VILLE LEINONEN & NIKO AHVONEN: 2 LEIJONAA ROCKSTEADY 16.2

paarnio

[IMG]http://i48.photobucket.com/albums/f220/DonAarnio/2L/2L_digipak_C_U.jpg[/IMG]
Iskelmä oli Karl Marxin mielestä oopiumia kansalle. Ville Leinosen ja Niko Ahvosen tulkitsemina jamaikalainen, enemmän tai vähemmän leikkisä clash-kulttuuri kohtaa suomalaisen ämpäri-iskelmän ”2 Leijonaa Rocksteady” -albumilla. Uudet, Jamaikalta tuoksuvat tulkinnat saavat muun muassa klassikkokappale ”Ranskalaiset korot”, ”Perfidia” sekä radiosinkuksikin lohkaistu ”Sua Lemmin”. Levyn on tuottanut reggae-entusiasti Petri Aarnio ja rytmeistä vastaa The Levitators.

Albumilla muun muassa Olavi Virran ja Erik Lindströmin evergreenit saavat rockin ja iskelmän raja-aitojen kaatajana tunnetun Leinosen käsittelyssä perinteitä kunnioittavan, rytmillisen käsittelyn. Vastaavasti ”Arabian kiljuvaksi jalopeuraksi” tituleerattu soulmies Ahvonen uskaltaa syventää levyn tunnespektriä; miltä miehestä rakkauden keinussa oikein tuntuu? ”2 Leijonaa: Rocksteady” –albumia voisi kuvailla sanoin ”lempeä kaksintaistelu lemmestä”, missä kaksi Suomen ykköstulkitsijaa mittelöivät paremman lemmentulkitsijan tittelistä.

”Ja olenhan siellä minäkin!”, muistuttaa Sami Saari.

Reggae nojaa vahvasti sitä edeltäneeseen jamaikalaiseen rocksteadyyn (1966-68), jonka tahtiin helmikuussa julkaistava levy pistää liikkumaan. Tuolloin laulut eivät vielä kertoneet Afrikasta tai ihmisoikeuksista. Aiheet olivat pitkälti samat kuin suomalaisessa vanhassa iskelmässä: romantiikka sekä kesäyön piiloteltu syke ja mukana myös kolikon kääntöpuoli eli petollisen naisen kolhima miehinen itsetunto.

Dubmiksausta, tuota jamaikalaisten suurinta yksittäistä musiikki-innovaatiota kuulemme albumilla kahden kappaleen verran. Nähtäväksi jää, löytääkö dub tiensä suomalaisten karaokelaitteiden hittilistoille.

Ville Leinosen ja Niko Ahvosen eli kahden leijonan lemmenluukutuksia on mahdollisuus kuulla Image-klubilla 12. helmikuuta.

http://www.facebook.com/group.php?gid=133135163373607

0

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

        Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
        Nurmijärvi
        108
        4817
      2. Yleltä tyrmäävä uutinen

        Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
        Luterilaisuus
        413
        1502
      3. Missä mustasusi on?

        Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
        Ikävä
        189
        1104
      4. Pakko kertoa mies

        Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
        Ikävä
        110
        1098
      5. Sinä vain tulit elämääni

        Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
        Ikävä
        86
        1000
      6. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

        Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
        Maailman menoa
        14
        976
      7. tilitoimistopiirainen huutaa

        mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
        Kuhmo
        11
        958
      8. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

        Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
        Ikävä
        47
        921
      9. Miten koskettaisit häntä?

        Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
        Ikävä
        64
        921
      10. Mitä ajattelet

        Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
        Ikävä
        64
        876
      Aihe