Tiedättekö muuten mikä on suurin yhteisesti hyväksytty vaiettu salaisuus suomalaisilla?
Vaiettu salaisuus
Sinetöity
32604
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
häpeämme olemassaoloamme.
Tässä tapauksessa kyllä otamme kannettavaksi toisen tahon häpeän.
että tapoimme toisiamme.
..mutta yleensä raato vaikenee viisaasti kohtaamastaan pahasta.
?
isompi yhteisö kuin perhe.
kyenneet järjestämään maahanmuuttajille tarpeeksi ruhtinaallisia oloja, kuten vapautus verotuksesta tai järjestämään vangitun huumekauppiaan lapselle turvattu elatus sekä tulevaisuus. Welcome to Finland! KUKA MAKSAA?
Tässä tapauksessa yleensä kotimaiselle ei ole järjestetty mitään oloja, mutta haluamme antaa siitä vain positiivista palautetta kysyttäessä.
Sehän se on.
tosiaankin. Ei kuulu mitäääääääääään. Päästä meidät pahasta jaaaaaaaaa avaa lopultakin se ssssssssanainen arkkusi. Mikä on tämä suuuuuuuuuuuuuuuuuuuri salaisuus. Sekö, ettei salaisuutta ole?
(anteeks, mutta tämä laite jossa lukee fujitsu siemens, on epäkelpooooooooo)
näääääääääääääääppistä. Jos ole normikansalainen, pidät tätä itseselvyytenä.
lentokentän mafiaa. Joka puljussa samat eväät tai muutenkin outo "toplerone" taxfree...
mutta kyllä voisin tarkoittaa. Kilonlimppu Fazerin Sinistä ja Toblerone ja Kalebia saa vain Tallinnan terminaalista!
Se kuinka paskasti omat vanhemmat hoiti roolinsa.
jonkinmoinen mahdollisuuksia valittaa kokemastaan, mutta harva siihen ryhtyy. Saat ison vihjeen: Työvoima ja Elinkeinotoimiston valmennuksissa yleisesti varoitetaan "valottamasta" asiaa.
sun perslävestä?
Mut nyt kyllä jo polttaa. Annas nyt tulla, niin pääsen nukkumaan!
en varmaan anna tulla...
mutta paikansit sen oikein. Sitä vaan mietin, miksi joistakin asioista vaietaan, eikä käsitellä koskaan. On se selvää että palaute ei ole välttämättä sitä positiivisinta, mutta voishan sitä ulkopuolinen taho tehdä tutkimusta suomalaiseen työkulttuuriin. Ehkä löytääkin uusia tapoja toimia, ja löytää sellaiset henkilöt jotka voi olla oikeasti koko yhteisölle haitallisia. Vai ihaillaanko meillä narsisteja tms. niin paljon, että sitä kannattaa salailla kuin yhteisesti sovittuna?
Tasa-arvo ministeri ilmoitti ilmeisesti itsensä vapaasti pantavaksi ilmaiseksi, kun kannattaa sitä että miehet eivät saa olla naisen kanssa ollenkaan, vaikka se olisikin kummankin mielestä mukavaa.
ELI: jos vapaaehtoinen prostituutio kielletään, niin sitten jokainen nainen ilmoittaa samalla itsensä ilmaiseksi, joka tarkoittaisi että raiskaus on laillista.
tässä nyt henkilökohtaisia fantasioitasi. Arvostan kuitenkin mielipidettäsi. Öööm. Kyllä siinä varmaan joku oli..
sekö se on?
Eikä tuo ole salaisuus. Tuohan on joku kehumisen aihe.
onko se se bakteeri mikä minusviruksellakin on
En muuten kyllä tunne ketään. Taitaa se sittenkin olla joku salaisuus Suomessakin. Hyvä että jollakin oli kirjahyllyn päällä kondomeja, vaikka erohan siitä varmaan tuli.
onpantu paksuksi
Tuokin on muuten salaisuus. Se tosin käy ilmi ennemin tai myöhemmin. Minkä takia arvelet naisten salailevan "paksuuttaan" ?
Manerh....
Tuo ei ole kaikkien. Se on vaan miesten salaisuuksia, koska naisille on ihan sama oliko vai ei. Sitäpaitsi se on kuollut jo.
Se että iso osa lapin asukkaista on saksalaisia?
.
että lapin metsissä on satoja tuhansia saksalaisia
Niin että silmämunat vain kiiltää valkoisena pakkasyössä
.
Vaiettu salaisuus. He tekevät talomme mutta eivät kestäviksi. He luulevat tuntevansa suomalaisen, vaikka eivät ymmärrä edes äidinkieltämme. Ihmekkö tuolin kun sanoilla on aivan eri merkitys virossa kuin suomessa.