Kerkeääköhän sitä vuorotteluvapaata hakea ennen kuun vaihtea?

Eka kertaa

Niin, olisi tarkoitus pitää tai siis aloittaa vuorotteluvapaata maaliskuussa. Onkohan siinä hakumuksessa joku aika milloin viimeistään täytyy hakea ennen aloittamista? Tarkoitus olisi kertoa aikeistani pomolle heti maanantaina mutta meneeköhän aloitukseni liian tiukalle?

2

999

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • duunari duunissa

      Pitkistä vapaista pitää ilmoittaa merkittävästi aikaisemmin mitä on suunnitellut alkamis ajankohdaksi, sekä vuorottelun pituudeksi!
      Työnantajan on tehtävä vuorottelija haku työvoimatoimistoon, joten saattaa mennä pitkäänkin ennenkuin löytyy sopiva vuorottelija tehtävään vaikka nykyisin ei oli pakko juuri samaan työpisteeseen ottaa vuorottelijaa.

      Koska kyseessä minimissään 3kk:n vuorotteluaika on syytä min. 2kk aikaisemmin asia ottaa esille. Itse aloin n. 4kk aikaisemmin asiasta keskustelun. Pienissä muutoksissa on lakisääteinen 14vrk. ilmoitus velvoite, mutta vuorotteluvapaa 3kk-12kk ei ole pieni muutos työpaikalla.

      • mukaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      174
      1504
    2. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      56
      1225
    3. puukkotappelu-keskella-tieta

      https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo
      Rovaniemi
      13
      1191
    4. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      51
      1091
    5. Missä Martina miehineen?

      Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M
      Kotimaiset julkkisjuorut
      193
      1064
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      972
    7. Onko enää rakkaudentunteita

      Minua kohtaan?
      Ikävä
      51
      742
    8. Skandaali on persujen vaaliromahdus, ei jonkun metsän kaataminen

      Huvittaa kuinka persut yrittävät saada heidän omasta skandaalistaan huomion aivan toisaalle. Persut ovat huonoja häviäm
      Maailman menoa
      252
      727
    9. Miten pääsisin vielä tutustumaan sinuun?

      Tekisi mieli etsiä sinut facebookista ja laittaa viestiä, se vaan olisi vähän noloa mutta silti haluaisin kokeilla. Siel
      Ikävä
      30
      698
    10. Haluatko sä enää

      Mun kans mitään? ❤️ on ikävä
      Ikävä
      37
      692
    Aihe