että olen etupäässä persu ja toissijaisesti kepulainen.
Otin asiakseni nyt testata itselleni "sopivia" ehdokkaita. Ensin käytin Hesarin vaalikonetta joka oli vuodelta 2007. Hain ehdokkaita Hämeen vaalipiiristä. Minulle sopiva oli kepulainen ja pari persuakin oli kymmenen ensimmäisen joukossa. Yhtään senioria ei näkyvissä.
Tein saman testin 2007 Keski-Suomen vaalipiirin ehdokkaista. Taas sain kepulaisen ensimmäiseksi ja kokoomukselaisen toiseksi, kristillisiäkin taisi olla 3 kymmenestä. Ylläri ylläri Järvenpää pääsi kunniakkaalle kahdeksannelle sijalle.
Testasin Uudenmaan vaalipiirin vielä (2007) ja heti kärkeen nousi 3 persua. Ei näkösällä ehdokasta jota äänestin ja joka on kansanedustaja ja on jälleen ehdokkaana.
MTV:n vaalikoneen 2011 ehdokkaista kymmenen ensimmäisen joukossa oli 5 persua. Ykköspersu oli kanssani samaa mieltä 73.8%.
Terveisin "maatalouslomittaja" Persu Kepunen
PS. Kauankohan tämä sopeutuminen totuuteen kestää ilman vieroitusoireita?
En ole tiennyt
9
151
Vastaukset
- jakolasku
Taas testasin tällä kertaa ESS:n vaalikonetta. Seniori Raimo Hakkarainen jäi sijalle 46, yhteneneväista prosenttuaalisesti 57.3.
- 21
Kokeile Keski-Suomea.
- Axsellsson AX
Välkommen du subtraherar Svenska folkpartiet rankar du kommer att bli en vinnare med en bra röst för att försvara epädekratiaa.
- Mamma po svenska
Svenska som intressen har tvingats att förbättra och hålla det svenska språket
hoitopaikat bli bättre jämfört med finskspråkiga äldre. - E.Järvenpää
Vaalikoneet ovat hyvin viitteellisiä ja viihteellisiä.
- jakolasku
Taidat olla itse sitten viihteellinen ja viitteellinen mies, kun testasin v.2007 vaalikonetta sijoituit sijalle 8:n.
- e.järvenpää
Ei pidä paikkaansa olen saanut "päsmärin arvonimen". Heikosti tuli ääniä v.2007 mutta yritin kuitenkin. Rahaa eikä kokemusta ollut kellään meillä mutta 0,6 % tulos koko maan äänimäärästä, oli yllättävän hyvä, vanhojen valtapuolueiden mediaboikottiin laittamalta uudelta puolueelta. Reilujen pelisääntöjen vallitessa, yksi olisi mennyt eduskuntaan.
Pelisäännöt on tsaarinvallan ajalta periytyvä vaalilaskenta ja puoluetuen evääminen jottei mainostaan pysty, tämäkin huomioiden tulos oli hyvä ja nyt on kokemusta ja tietoa on saatu leviytettyä, vaikkei nämä puolueettomat lehdet nytkään julkaise mielipidekirjoituksiamme, niin siitä huolimatta uskon puolueen läpimenoon.
- jakolasku
Siis minun listallani tulit kahdeksanneksi kun testasin itselleni.
Uskossa horjumaton Esko. Hieno saavutushan läpimeno olisi, minä uskon että joku IPU:lainen menee myös läpi pienpuolueista. - e.järvenpää
Itse en ole tälläkertaa ehdokkaana, mutta tiedän, että kenttätyötä tehdään tosissaan ja kyllä tämän netin kauttakin tieto leviää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101074
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82814Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat264596Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede17585- 65531
- 93521
- 26502
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 43476
- 47427