoista savossa.
No täällä kyllä viikon pärjäisi. Kaksi kaakeliuunia nytkin päivittäin käytössä. Puitakin piisaa. Viikko ei olis vielä hankala. Tosin oma sänky pitäis hilata uunien kupeeseen. Ruuat valmistuisi puuhellalla. Sillä myös tietty lisäksi lämmitettäisiin. Eli kolme pesää olis palamassa. Pakastimesta ruuat ulos ja osa kellariin. Kellarista perunoita ja viinimarjamehua, pakastinruuat ja jääkaappi ruuat riittäisi aika hyvin, samoin kuivamuona. Kai sitä on hamstereiden sukua.. Lisäksi täytyy muistaa, että tässä talossa on eletty vuosisata ainakin ilman sähköä.
Valo tulis kai lähinnä iltaisin kynttilöistä, öljylamppua ei taida löytyä, en ole ihan varma. Iltapuuhat muuttuis rauhallisemmaksi ja tv ei pauhaisi. Kirjoja tulis luettua ja se olis hyvä, lukemattomia kirjoja kun kyllä löytyy. Mutta se, jos ei tietäisi koska sähköt palaa, se kyllä rassaisi. Viikko menisi ok, jos olisi varma tieto, että sähköt toimii viikon päästä. Puhelimen ja netin toimimattomuus rassaisi, totta kai.
Varavoima riittää helposti viikoksi.
Kuukaudeksi jos hiukan rajoittaa tehoja.
Lähes rajattomasti jos polttoainetta voi edelleen ostaa.
sähköriippuvaisia on täällä. On kompressoria, agregaattia ja varavoimalaa. Eikä kyse ole edes työpaikan sellaisesta.
*ihmettelee*
Ihminen selviää ruoatta n. kuukauden. Ja veden tulo ei lakkaisi koska vesilaitoksilla on oma varavoimala. Täällä päin se on Rolls-Royce -merkkinen. Luntakin voi sulattaa talvella.
Tänne soitettiin sähkölaitokselta aina kun niillä oli huollon takia yli 10 minuutin sähkökatko.
Nyt ei enää ole tarpeen ja muutenkin systeemiä on kehitetty niin ettei mikään räjähdä vaikka virta häviäisi.
(ei tämä ole silti mikään tehdas)
sun asuntoon?
Vai asutko työpaikalla?
Kompleksiin.
Inhottava juosta kääntämään hätäjäähdytystä päälle kun jokaisesta varoventtiilistä tulee täysillä painetta.
Koko rakennus jymisee silloin ja joutuu epäilemään että voiko sinne mennä lainkaan, mutta onneksi se systeemi on nyt muutettu turvalliseksi.