http://www.mtv3.fi/makuja/hyvaolo.shtml?1280124
Vaikka pillerit eivät lihotakaan niin aiheuttavat kyllä reippaasti turvotusta. Tästä syystä monet ajattelevat että ne lihottavat. Pidemmässä kuin tutkimuksen mukaisessa vuoden käytössä uskon niiden kyllä hidastuttavan aineenvaihduntaa.
Vaikka pillerit eivät lihotakaan niin aiheuttavat kyllä reippaasti turvotusta. Tästä syystä monet ajattelevat että ne lihottavat. Pidemmässä kuin tutkimuksen mukaisessa vuoden käytössä uskon niiden kyllä hidastuttavan aineenvaihduntaa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
No ei kyllä todellakaan lihota eikä aiheuta turvotustakaan, itse olen käyttänyt pillereitä noin 18-vuotiaasta ja olen nyt 32-vuotias, ja ihannepainossa edelleen. Olen joutunut vaihtamaan 3 kertaa pillerit, koska 2 ensimmäiset lakkasivat sopimasta, siis mielialojen takia. Yhdetkään eivät ole lihottaneet enkä myöskään ole lihonut ollessani ilman niitä.
Se mikä sen sijaan tuntuu aiheuttavan lihomista, on että monella se seurustelu aiheuttaa omien harrastusten unohtamista ja jatkuvaa mussutusta sohvalla. Lisäksi osa ei ole koskaan huolehtinut itsestään itsensä takia, vaan mässähtää kun "ei enää tarvitse". Nestettä tuntuu kertyvän nykyään aika paljonkin naisille, mutta tuntuu johtuvan siideristä ja oluesta aika paljon enemmän ja siitä, ettei sitä pullaa, mäkkiä, koti-iltoja ja siideriä liikuta pois millään. Samoin kun "emmä syö mitään" tyypit eivät todella syökään: ruokaa. Mutta patukka jos toinenkin kelpaa, meinaan suklaata, välipalaa, ja sitten sitä vaan ihan huomaamatta... Vaikkei syökään mitään. Mutta keho nyt vaan ei kehittele itsestään läskiä se on fakta ja nestettä kertyy ja turvotusta "tyhjästä" jos munuaiset hajoaa, eli siis: jos sullakin kertyy "reippaasti turvotusta" niin helvetin kiireesti lääkäriin! Niin, tai joku sytostaattihoito... Joo ja reuma.. Muttei taida liittyä e-pillereihin nyt ihan suoraan, eikä olla aihetta ruikuttaa pelkillä pillereillä.
Naisia joille pillerit eivät sovi ollenkaan on todella vähän, sori. Suurimmalle osalle löytyy ihan taatusti oikeanlaiset pillerit, ja ei, ne oikeat eivät vaikuta seksihaluihin negatiivisesti ainakaan, eivät lihota tai turvota, ei tule mielialaan häiriöitä jne. Tupakointi kannattaa kyllä lopettaa viimestään 30-vuotiaana tai siinä paikkeilla (tai ainakin vähentää ihan minimiin), koska veritulpan riski on ihan oikea ja rintasyöpäriskiä ne saattaa ehkä nostaa, siitä ei ole varmuutta vielä... Kohdun kaulan syöpää väitetään, mutta tosiasiassa "pilleristit" eivät vaan käytä kondomia ja se nostaa sitä riskiä. Pillereitä syövillä usein kondomi unohtuu, suhteen alussa, yhden illan suhteissa, jää heti pois jne. että se taitaa olla suurin riski e-pillereissä. Seksi on kivempaa ilman kortsua ja raskautta pidetään sinä suurimpana riskinä. Tietty totuus siinäkin, mutta...
Aineen vaihdunta hidastuu iän myötä joten ruokavalion pitäisi myös hieman muuttua ja liikkua pitäisi läpi elämän. Mun mielestä naiset kerjää vähän turhaan sääliä pillereillä ja yrittää ottaa tekosyitä lihomiseensa, kun pillerit kuitenkin on antaneet vapautta enemmän kuin muuta ja kyllähän hitaallakin aineenvaihdunnalla pystyy pysymään normaalipainoisena. E-pillerit on hemmetin hieno asia, kortsu pettää usein ja pienet vaivat saa parannettua, lasta mä en vahingossa halua, lihomiseensa ja nestekertymiin voi ihan itse vaikuttaa (siis tosiaan jos on terve, en nyt puhu poikkeuksista) ja tosiasiassa, sopivat pillerit parantavat ihoa ja keho sopeutuu nopeasti niihin: kuukautiskivut jää pois, menkat pienenee ja tulee ihan kellon tarkoiksi, niitä on helppo myös siirtää tarvittaessa, ja niin edelleen. Itteäni on alkanut ärsyttää, kun joka asiasta nykyään etitään vaan kaikkea negatiivista ja paasaamalla paasataan paskaa ja pelotellaan kaiken maailman kauhukuvilla. Etenkin kaikella seksiin liittyvällä. Elämää se vaan on. Ja ottakaa itte vastuu omista läskeistänne, niin saatatte jonain päivänä laihtuakin.
No minulle kyllä pillerit aiheutti turvotusta. Esim.kuppikoko pieneni yli yhdellä kun lopetin pillerit. Olen hoikka enkä lihonut pillereitä käyttäessä. Tosiaan aineenvaihdunta hidastuu iän myötä, mutta itse vuosia pillereitä käyttäneenä huomasin kyllä eron lopetettuani pillerit.
E-pillerit ovat ennemminkin hemmetin huono asia. Uskon että pillerit saavat kehon vanhenemaan ennen aikojaan eikä kenenkään naisen tulisi myrkyttää kroppaansa niillä.
Paino tippui 3,5 kg lopettamisen jälkeen. Enkä edes yrittänyt tiputtaa painoa.