Tarkoituksena olisi nauhoittaa klassisen kitaran soittelua tietokoneella, millanen mikrofoni (ei kitaraan kiinnitettävä) ja ohjelma olisi hyvä tähän tarkoitukseen? Äänikortti on tuollainen vahna perus SoundBlaster16 ja sillä pitäisi pärjätä..
Klassisen kitaran äänitys
Soittelija
3496
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Shuren 57:lla mä oon ainakin nauhotellu ja hyvin toimii. Maksaa jonku 100€. TSM:ltä löytyy semmonen halvempi "kopio" joka maksaa vaan jonku 50€ ihan ok mutta toi shure on kyllä parempi. AKG:ltä löytyy kans hyviä esim. c411 joka maksaa kans jonku 100€.
Millaista budjettia oot ajatellu? Ohjelmia löytyy vaikka millaisia. Netistä saa semmosia testiversioita millä pärjää ihan hyvin. GoldWwave Ntrack ja Kristal on hyviä.
Tökkäät mikrofonin suoraan äänikortin MIC IN -liitäntään? Joskus kokeilin, huonolla mikillä tosin, ja ääni tuli todella vaimeana ja hirveät kohinat päälle. Eikö tuohon välille pitäisi jonkinlainen vahvistin saada, vai johtuikohan nuo em. ongelmat pelkästään siitä huonosta mikistä?
No mulla on välissä mikseri ja di-boxi balansoimassa signaalia. Huono mikki kyllä vaikuttaa tosi paljon. Mikserii ei oo pakko olla mutta hommaa 20€ di-boxin ni alkaa jo olee hyvänlaatuista soittoa.