harmi että tämän palstan miehille on jo liian myöhäistä
http://www.heidiekholmtalas.fi/index.php?module_id=37&news_id=114
http://www.heidiekholmtalas.fi/index.php?module_id=37&news_id=114
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
"Erityisesti vuorovaikutustaitojen puute korostui poikien kohdalla." "Etenkin nuoret miehet kärsivät salaa vakavasta masennuksesta, joka johtaa usein järkyttäviin ratkaisuihin. "
Yllättävää, että joku uskaltaa sanoa ääneen tällaisista asioista. Valitettavasti mitään ei tulla koskaan tekemään tämän asian korjaamiseksi, vaan muuttuminen ulospäinsuuntautuneeksi täytyy tehdä kokonaan itse, jos se nyt yleensäkään on edes mahdollista.
, mutta miksi Heidi Ekholm ei sano sitä, että miesten sosiaalinen kyvyttömyys syrjäyttää heidät työnelämän lisäksi myös seksuaalisesti.
Mä voin jo kuvitella nää Sosiaalisten taitojen tunnit peruskoulussa. Väkinäisiä roolileikkejä miten kahvilassa asioidaan, miten ollaan kohteliaita ja muistetaan niiata kun vieras setä tervehtii tai jotain vastaavaa. Kyllä ne sosiaaliset taidot oppii siellä koulussa ihan sitä epäsuoraa tietä kun tehdään ryhmätöitä ja ollaan toisten kanssa tekemisissä. Toiset ei vaan opi niitä, tai oppii hitaammin kuin muut. Näillä Sosiaalisten taitojen tunneilla ne samat sosiaalisesti kyvykkäät tyypit olis taas vaan luokan priimuksia ja ne samat luuserit olis siellä nurkassa hiljaa. Sitten ne pakotetaan luokan eteen leikkimään sosiaalista näiden ekstroverttien luokan ääliöitten ja hikipinkojen eteen arvioitavaksi niin epäsosiaalisten ahdistus vaan lisääntyy.