Keskiviikko tänään --------
Veren luovutus k 14.00-----
Tänään -----"
7346
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
SPR velottaa sairaaloilta yli tuhat euroa litralta, meidän veromaksajien rahoja. Miksi ihmeessä antaisin verta ilmaiseksi? Tämä on näitä hyvä tapa-fraaseja, joita yritetään edelleen pitää voimissaan, uhkaillaan kuin sika-influenssalla. Maailma on kuitenkin muuttunut ja SPR tekee bisnestä ilmaisella verellä. Ja rahat valuvat huijareille, eikös se juuri veripankin johtaja vai mikä se joutui lähtemään leivättömän pöydän ääreen...
En kiellä muita menemästä, jos siitä saa itselleen hyvän mielen. Minä en saa, minulle tulee paha mieli koko kansan huijaamisesta.
Siis että SPR velottaa sairaaloilta yli tuhat euroa/litra??? Jos tuo on tosi niin loppui mullakin käynnit verenluovutuksissa.
Miks ei sairaalat järjestä omaa verenluovutusta?
Sille on syynsä, miksi A) luovutetusta verestä ei makseta ja B) miksi se on kallista sairaaloille. Verestä ei makseta siksi, koska silloin siitä ei voi tehdä bisnestä, jolloin luovutetun veren laatu pysyy parempana, koska ainoa motivaatio sen luovuttamiseen on auttamisenhalu, ei raha. Sama asia on todettu ympäri maailmaa. Kalleus taas selittyy sillä, että luovutetun veren on käytävä läpi monenlaiset ja kalliit testit ennen kuin se on valmista jaettavaksi eteenpäin. Turvallisuus maksaa.
Vaikka miten pyörittelisi ja näkisi salaliittoja ja bisnestä siellä sun täällä, verta kannattaa luovuttaa, jos siihen on mahdollisuus. Joku kaunis (?) päivä voi olla että tarvitset sitä itse pysyäksesi hengissä. Silloin ei paljon lohduta ajatella, että enpäs luovuta kun en saa siitä rahaakaan.
Muuten luovuttaisinkin, mutta syrjivä ja epätasa-arvoinen verenluovutussysteemi sen kieltää. Olen nähkääs bi-seksuaali. On se kumma, kun ei ilmainen veri kelpaa.
HIV posetiivareita on homojen keskuudessa prosentuaalisesti enemmän kuin heteroiden.
tottahan tuo on, mutta tarkoittaako se että jokainen homo tai bi on HIV-positiivisia?!? mielestäni (vaikka ihan hetero olenkin) tuo verenluovutusjärjestelmä on loukkaava, vanhanaikainen ja syrjivä.
Ei ne turhia riskejä ota ellei pakko ole! Ajattele asiaa siltä kannalta että ite makaat letkuissa ja hoitsu kysyy että kumman veripussin haluat, homon vai heteron luovuttaman? Luulempa että siinä tilanteessa homokin valitsee sen heteron luovuttaman.