Miten jalkakipu unholaan?

harrastelijamies

Hei!

Innostuin kokeilemaan keski-ikäisenä miehenä taitoluistimia ja sitä tietä hankkimaan kunnon "menopelit" taitoluistelulikkeestä. Luistinten malli on Edea Chorus.

Kun pakkasten poistuttua pääsin jäälle, niin huomasin, että jalkoihin alkaa sattua aika tavalla. Luistimet eivät itsessään paina kiitos hyvien pehmusteiden. Mutta millä tavalla kipua saisi pois? Onko kyse vain harjoituksen puutteesta vai pitäiskö jalkoja totuttaa luistimiin muutoinkin kuin jäällä?

8

1899

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fiilis3

      Missä kohtaa kipu tuntuu?

      • harrastelijamies

        Kipu tuntuu jalkaholvin alla jalkapohjan sisäterän puoleisissa lihaksissa. Ehkä se on vaan harjoituksen vähyyttä:)


    • ............

      Hyvin mahdollista myös että jalka ei ole vielä tottunut rasitukseen. Voi olla että jalkapöydässä tuntuu kipua, kun lihakset eivät ole tarpeeksi hyvät. Varsinkin kaariluistelu, kolmoset ottivat aluksi jalan päälle.

    • ...............

      Ai nii ja jos luistimet ovat liian tiukalle solmitut jalkaan alkaa sattua, sitten taas huonot luistimet jotka ei tue jalkaa voivat aiheuttaa kipua.

      Missä luistelet?

    • skatemom

      ettei sinulla vain ole kapeat jalat?

      • harrastelijamies

        Ei nämä jalkani nyt erityisen leveätkään kyllä ole. Ajattelitko, että jos jalka ei saa tarpeeksi tukea vai?


    • Skatemom

      No jos ne eivät paina mistään niin ... Edean normaali lesti on leveä.

      Laitapa luistin jalkaan ja teräsuojan kanssa kokeile lattialla seisten nousta piikkien päälle = varpaillesi - nouseeko kantapäät? Enta koetapa ujuttaa jalkojasi sivusuunnassa. Kokeile myös kyykistyä. Jalat eivät saisi voida liikkua luistimen sisällä. Jos ne liikkuvat, joudut jalan lihaksin pitämään jalkaa paikallaan liikkuessasi jäällä ja se aiheuttaa jännitetiloja jalkaan ja kipuja. Varpaita toki pitää pystyä heiluttamaan mutta muuten jalan pitäisi pysyä kuopassaan napakasti kiinni. Luistimen kovuudella ei ole väliä.

      Edeasta on olemassa kapea malli. Mutta meillä ei se ainakaan toiminut. Kannattaa mennä luistin kauppaan takaisin ja kertoa mikä vaivaa.

    • nukekodissa kohta

      Veikkaisin kyllä ihan harjoittelun puutetta. Huolla myös jälkapohjasi aina luistelun jälkeen: istu jalkojen pääälle, nouse reisillä ylös . Istu niin kyykkyyn että varpaat jäävät alle. Venytä jalkapohjia nojaamalla ettenpäin jne. Kun kuistelet ahkerasti ne kivut jäävät. Nimim kokemusta on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      196
      6949
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      48
      2619
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      187
      2189
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1503
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      135
      1494
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      74
      1150
    7. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      35
      1091
    8. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1077
    9. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      17
      1075
    10. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      44
      981
    Aihe