Huono joukkoliikenne

_LLLLLLLLLLL________

Kemistä ei kulje esim.Takajärveltä ollenkaan busseja... Eikö nyt jollekin
yritykselle olisi hyvä sauma kokeilla sen kannattavuutta.. Mamutkin
luultavasti käyttäisivät bussia, koska olen nähnyt, että he yleensä
kävelemällä ovat liikenteessä. Eipä monella takajärvi/oklaholmalaisella
ole henkilöautoa.

8

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kylvain

      Tähänkin moni bussikuski heittäisi: "Ei ole matkustajia"

      Itse asun kaupungissa, mutta olen kuullut että esimerkiksi hepolahteen ja sinne muualle syrjemmälle on todella todella huonot bussiyhteydet. Viimeinen bussi lähtee jo kello 21, mitä ihmettä oikeasti? Luulisi nyt, että viikonloppunakin viimeinen bussi voisi lähteä siinä 00-01 aikoihin. Mutta ei.

      Täällä ei ole ilmeisesti tarpeeksi matkustajia. Ei se kannata lisätä vuoroja tai uusia reittejäkään. Kokeilla aina toki voi.

    • ????

      Jospa täällä sen verran varakasta väkeä, että kaikilla oma auto tai taksilla.
      Ainaskin CM:n edustalla taksit käy päivittäin. Eikä sieltä nouse hienohelmoja minkki turkeissaan, vaan maailmaa nähneen näköisiä karjuja lökäpöksyissään toinen käsi maata viistäen. Raha miehiä...

    • Kehitystäkö

      Kolarista jos mielit päästä bussilla Ouluun tai Rovaniemelle et viikonloppuina pääse. Viikollakin lähtevät vain yksi bussi aamuyöstä kumpaankin kaupunkiin. Samaan aikaan Etelä-Suomessa lisätään mm. nopeampia yhteyksiä välille Turku-Helsinki vaikka niiden välillä on jo juna- ja bussiyhteyksiä pilvin pimein. Elämme vuotta 2016 ja kestävä kehitys on yhä tärkeämpää. Kuitenkin Lapissa on omistettava auto jos haluaa joskus käydä jossain. Ei ole halpoja ne hinnatkaan täällä.

    • Anonyymi

      Osta Alaojankadulta polkupyörä. Siellä niitä on pihat väärällään.

    • "Eikö nyt jollekin yritykselle olisi hyvä sauma kokeilla sen kannattavuutta.."

      Ei ole.
      Maksavat asiakkaat ja julkiset tuet puuttuvat.
      Ne kun hommaat, niin yrittäjiä tulee.

    • Anonyymi

      Miksi sieltä keskustaan pitää raahattua,syväkankaalta löytyy kaikki palvelut.

      • Anonyymi

        Terveyskeskus ja hammaslääkärit löytyy vain keskustasta. Kyyti pitäs saaha!


    • Anonyymi

      Jos reitti kulkisi yhden korttelin verran kauempaa sairaalaan mennessä niin olisi paljon helpompaa mennä nauttimaan uimahallin ja uuden areenan palveluksista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      173
      10348
    2. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      78
      5285
    3. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      149
      4882
    4. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      23
      4142
    5. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      43
      3902
    6. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      36
      3753
    7. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      38
      3618
    8. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      48
      3293
    9. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      44
      3219
    10. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      49
      2834
    Aihe