Jonkun verran on kiintoisa nuori mies katsellut minua yliopistolla, olen itse nätti tyttö, muutkin katselee.. Mutta olen niin helvetillisen ujo että kämmin taas koko tilanteen tutustua kivaan poikaan. Hän istui samaan pöytään syömään ja jutteli minulle mukavia, ja mitenkö reagoin, no vedän ihan tulipunaiseksi ja änkytän jotain tolloa vastaukseksi enkä meinaa sitten saada enää sanaa suustani. Miulle ei oo tuota small talkin jaloa taitoa suotu kyllä hituakaan! Miettikää nyt, tuskailen kun en uskalla mennä juttelemaan kenellekään ja kun joku juttelee minulle niin vaivaudun ja ujoudun ja syön vaan nopeammin että pääsen tilanteesta pois.
Siistiä! Terveisin 22v kaunis vanhapiika :D
Onneks kaveri edes hymyili kun lähdin pöydästä lopuksi pois, ei jäänyt niin paha mieli..
Siistiä! Terveisin 22v kaunis vanhapiika :D
Onneks kaveri edes hymyili kun lähdin pöydästä lopuksi pois, ei jäänyt niin paha mieli..
Vastaukset 7
Vanhimmat
Sosiaalisisa taitojaan voi kyllä parantaa, jos se on ongelma. Hommaudut vain useammin kys. tilanteisiin, niin se helpottuu. Jos kaveri on suulas, niin anna hänen hoitaa puhuminen. Koitaa pitä mieli keskustelussa, äläkä keskity siihen miten "huono" olet tai kuinka "ihana" hän on.
Yksi neuvo, joka auttoi minua joskus muusiikkiesiintymisissä, oli miettiä etukäteen että mikä olisi PAHINTA mikä voisi tapahtua, jos mokaan. Pienen ajatusleikin kautta tajusin että vaikka pahin tapahtuisi, niin ei sekään niin paha sitten ole. Meidän mielemme on etevä luomaan kaikenmaailman mörköjä. Saattaa olla ettei poika edes huomannut että olet hermostunut.
Rock ja täysillä eteen
no olipa kiintoisa tarina
kiskalle tms?
olin itse aiemmin samanlainen kuin aloittaja, menin asiakaspalvelutyöhön, jossa pääsin eroon mainitsemistasi ongelmista; asiakkaat tulevat luoksesi, ja jonkun muun asian vuoksi kuin itsesi, joten tilanne helpompi..
ei minusta vieläkään mitään luennoitsijaa saisi, mutta helppo puhua niitä näitä, kenelle vaan.
Jos kaveri on sinua katsellut aiemminkin niin on varmasti huomannut että olet ujo. Eikä pidä sitä huonona asiana kun kerran tuli pöytääsi istumaan. Ja punastuminen paljasti kiinnostuksesi eli et mitään mokannut. Parempi noin päin kuin että olisit alkanut puhumaan liikaa tai pyytänyt miestä treffeille, sinussa on ainakin haastetta! Mutta ellei se mies nyt uudelleen lähiaikoina lähesty niin sinun pitää rohkaista mielesi ja lähestyä jotenkin häntä, pallo on nyt sinulla kun lähdit vielä ennen häntä pöydästäkin.
Harmi kun aikanaan en tajunnut, että nainen saattaa mennä hiljaiseksi ja vaikean näköiseksi silkkaa ujouttaan. Mikään ei ole hienompaa, kuin kaunis ujo nainen, jolla on oma sisäinen maailmansa.
Eli ole Elli* vain ujo itsesi. Olet ehkä introvertimpi luonne ja tykkäät enemmän jutella kahden kesken kiinnostavista asioista kuin heitellä nokkeluuksia porukassa.
Mutta kun tuollaiset tilanteet vaivaavat, niin vinkkinä keskustelutilanteisiin: Keskity siihen mitä toinen sanoo ja vastaa heti ekalla asialla mitä mieleen juolahtaa, älä fiilistele että "apua nyt tuo tuli tuohon mitähän mun pitäis keksiä". Älä ajattele olevasi missään tilanteessa, ole vain oma itsesi tässä maailmassa.
Ei pelkät katseet mitään kerro. Katson aina ihmisiä silmiin kadulla, koulussa ja muualla enkä silti ole kiinnostunut näistä ihmisistä. Ei kannata tuolla perusteella luulla olevansa nätti.
Joo, ei pelkät katseet mitään kerro. Riippuu miten katsoo. Aika huonot sosiaaliset taidot pitää olla ellei erota erilaisia katseita toisistaan. Eikä tarvi luulla olevansa nätti vaan pitää uskoa olevansa nätti. Ei tietenkään ylpeäksi tarvi ruveta muttei ap:n kohdalla taida siitä olla vaaraa.