Kusettatavatko vakuutusyhtiöt yrityksiä?

Kysynvaan.

Jos ALV velvollisen yrityksen autoa kolaroidaan ja yrityksen auton kuljettaja on täysin syytön, niin luulisi, ettei vakuutusyhtiö voi teettää auton korjausta jossain kolarikorjaamossa ja vaatia täysin syytöntä osapuolta maksamaan ALV:n osuutta korjaamon laskusta.

Näin toimii ainakin IF. Siellä esitetään, että vahingon kärsinyt yhtiö saa vähentää ALV;n omassa verotuksessaan! Aika outoa, sillä työn tilaaja ja laskun maksajan ALV mukaan lukien pitäisi olla vakuutusyhtiö, eikä täysin sivullinen yhtiö, jonka autoon on törmätty. Jos syytön osapuoli saa muka vähentää ALV:n korjaamolaskusta, niin valtio maksaa siinä tapauksessa vakuutusyhtiölle kuuluvia korvauksia!
Onko tässä kyse kusetuksesta, ainakin siltä vahvasti tuntuu.

Sen kyllä ymmärtää, jos vahingon kärsinyt firma saa täyden kertakorvauksen ja yritys korjauttaa auton ja niin vakuutusyhtiö voi vähentää ALV siitä ALV:n osuuden.

7

2487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Per Saukko

      Takavuosina Pohjola tunnettiin vakuutusyhtiönä, joka maksoi korvauksen vain oikeuden päätöksellä. Tee vahinkoilmoitus omaan yhtiöösi, jos sinulla on kaskovakuutus. Vakuutusyhtiöt taistelevat silloin keskenään kumpi maksaa korvauksen. Ja vaihda yhtiötä, jos olet if...´n asiakas.

    • bdaäda

      on sama ja lain mukaan se menee maksaa sen ALVin kumpi hyvänsä. Asiakaspalveluhenkeä tuo ei kyllä osoita tippaakaan.
      Suurempi ongelma tuleekin kun sillä firman autolla ajetaan talon seinästä sisään ja kasko maksaa. Remontti jos maksaa vaikka millin niin 230000,- Euron alvin maksaminen pistää jo keskikokoisenkin firman talouden sekaisin pikkufirmasta puhumattakaan

      • TietäjäM

        Vakuutusyhtiöt eivät ole ALV:n piirissä, mutta uskottevat olevansa. Kyse on siitä, että vakuutusyhtiöt käsittelevät korvaksia laskennallisesti. Vakuutuskorvauksesta ei vähentää ALVIA lainkaan.


    • Ei koskaan Ifiin

      IFIN mainos, joka tarkoittaa, että käsittelyt ja korvaukset ovat nopeita, on täyttä kusettamista.
      Kaksi viikkoa ei riitä selvässä tapauksessakaan, vaan joka vaiheessa vetkutellaan.

    • Kritiikin

      Taitaisi olla hyvä lukea ALV lakia, eli milloin on ALV velvoton oikeus siirtää ALV velvolliselle, joka on ei missään tapauksessa, eli yrittäjä tavallaan tekee maksaessa antaa veropetoksen, sillä suhde siirtäjään ja siirron saajan välillä on asiakassuhde, jossa toinen osapuoli on ostavansa puolena.

    • Niin.

      Jos korjauksesta tulee maksettavaksi vaikkapa 5.000€ ALV niin firman täytyy tilittää valtiolle tasan 5000€ vähemmän arvonlisäveroa...

      Reilua eikös?

    • Mts-

      Sen tötöilyyn syyttömän firman pitää vaan jostain saada se 5000 € maksaakseen se summa, jonka voi vähentää. Ei oo aina niin helppoo, vähennyksiin tarttee tuloja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      31
      1956
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      107
      1550
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1431
    4. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1076
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      922
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      47
      916
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      64
      873
    8. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      27
      860
    9. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      151
      859
    10. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      807
    Aihe