Miten jalkakipu unholaan?

harrastelijamies

Hei!

Innostuin kokeilemaan keski-ikäisenä miehenä taitoluistimia ja sitä tietä hankkimaan kunnon "menopelit" taitoluistelulikkeestä. Luistinten malli on Edea Chorus.

Kun pakkasten poistuttua pääsin jäälle, niin huomasin, että jalkoihin alkaa sattua aika tavalla. Luistimet eivät itsessään paina kiitos hyvien pehmusteiden. Mutta millä tavalla kipua saisi pois? Onko kyse vain harjoituksen puutteesta vai pitäiskö jalkoja totuttaa luistimiin muutoinkin kuin jäällä?

8

1968

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fiilis3

      Missä kohtaa kipu tuntuu?

      • harrastelijamies

        Kipu tuntuu jalkaholvin alla jalkapohjan sisäterän puoleisissa lihaksissa. Ehkä se on vaan harjoituksen vähyyttä:)


    • ............

      Hyvin mahdollista myös että jalka ei ole vielä tottunut rasitukseen. Voi olla että jalkapöydässä tuntuu kipua, kun lihakset eivät ole tarpeeksi hyvät. Varsinkin kaariluistelu, kolmoset ottivat aluksi jalan päälle.

    • ...............

      Ai nii ja jos luistimet ovat liian tiukalle solmitut jalkaan alkaa sattua, sitten taas huonot luistimet jotka ei tue jalkaa voivat aiheuttaa kipua.

      Missä luistelet?

    • skatemom

      ettei sinulla vain ole kapeat jalat?

      • harrastelijamies

        Ei nämä jalkani nyt erityisen leveätkään kyllä ole. Ajattelitko, että jos jalka ei saa tarpeeksi tukea vai?


    • Skatemom

      No jos ne eivät paina mistään niin ... Edean normaali lesti on leveä.

      Laitapa luistin jalkaan ja teräsuojan kanssa kokeile lattialla seisten nousta piikkien päälle = varpaillesi - nouseeko kantapäät? Enta koetapa ujuttaa jalkojasi sivusuunnassa. Kokeile myös kyykistyä. Jalat eivät saisi voida liikkua luistimen sisällä. Jos ne liikkuvat, joudut jalan lihaksin pitämään jalkaa paikallaan liikkuessasi jäällä ja se aiheuttaa jännitetiloja jalkaan ja kipuja. Varpaita toki pitää pystyä heiluttamaan mutta muuten jalan pitäisi pysyä kuopassaan napakasti kiinni. Luistimen kovuudella ei ole väliä.

      Edeasta on olemassa kapea malli. Mutta meillä ei se ainakaan toiminut. Kannattaa mennä luistin kauppaan takaisin ja kertoa mikä vaivaa.

    • nukekodissa kohta

      Veikkaisin kyllä ihan harjoittelun puutetta. Huolla myös jälkapohjasi aina luistelun jälkeen: istu jalkojen pääälle, nouse reisillä ylös . Istu niin kyykkyyn että varpaat jäävät alle. Venytä jalkapohjia nojaamalla ettenpäin jne. Kun kuistelet ahkerasti ne kivut jäävät. Nimim kokemusta on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      179
      9703
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      126
      4191
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      113
      3959
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      424
      3706
    5. 60
      3477
    6. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      46
      2764
    7. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      18
      2142
    8. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      1979
    9. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1571
    10. Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat

      KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu
      Kemijärvi
      10
      1391
    Aihe