Olen temperamenttinen nainen ja haluan johtaa miestäni parisuhteessa. Jos mieheni loukkaa minua henkisesti, läpsäytän häntä poskelle - välillä tosi kovaa. Mieheni yrittää pysyä tyynenä, eikä ole lyönyt minua, mutta ottaa usein käsistäni tosi kovan puristusotteen, etten saisi läpsäistyä. Väkivaltaisuuteni on tehnyt miehestänikin aggressiivisemman ja monesti joudun pelkäämän että hän satuttaa minua pahemmin. Tunnen kovaa syyllisyyttä aina lyötyäni (syystäkin!), mutta silti teen sen uudestaan. Olen luvannut monesti muuttua ja se on aina hetken aikaa onnistunut, mutta sitten räjähdän taas. Pitäisi varmaan hommata nyrkkeilysäkki! Aiemmissa parisuhteissa en ole ollut väkivaltainen, eikä nytkään miehelleni jää ikinä mitään ruhjeita väkivallastani, koska se ei ole niin voimakasta ja säikähdän itsekin että mitä hittoa tuli taas tehtyä. Olen vasta 21-vuotias, joten pelkään että väkivaltaisuuteni voi pahentua, jos en nyt saa asiaa paranemaan. Mitä voin tehdä vähentääkseni aggressiivisuuttani?
Naisen aggressiivisuus
katuva
8769
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Eiköhän tuollaisessa tilanteessa kannattaisi hakea itselleen apua/tukea siihen, että voisi päästä omista väkivaltaisista toimintatavoista eroon. Erityisesti naisille on sellainen olemassa, kuin Väkivalta-apua -palvelu. Löytyy osoitteesta www.vakivalta-apua.fi
Pari tuttua on hakenut sitä kautta apua itselleen ja ovat aika isolla tavalla kyllä ulkopuolisenkin arvioimina muuttuneet. Siis parempaan suuntaan : )
vai nin
Miehsi laita sinua kunnolla turpaan ja opettele hillitsemään itsesi eli laske ensin kymmeneen ja toimi sitten vasta.
Koita tosiaan hillitä ittees. Niin kuin kerrot, väki valtaisuutesi on tehnyt miehestäsi agressiivisemman. Jonakin kertana hän lyö takaisin.
Hae jostakin apua. Olen itse mies ja saanut naiseltani samanlaista kohtelua. Se ei tunnu mukavalta ja vaikka itse olen kolmisenkymmetä senttiä naistani pidempi ja en mikään riuku, ei minulle tulisi mieleenikään tirvaista takaisin. Käsistä voin kyllä ottaa kiinni, mutta ehtiihän tuo kerran vetäistä.
Se vaikutus tällä hänen käytöksellä on, että taidan rakastaa päivä päivältä vähemmän sitä ihmistä. Katotaan nyt, koska lähden.
Nim. kohta alkaa riittää lähde heti tai tee ainakin naisellesi selväksi ettet siedä enää yhtään lyöntiä ja ohjaa hänet hoitoon! Keskustelun aloittaja hae myös apua! Kenenkään ei tarvitse elää väkivallan täyteistä elämää. Se ei ole normaalia ja vie ilon elämästä. Väkivallan vaikutukset ovat aina negatiivisia, myös lyöjälle. Naisen käyttämä väkivalta on ihan yhtä tuhoisaa kuin miehenkin. Väkivallalla on yleensä taipumusta pahentua ja nainen voi saada usein pienemmästä fyysistä koostaan huolimatta erittäin pahaa jälkeä aikaan nimenomaa yllättämällä miehen ja jossakin vaiheessa tilanne todennäkösesti menee siihen, että väkivallan välineinä aletaan käyttää muutakin kuin omia käsiä, jos tilanteen vakavuutta ei tiedosteta ajoissa.
Kyllä siinä oppii kun keittiön lattialla uikuttaa saaneensa selkäänsä ! Voi sitten kovalla metelillä huutaa että mies löi !! Kääntää kokosuku puolelleen ja esiintyä itse puhtaana pulmusena ! (vain pikkuisen läppäsin - ei se mitään)
Semmosia te olette kaikki riitaisat kalkkunat ! Pelkkiä kääntäjiä........
Jep kaikki samanlaisia. Maailman näkee tietenkin omien kokemustensa kautta, mutta tässä alkaa olla jo lievää yleistämistä ;). Nainen, joka näin on sinulle tehnyt on aivan idiootti ja varmasti vituttaa mutta onko oikeasti KAIKKI naiset samanlaisia? Ei kaikki miehetkään lyö, ei kaikki miehet katso lätkää, ei kaikki tykkää autoista, ei kaikki urheile jne. Ihmiset on erilaisia, joka suhteessa (Tarviiko näin itsestä selvää asiaa oikeasti edes sanoa?). Noin isot yleistykset yhden naisen perusteella saattaa ehkä lievästi haitata elämää tulevaisuudessa, mutta omapahan on elämäsi......