Japanissa tehty TOKAI AST-50G vai Mexicossa tehty Fender Standard Stratocaster ?
USA:n fenderit on liian kalliita, mutta kyllähän Mexicon vehkeitäkin on kehuttu. Tokain logo taas lavassa on aina ollut laadun tae.
USA:n fenderit on liian kalliita, mutta kyllähän Mexicon vehkeitäkin on kehuttu. Tokain logo taas lavassa on aina ollut laadun tae.
Vastaukset 7
Vanhimmat
...että nuo ovat sen verran tasavertaisia ominaisuuksiltaan että kumpi tahansa. Kokeile! Rohkeasti sinne missä noita myydään ja kokeile, kuulostele ja tee päätökset sen perusteella. Yksi vaihtoehto olisi vielä joka tosin on satasen-pari kalliimpi: Japanin Fender. Saatavuus tosin on vähän niin ja näin mutta käytettynä jos löydät niin kannattaa kerätä talteen.
Soundstore -liike Helsingissä myy uusia Japanin Fendereitä, hinnat 1000 euron molemmin puolin. Niillä tosin on toimitusaika, joten kannattaa kysellä kauanko kestää saada sellainen omiin hyppysiinsä. Ovat hyviä soittimia.
Aha, ovat ottaneet taas Japanin Fenderit mukaan myyntiin. Silloin kun omani 2008 juurikin tuolta Soundstoresta hankin olivat myymälän yksilöt ns. vanhaa varastoa eikä uusia ollut tulossa.
En tiedä kumpi on parempi mutta tuollaisesta Tokaista ei ole kuin hyvää sanottavaa. Suosittelen lämpimästi!!
Täällä jo tulikin olennainen eli se, että kokeilet molempia ja kumpi on sun mielestä
parempi käteesi ja korvaasi niin ostat sen ja kokeile myös muitakin merkkejä.
Jos päädyt Mexicon Fenderiin niin voin suositella Classic Player 60s mallia, jossa custom 69 mikitys.
Mutta soundit on makuasioita joten kandee kokeilla itse ja vasta sitten tehdä päätös.
Jos mä vertaan esim. ns Fenderin Mexicon normi vehkeitä (hintaluokka siinä 450-850 välillä) tuohon Classic Playerin 60s niin järjestään on nuo Classic sarjan soittimet olleet hieman laadultaan tasaisempia/parempia, mutta ei kuitenkaan mitään isoja eroja loppujen lopuksi.
Tuo Classic Player 60s on soundiltaan aika mukavan oloinen vehje ja aavistuksen tietyssä mielessä "hotimpi" soundiltaan ja pyöreämpi kuin nuo normi Mexicon Fenkut ja osin muutkin Fenkut.
Jos kitara sopii käsiin ja on muuten hyvä mutta kyllästyy sen soundiin niin mikkejä voi aina vaihtaa myöhemminkin.
Joo, ainakin rokkikeppinä toimii oikein hyvin. Mulla oli aikoinaan usalainen, mutta ei tää mexico strato ( Classic Player 60) paljon häpeä sen rinnalla. Tokaista ei tarpeeksi kokemusta, että osaisin verrata. Taitaa olla enempi omasta mieltymyksestä kiinni tuokin asia.
Soittelin muuten liikeessä Vintagen V6 reIssued stratoa ja jos tuon ja Mexicon Fenderin välillä pitäisi valita niin tuon Vintagen ottaisin ehtottomasti. Vintagen Wilkinsonin mikit on mielestäni paremmat, kaikki muukin kunnossa. Hintaa vain 250e. Turun puolessa tiedän monen ammattikitaristin hommanneen tuollaisen Vintagen kakkoskepiksi USA fenderin rinnalle. Aina kun ei sitäi arvokasta kalustoa viitsi viedä joka paikkaan.