55v. työtön.

tsiplii

Voisiko joku kertoa?
Onko työnantajalla joku riski tai korkeampi maksu tämän ikäisestä työntekijästä.

On hullunkurista kun eläkeikää nostetaan ja 55v. ei tahdo kukaan enää ottaa töihin. Vaikka työ-aikaa jäljellä 8-9v. terveyden salliessa.

5

471

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kauneuslalla

      Joo, olen yrittäjänä kuullut että kukaan ei ota työhön ikäistäsi sillä työnantajat pelkäävät että jos jäät eläkkeelle siitä työpaikastta niin joutuvat maksamaan sinusta jonkun maksun enemmän verrattuna henkilöön joka todennäköisesti vaihttaa vielä työpaikkaa. En ole ottanut selvää mikä maksu on sillä en itsekään palkkaisi sen pelossa.
      Ikävä näin sillä 55- vuotias on aika hyvä useimmiten vielä.

    • toinen 55-vuotias

      Olen samassa tilanteessa.
      Eivät varmaan ota koska nuorempia ja tehokkaampia on tarjolla.

      Olen miettinyt yrityksen perustamista mutta toisaalta ajat siihen ei houkuttele.
      Koveneva kilpailu syö katteita ja yhteiskunta sekä ay-liike haluaa aina vaan lisää ja lisää.

    • Tippa-Inssi

      Eläkeiän nostosta ei ole mitään hyötyä, ainakin kaikilla aloilla joiden rahoitus tulee suoraan tai epäsuoraan valtion kassasta. Isopalkkaiset virkamiehet ym. Eläke on yleensä kuitenkin palkkaa pienempi, joten säästöähän siinä tulisi kun pantaisiin eläkkeelle aiemmin, ainakin jos ketään ei olla edes palkkaamassa tilalle.

      Esimerkinomaisesti isopalkkainen virkamies 4000e/kk ja yksi työtön henkilö asumistukineen 1000e/kk voitaisiin vaihtaa siten eläkkeellä olevaan virkamieheen ja aloittelevaan virkamieheen. Eiköhän summat menisi lähestulkoon samaksi.

      Yksityisillä aloilla, joiden rahavirta ei tule valtiolta vaan ulkomaankaupasta tai miksei kotimaankin, eläkeiän nosto voi jonkin verran lisätä valtion verotuloja, kun vanhaa kokenutta sotaratsua ei vaihdeta vuokrafirmasta ostettuun henkilöön.

    • Yrittäjä

      Iäkkään henkilön palkkaukseen liityy isoja riskejä, joista ehdottomasti isoin on työkyvyttömyysriski. Tämä iskee pahasti ns. viimeiseen työnantajaan, koska hän kantaa nahoissaan työkyvyttömyysriskin kokonaisuudessaan. Tämä ei koske pieniä yrityksiä (palkkasumma alle n.1,7 miljoonaa).

      Tuon tavoitteena on kannustaa yrityksiä huolehtimaan työntekijöiden jaksamisesta, mutta siitä seuraa ainoastaan se, että pahimmillaan ottamalla varttuneemman (55-60) henkilön töihin, yrityksestä riippumattomista syistä tulee satoja tuhansia euroja takkiin.

      Tuolle asialle ihan oikeastikin kannattaisi tehdä jotain, sillä tuo on yksi rakenteellisen ikärasismin lähteistä juhlapuheista huolimatta.

    • Augusti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      72
      9733
    2. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      140
      9337
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      105
      6769
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      198
      5178
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      173
      4919
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      144
      3734
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      170
      2571
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      76
      2539
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      164
      2403
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      58
      2232
    Aihe