Olen 19 vuotias nainen 57/170 ja olen harrastanut salilla käyntiä jo jonkin aikaa. Olen syönyt B vitamiinia ja rautaa pillereinä aamuisin. Mietin jos aloitan omega 3 kalaöljyn ja multitabsin ottamisen joka aamu tarvitsenko enää vanhoja lisäravinteitani ?
Lisäravinteista.. ?
pipsa1234
2280
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
No rautaa varmaan saat syödä silti. Eikös Kalaöljyssä ole myös b vitamiinia? Multitabsissa ainakin luulisi olevan.
D-vitamiinia ja C-vitamiinia pitäisi kyllä ainakin saada joten se katso kuntoon.
..sen B-vitamiinin (oletan, että pilleri sisältää kaikkia B-ryhmän vitamiineja vrk:n minimisuositusten mukaan?) pois jos otat sen multitabsin käyttöön.
Omega-3 (mielellään tuote joka sisältäisi myös omega-6-7 ja 9 rasvahapot) kannattaa käyttää ympäri vuoden. Ellei ruokavalioosi kuulu rasvaista kalaa 3-4krt/viikko.
Rautaa kannattaa ottaa kuuriluontoisesti, esim 2kk käyttöä ja kk taukoa. Kannattaa muuten raudan kanssa nauttia C-vitamiina, joka edistää raudan imeytymistä. Esim retafer rautatableteissa on C-vitamiina jo valmiiksi lisättynä.
Ei muuta ku tsemppiä reeneihin. =)