Miten jalkakipu unholaan?

harrastelijamies

Hei!

Innostuin kokeilemaan keski-ikäisenä miehenä taitoluistimia ja sitä tietä hankkimaan kunnon "menopelit" taitoluistelulikkeestä. Luistinten malli on Edea Chorus.

Kun pakkasten poistuttua pääsin jäälle, niin huomasin, että jalkoihin alkaa sattua aika tavalla. Luistimet eivät itsessään paina kiitos hyvien pehmusteiden. Mutta millä tavalla kipua saisi pois? Onko kyse vain harjoituksen puutteesta vai pitäiskö jalkoja totuttaa luistimiin muutoinkin kuin jäällä?

8

1946

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fiilis3

      Missä kohtaa kipu tuntuu?

      • harrastelijamies

        Kipu tuntuu jalkaholvin alla jalkapohjan sisäterän puoleisissa lihaksissa. Ehkä se on vaan harjoituksen vähyyttä:)


    • ............

      Hyvin mahdollista myös että jalka ei ole vielä tottunut rasitukseen. Voi olla että jalkapöydässä tuntuu kipua, kun lihakset eivät ole tarpeeksi hyvät. Varsinkin kaariluistelu, kolmoset ottivat aluksi jalan päälle.

    • ...............

      Ai nii ja jos luistimet ovat liian tiukalle solmitut jalkaan alkaa sattua, sitten taas huonot luistimet jotka ei tue jalkaa voivat aiheuttaa kipua.

      Missä luistelet?

    • skatemom

      ettei sinulla vain ole kapeat jalat?

      • harrastelijamies

        Ei nämä jalkani nyt erityisen leveätkään kyllä ole. Ajattelitko, että jos jalka ei saa tarpeeksi tukea vai?


    • Skatemom

      No jos ne eivät paina mistään niin ... Edean normaali lesti on leveä.

      Laitapa luistin jalkaan ja teräsuojan kanssa kokeile lattialla seisten nousta piikkien päälle = varpaillesi - nouseeko kantapäät? Enta koetapa ujuttaa jalkojasi sivusuunnassa. Kokeile myös kyykistyä. Jalat eivät saisi voida liikkua luistimen sisällä. Jos ne liikkuvat, joudut jalan lihaksin pitämään jalkaa paikallaan liikkuessasi jäällä ja se aiheuttaa jännitetiloja jalkaan ja kipuja. Varpaita toki pitää pystyä heiluttamaan mutta muuten jalan pitäisi pysyä kuopassaan napakasti kiinni. Luistimen kovuudella ei ole väliä.

      Edeasta on olemassa kapea malli. Mutta meillä ei se ainakaan toiminut. Kannattaa mennä luistin kauppaan takaisin ja kertoa mikä vaivaa.

    • nukekodissa kohta

      Veikkaisin kyllä ihan harjoittelun puutetta. Huolla myös jälkapohjasi aina luistelun jälkeen: istu jalkojen pääälle, nouse reisillä ylös . Istu niin kyykkyyn että varpaat jäävät alle. Venytä jalkapohjia nojaamalla ettenpäin jne. Kun kuistelet ahkerasti ne kivut jäävät. Nimim kokemusta on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      129
      7722
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      93
      7254
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      31
      7172
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      10
      6446
    5. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      73
      6331
    6. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      111
      5687
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      46
      5458
    8. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      74
      5321
    9. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      47
      5190
    10. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      5165
    Aihe