Miten jalkakipu unholaan?

harrastelijamies

Hei!

Innostuin kokeilemaan keski-ikäisenä miehenä taitoluistimia ja sitä tietä hankkimaan kunnon "menopelit" taitoluistelulikkeestä. Luistinten malli on Edea Chorus.

Kun pakkasten poistuttua pääsin jäälle, niin huomasin, että jalkoihin alkaa sattua aika tavalla. Luistimet eivät itsessään paina kiitos hyvien pehmusteiden. Mutta millä tavalla kipua saisi pois? Onko kyse vain harjoituksen puutteesta vai pitäiskö jalkoja totuttaa luistimiin muutoinkin kuin jäällä?

8

2113

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fiilis3

      Missä kohtaa kipu tuntuu?

      • harrastelijamies

        Kipu tuntuu jalkaholvin alla jalkapohjan sisäterän puoleisissa lihaksissa. Ehkä se on vaan harjoituksen vähyyttä:)


    • ............

      Hyvin mahdollista myös että jalka ei ole vielä tottunut rasitukseen. Voi olla että jalkapöydässä tuntuu kipua, kun lihakset eivät ole tarpeeksi hyvät. Varsinkin kaariluistelu, kolmoset ottivat aluksi jalan päälle.

    • ...............

      Ai nii ja jos luistimet ovat liian tiukalle solmitut jalkaan alkaa sattua, sitten taas huonot luistimet jotka ei tue jalkaa voivat aiheuttaa kipua.

      Missä luistelet?

    • skatemom

      ettei sinulla vain ole kapeat jalat?

      • harrastelijamies

        Ei nämä jalkani nyt erityisen leveätkään kyllä ole. Ajattelitko, että jos jalka ei saa tarpeeksi tukea vai?


    • Skatemom

      No jos ne eivät paina mistään niin ... Edean normaali lesti on leveä.

      Laitapa luistin jalkaan ja teräsuojan kanssa kokeile lattialla seisten nousta piikkien päälle = varpaillesi - nouseeko kantapäät? Enta koetapa ujuttaa jalkojasi sivusuunnassa. Kokeile myös kyykistyä. Jalat eivät saisi voida liikkua luistimen sisällä. Jos ne liikkuvat, joudut jalan lihaksin pitämään jalkaa paikallaan liikkuessasi jäällä ja se aiheuttaa jännitetiloja jalkaan ja kipuja. Varpaita toki pitää pystyä heiluttamaan mutta muuten jalan pitäisi pysyä kuopassaan napakasti kiinni. Luistimen kovuudella ei ole väliä.

      Edeasta on olemassa kapea malli. Mutta meillä ei se ainakaan toiminut. Kannattaa mennä luistin kauppaan takaisin ja kertoa mikä vaivaa.

    • nukekodissa kohta

      Veikkaisin kyllä ihan harjoittelun puutetta. Huolla myös jälkapohjasi aina luistelun jälkeen: istu jalkojen pääälle, nouse reisillä ylös . Istu niin kyykkyyn että varpaat jäävät alle. Venytä jalkapohjia nojaamalla ettenpäin jne. Kun kuistelet ahkerasti ne kivut jäävät. Nimim kokemusta on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      50
      1168
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      16
      815
    3. 68
      732
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      63
      725
    5. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      694
    6. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      688
    7. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      615
    8. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      585
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      9
      540
    10. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      508
    11. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      500
    12. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      472
    13. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      463
    14. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      459
    15. Pitäisikö seksille asettaa huvivero?

      (ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen
      Sinkut
      113
      434
    16. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      16
      421
    17. Olet pelottava ilme vakavana

      Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳
      Ikävä
      26
      417
    18. Kaduttaako kun jätit vastaamatta

      Vai oliko tarkoitus satuttaa?
      Ikävä
      34
      404
    19. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      35
      399
    20. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      31
      389
    Aihe