Onhan tämä varsin hassua.
Lähetin pari tuntia sitten kohteliaan kysymyksen eräälle keski-euroopan parhaista mikroskooppiasiantuntijoista, kohtelias vastaus tuli alle tunnissa ja huomasin että monta asiaa oli mietitty. Tokihan omalla nimellänikin on jonkin verran painoarvoa. Olihan se noinkin lyhyessä ajassa ehditty selvittää, kunnia keskieurrooppalaisille.
Nettinaisissa asia on aivan toisin, jos jotain kysyy niin ehkä yksi kymmenestä vastaa. Jos sattuu kertomaan nimensä niin vastaus alkaa sanoilla "MITÄ VITUN PILAA TÄMÄ ON?". Vastaus tulee viikossa tai kahdessa jos tulee.
Useimmiten ei tule.
Onhan niitä normaalin kohteliaita mutta harvassa. Yllättäen nämä ankkalammikko-ruotsalaiset osaavat kohteliaasti keskustella ja myös sanoa jos ei kiinnosta.
Deittipalstoilla en siis ole käynyt kuin katsomassa, ei oikein kiinnosta piiskaaminen tai piiskattavaksi joutuminen eikä ryhmäseksi yms. jutut mitä mainostavat.
Lähetin pari tuntia sitten kohteliaan kysymyksen eräälle keski-euroopan parhaista mikroskooppiasiantuntijoista, kohtelias vastaus tuli alle tunnissa ja huomasin että monta asiaa oli mietitty. Tokihan omalla nimellänikin on jonkin verran painoarvoa. Olihan se noinkin lyhyessä ajassa ehditty selvittää, kunnia keskieurrooppalaisille.
Nettinaisissa asia on aivan toisin, jos jotain kysyy niin ehkä yksi kymmenestä vastaa. Jos sattuu kertomaan nimensä niin vastaus alkaa sanoilla "MITÄ VITUN PILAA TÄMÄ ON?". Vastaus tulee viikossa tai kahdessa jos tulee.
Useimmiten ei tule.
Onhan niitä normaalin kohteliaita mutta harvassa. Yllättäen nämä ankkalammikko-ruotsalaiset osaavat kohteliaasti keskustella ja myös sanoa jos ei kiinnosta.
Deittipalstoilla en siis ole käynyt kuin katsomassa, ei oikein kiinnosta piiskaaminen tai piiskattavaksi joutuminen eikä ryhmäseksi yms. jutut mitä mainostavat.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mistäköhän tämäkin on miinusta saanut? Erinomainen avaus. Itsekin olen ihmetellyt naisten käytöstapoja netissä (miesten käytöstavoista en tiedä, kun heihin en ole ottanut yhteyttä ymmärrettävistä syistä).
No sitähän se tämä nettideittailu on. Mielenkiintoinen nainen saattaa saada muutamassa päivässä useita kymmeniä viestejä tai enemmänkin, eihän se anonyymiyden suojin viitsi juuri kenellekään vastata, helpompi jättää vaan huomioimatta osa viesteistä ja jättää ne vaikka kokonaan avaamatta. Pakkaa sekoittavat lisäksi kaiken maailman pelaajat ja pelleilijät (koskee sekä miehiä että naisia), jotka eivät edes seuraa hae, heille viestittely vastakkaisen sukupuolen kanssa treffipalstoilla on vain harrastus/pakkomielle. Lisäksi treffeille lähteminen (vaikka naista miehen ulkonäkö ja viestit miellyttäisivätkin) on useille nettideittaajille (koskee miehiä/naisia) on ylittämätön kynnys ja lähes täysin mahdoton ja pelottava ajatus.
Jos tekee profiilin, niin pitää myös kantaa seuraukset, eli mm. vastata yhteydenottoihin - vaikka se vastaus olisi sitten pelkkä "ei kiitos". Jos yhteydenottoja tulee liikaa, niin sitten sopii laittaa ihan suoraan lista kriteerejä, jotka 'hakijan' pitää täyttää. Tällöin on viestittäjän omaa tyhmyyttä, jos ei osaa lukea ehtoja toisen profiilista.
Et kai toimi THL:n tutkijana :) ? Niillä on nykyään huono maine kansalaisten keskuudessa, siellä onkin pilvin pimein verorahoin tuettuja huijareita, parhaiten tunnettu on varmaan Pekka Puska Pohjois-Karjala projektillaan. Mutta nämä rokotesotkut ovat nyt viime aikoina myös syöneet laitoksen uskottavuutta.
En todellakaan, oma asiantuntemukseni on ihan eri alalta.
Kunhan nyt ihmettelen nettinaisten käyttäytymistä, se kai olisi järkevää jos miehiä olisi tuhat jokaiselle naiselle. Mutta kun ei ole.
Eipä ole minun ongelmani, siinähän nirsoilevat ja valikoivat.
"En todellakaan, oma asiantuntemukseni on ihan eri alalta."
Ok, tuo sinun mikroskooppijuttusi vähän huolestutti.
Saas nähdä, hopean kurssi on muuten rajussa nousussa, jos olisit vuonna 2009 laittanut miljoona euroa hopeaan, sinulla olisi nyt pari miljoonaa. Mutta.. finanssianalyysiä seuranneena, nyt pitäisi kohta tulla notkahdus hopean hintaan. Saas nähdä miten käy, tätähän on mahdotonta ennustaa varmuudella, ihmiset ovat todella ahnaita hopean perään juuri nyt. Minulla on omat sijoitukseni kullassa, jonka hinta on taas paljon vakaampi, mutta se lähti nyt myös nousuun kevään aikana, niin se tekee aina.
Tästä ei ollut iloa monillekaan, kun olette tuollaisia patalappuköyhiä ja tuhlaatte rahanne matkusteluun, hint: inhoan matkustelevia naisia. Olen taas heikkona naisiin, joilla on tiede/teknologia ammattinaan
No onhan se vallan hassua, kun aikuiset ihmiset eivät osaa käyttäytyä. Ihan samoin ne tekevät miehetkin, eivät vastaa edes sitä "ei kiitosta" tai häviävät kuin pieru Saharaan kesken viestittelyn. Tai jos niille miekkosille vastaa että "ei kiitos" - niin sieltä tulee haukut ja syy kieltäytymiseeni oli aivan väärä.
Olen vastannut edes sen ei kiitos, jos mies on oikeasti käyttänyt aikaa ja vaivaa viestin kirjoittamiseen. En vastaa seksinvonkaajille, mitä kuuluu -viestin lähettäjille tai niille, jotka ovat selkeästi hakukriteerieni ulkopuolella (omatpahan ovat kriteerini!). Olen myös profiilissani selkeästi sanonut, millaista yhteydenottoa toivon, eli toisi esille niitä asioita jotka herättivät hänen mielenkiintonsa tai mitä meillä voisi olla yhteistä. Siitä voi sitten lähteä rakentamaan keskustelua ja yhteistä pohjaa. Mutta ei. Vast'ikään täysin toiveitani vastaamaton mies (10 vuotta vanhempi, esim.) lähetti yhden rivin viestin. Parin päivän päästä mies oli käynyt rankkaamassa profiilini mahd. huonolla pistemäärällä ja läppässyt torjunnan. Monien mielestä varmaan ansaitsin sen. Itselleni ei kuitenkaan ole tullut mieleen tehdä vastaavaa, vaikka aika moni mies on toiminut ihan samoin, jättänyt vastaamatta tai kadonnut kesken viestittelyn. Jos ei kiinnosta, niin ei kiinnosta. Mitä sitä kitisemään, ei se sillä miksikään muutu.
Sanoisin, että ajatuksella kirjoitettu viesti ansaitsee kyllä edes jonkinlaisen vastauksen. Sellaiseen vastaan aina. Enemmistö viesteistä on kuitenkin sellaisia sutaisuja ("mitä kuuluu" "miten ois" "kylläpä oot pantavan näköinen"), että ei niiden välillä välttämättä edes pysty tekemään eroa että kenen kanssa jatkaisi viestittelyä, varsinkaan kun profiilissa ei ole kuin pituus ja paino! Kun eivät ole tuon enempää panostaneet tutustumisyritykseen, miksi minun pitäisi käyttää aikaa siihen että kirjoittasin kaikille kymmenille ei kiitos -viestin? Livessä juttu voi alkaa siitä "moi, mitä kuuluu?" mutta netissä on tehtävä vähän enemmän näkyäkseen ja erottuakseen massasta. Se mahtava persoona ja tyylitaju kun eivät erotu kolmen sanan viestistä, sen kirjoittaja voisi olla kuka vain.
Jeps
Itse olen aina ollut kohtelias, toki aivan ilmiselviin provoihin en viitsi vastata ensimmäistäkään kertaa. Kielioppivirheistä näkee aika paljon, samoin aiheenvalinnasta. Tosin täälläkin on ihan fiksuja suomenruotsalaisia joiden kielenkäytöstä huomaa taustan.
Kontrasti reaalimaailmaan on tosi iso, joskus muinoin minulla oli varsin voimakas korostus englanninkielessä. Koko sadan hengen sali hiljeni mikäli minulla oli jotain sanottavaa. :-)
En ole myöskään yrittänyt erityisesti itseäni mainostaa ja treffipalstoja olen välttänyt. Jos asiajutuissa on yhteistä puhuttavaa niin en toisaalta ole tapaamistakaan välttänyt.
Mitä tykkäätte tälläisestä saitista, onko oikeasti mahdollista löytää nainen vai onko nää vain huihaajia?
http://www.livedatesearch.com
free dating services