Viime aikoina klassinen musiikki on alkanut kiinnostamaan. Haluasinkin hankkia muutaman levyllisen hyvää klassista musiikkia, jota voisi kotosalla kuunnella taustamusiikkina kaikenlaista puuhastellessa: ruokaa laittaessa, siivotessa, lukiessa, muuten vaan oleillessa jne...
Kysyisinkin nyt neuvoa sen suhteen, mitkä olisivat hyviä esittäjiä/levyjä, joista aloittaisin tämän uuden "harrastukseni"? Eli kaipailisin sellaista aika neutraalia klassista musiikkia, ei mitään liian raskasta tai mahtipontista. Sellaista aloittelijalle sopivaa!
Mielellään ottaisin vastaan esittäjän nimen lisäksi myös levyn nimen, jottei kaupassa tarvi arvailla eri levyjen väliltä!
Kysyisinkin nyt neuvoa sen suhteen, mitkä olisivat hyviä esittäjiä/levyjä, joista aloittaisin tämän uuden "harrastukseni"? Eli kaipailisin sellaista aika neutraalia klassista musiikkia, ei mitään liian raskasta tai mahtipontista. Sellaista aloittelijalle sopivaa!
Mielellään ottaisin vastaan esittäjän nimen lisäksi myös levyn nimen, jottei kaupassa tarvi arvailla eri levyjen väliltä!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Euromarketeissa näkyy olevan sarja klassista musiikkia hintaan 4.90 levy! Kymmenen erilaista; otsakkeilla Albinoni:Adagio, Schubert:Serenadi jne. Minulla oli ne aikoinaan vinyylilevyinä. Suosittelen siitä alkuun lähtöä.
Seuraavaksi, ensi vuonna, osteskele NAXOS -levymerkin kokoelmia...
Tervetuloa Hyvän Musiikin pariin.
Hei ei kannata mennä sieltä mistä aita on matalin...Sibeliuksen Karelialla, Sadulla ja Finlandialla kannattaa aloittaa, ne jos jotku kolahtaa...
Sibeliuksen viulukonsertto kannattaa kuunnella, ah miten ihanaa musiikkia.
Just tänään jokapaikasta etsin viulumusiikkia niitä kauniita romanttisia ihania kuunneltavia, kosmetolokilla kuulin ihanaa musiikkia, kaikki marketit ja musiikkikaupat etsin en löytänyt kirjastostakin otin 4 cd.tä yhdessä kolme viimeistä kuunneltavia ja ovat Brahmssin ja muita en jaksa kuunnella mistähän löytäis niitä ihania viulumusiikkiin olen tykästynyt.
terveisin yks etsijä kans
Noin vuosi sitten - ehkä 12-13 sivua taaksepäin
tällä keskustelupalstalla - luettelin muutamia
minua miellyttäviä klassisen musiikin teoksia.
Suosittelen, että käyt vilkaisemassa otsikon
"Se sielua koskettava musiikki" alla olevia
esittämiäni luetteloita.
Ensin kannattaa mielestäni kuunnella esim.
kirjastoissa tai radiosta ja sitten ostaa
miellyttävimmät itselle. Kertoellessasi sitten näillä palstoilla tarkemmin mieltymyksistäsi
ehdotuksia tulee varmasti; aineistoa kun on
valtavasti.
Onnittelen kiinnostuksestasi - takaan, että
löysit koko elämänaikaisen kinnostuksesi kohteen.
En alkuunkaan suosittele halpislevytyksiä. Olen kyllä itsekin niitä nuorempana ostanut, ajatellen, että jos musiikki on hyvää, niin ostan sitten kunnollisen levyn. Mutta useammassakin tapauksessa on käynyt niin, että halpislevyllä on joku ihme tulkinta tai äänitys, ja teos jää täysin avautumatta.
Jos musiikkimakusi on vielä hakusessa, käy kirjastossa. Lainaa vaikka kirja ”Klassinen musiikki for dummies” (vai olikohan se ”keltanokille”) ja kuuntele sen liitelevy. Lainaa samalla kirjastosta Beethovenin kuudes ja yhdeksäs sinfonia (”Pastoraali”) ja (”Koraali”), Dvorakin yhdeksäs (”Uudesta maailmasta”), Mozartin pianokonserttoja (melkein mikä vaan, ehkä erityisesti nro 22) ja viulukonserttoja: Sibelius, Brahms, Bruch, Mendelssohn, Tshaikovski, Paganini, Wieniavski. Ai niin, Bachin Brandenburgilaiskonserttoja unohtamatta.
Helsingin Juniorijousilla on aivan mahtavia levytyksiä lukemattomilta säveltäjiltä. Hyvää musiikkia, mutta ei liian raskasta. Esim levy String serenades on erinomainen. Levyjä myydään esim F-musiikissa.
Jos kaipaat taustamusiikkia, niin hanki sellaista musiikkia, joka on alunperinkin sävelletty taustamusiikiksi.
Esim. Mozartin tehtäviinhän kuului säveltää työnantajalleen Salzburgin piispalle sellaista musiikkia, joka loi miellyttävän tunnelman päivällispöytään. Se ei saanut olla liian "hyvää", jottei keskustelu häiriintyisi.
Mutta Mozart ei osannut säveltää roskaa... Syntyi suuri määrä herkullisia serenadeja, divertimentoja ja pienimuotoisia konserttoja.
Itse asiassa lähes kaikki Mozart käy taustamusiikiksi. Ehkei kuitenkaan sielunmessu :)
Saman voi sanoa Haydnista, Stamitzista, Dittersdorfista ja muista aikalaisista.
Vanhempaa sukupolvea edustaa mm. Telemann, joka on mm. säveltänyt "Tafelmusik" -sarjan. Kuten nimestä näkyy, se on tarkoitettu nimenomaan taustamusiikiksi syödessä.
Bachin Brandenburgilaiset konsertot I - VI
( BWV 1046, 1047, 1048, 1049, 1050, 1051)
Ja lisäksi Bachin Orkesterisarjat (Suites), mukana mm Badinerie ja Air
BWV 1066, 1067, 1068 ka 1069)
Smetanan Moldau on ihanan maalailevaa musiikkia. Yhdyn Dvorakin Bachin ihailijoihin. Sitten joskus kun haluat raskasta musiikkia kuunnella, täytyy sinun kai siirtyä Wagneriin. Tai ei täydy vaan voit. Mozartilla on myös hyviä sinfonioita, ja Prokofievin Romeo ja Julia-sarja on myös hyyvä. Jos yhtään romanttinen luonne niin näistä jonkun edes pitäis mennä sielun ytimeen.
Erilaiset kamarimusiikkijutut on varmasti hyviä, jos et mitään raskasta haluu kuunnella.
Esimerkiksi alttoviulisti Imai Nobuko (vai oliko Nobuka Imai) on levyttänyt hyvää alttoviulumusiikkia, sopii hyvin taustamusiikiksi. Levyjä mm. The Russian Viola