baseballia suomessa pitäs pelata niinkuin jenkeissä yms...,EI PESÄPALLOA!!!!!!!!!!!!!!!!!!
BASEBALL
BASEBALL
7574
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Olen innokas pesäpallofani, mutta olisin täysin valmis luopumaan siitä, jos baseball tulisi tilalle. Siitähän pesäpallo on alunperinkin kopioitu. Uskoisin sen myös olevan jopa kiinnostavanpi ja yleisöystävällisenpi laji, kuin pesis on. Saataisiin lajille arvostusta, kun pelaajilla olisi mahdollisuuksia siirtyä tulevaisuudessa vaikka USA:han ammattilaisiksi. Se taas toisi lajille lisää kiinnostusta Suomessa. Tätä kautta sponsorirahat kasvaisivat. Kun lajilla ja pelaajilla on mahdollisuus kehittyä ja edetä urallaan, voi nykyisistä opiskelijaoista ja sähkömiehistä tulla ammattilaisia alallaan. Näin vankalta taitopohjalta samankaltaisesta lajista voisi tulosta syntyä hyvinkin pian. Kohta olisivat suomipojatkin steroidihörhöisiä baseballsonneja, jotka kieriskelevät rahoissa.
Ei sun tarvi muuta ku hypätä kympin ratikkaan ja suunnistaa Ruskikselle (nim.jos asut Helsingissä). Siellä pelataan ja saat kylkiäisinä ihailla tammoja ja oriita ja miksei myös kivoja tallipoikia ja -tyttöjä.
Jos et asu Helsingissä, perusta Basebaall -jengi, niin näet miten hienosti sinut paikkakunnallasi otetaan vastaan ja kaikki ihastuvat ikihyviksi tästä lennokkaasta pelistä.
USA varmaan sponsaa sinua alkuun ja saat SUOMI-AMERIKKA -seurasta myös innokkaita sponsoreita. Mutta muista, että Suomessa on yritetty lajia pelata ja markkinoida jo yli kolmenkymmenen vuoden ajan, joten jos rehellisiä ollaan, niin kannattaa unohtaa koko juttu...
juu kun asuiskin helsingissä,täälä käpykylässä.mut meillä on maan kärkiryhmään kuuluva nais superpesis joukkue. olet ilmeisesti tyttö babe? pelaatko pesistä? kiitos
En valitettavasti ole tyttö. Olen hormoonisonni, joka päivystää Ruskeasuon hevostalleilla. Katselen mielelläni kyllä tyttöjen ratsastusta ja poikien baseballeja, kun pelaavat tuossa viereisellä kentällä.
Ratsupoliisi valvoo uljaitten ruunien kanssa järjestystä keskuspuistossa. -Terveisin Babe-
Olisi mielenkiintoista saada selville että kumman pelaaminen on vaikeampaa ?
Eikö kukaan voisi todistaa tätä ja sitten myydä ko ajatus muillekkin ?
Eikö tälläinen tutkimus ole jo tehty ?
Luulen että asialla oli joku vaihdossa ollut oppilas, joka teki tämän jo 70 luvulla.
Baseballia on joku joskus verrannut shakkiin. Eli siis varsinaista taktikointia. Syöttäjä-lyöjä
akselilla tosin.
Pesäpallossa puolestaan korostuu enemmän "kaikkien panos" eli lyöjä todellakin hyökkää kaikkia kenttäpelaajia vastaan, kun baseballissa suurinta roolia näyttelee syöttäjä.
Todellakin eri lajit, vaikka kuinka pesäpallo olisikin baseballista matkittu! Sitä en osaa sanoa, kumpi on vaikeampaa tai parempi laji. Pesäpalloilijoita ihmetyttää esimerkiksi baseballin näennäinen hitaus, kun lyöjät eivät osu palloon. Baseballin pelaajat puolestaan pitävät pesäpalloa tylsänä, kun siinä joka kerta osutaan palloon. Siinä vain yksi näkemysero..