Mitenkä on kestääkö hiilikuituhaarukka levyjarrujen käyttöä? Ajattelin vain kuin Konan Honky Tonky inc pyörässä on sllaiset. Olisko tuollainen teräsrunkoinen hiiikuitukeulainen parempi yleispyörä kuin syklokrossari? Eihän sillä sitten ihan kilpaa ajeta, mutta lenkkiä voisi ajaa ihan kuntoilun vuoksi.
levyjarrut hiilikuituhaarukassa
Hevonen 2.0
10495
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
http://www.bikeradar.com/gear/category/bikes/road/product/honky-tonk-10-38691
Tarkoitin kyllä tätä pyörää
http://www.konaworld.com/bike.cfm?content=honky_inc
Ja ongelmamitä mietin on se että miten se haarukkaa kestää.
Kyllä se kestää, älä turhaa murehdi.
Miksi haarukka ei kestäisi? Ainoa ongelma kuituosissa on, että pahojen kolarien jälkeen kaikki kolhut eivät näy päälle päin kuten teräksessä tai alumiinissa.
Hiilikuituhaarukka joka on varustettu levyjarrun kiinnikkeillä kestää levyjarrun aiheuttamat rasitukset. Ja muihin ilman kiinnikkeitä oleviin haarukoihin levyjarrua ei saa kiinni. Hyvin yksinkertaista...
Ei niiden kiinnikkeiden lisääminen tee siitä haarukasta kestävää. Haarukka myös suunnitellaan/valmistetaan hieman eri tavalla, jotta se varmista kestää jarrutusvoiman.
Olisi helpomaa uskoa jos olisi jotain testejä tai numeroita asiasta. Esimerkiksi jos 85 kiloinen kuljettaja ajaa 20 asteen alamäkeen 40 km/h nopeudella ja tarakalla on vaikka 15 kiloa (vaikka lapsi ja istuin) ja sitten jarrutetaan etujarrulla, niin kestääkö? Entäs mikä on se voima jolla saa sen murtumaan? Olisi ihan kivaa jos tällaiset tiedot kerrottaisiin. Ja jos sitten ei kestäkkään niin sitten sanotaan, että sehän luki kiinan kielellä takuutodistuksessa. Olit hullu kuin edes yritit.
Tulee vain mieleen että pitääkö olla heti maastopyörä jos meinaa kuljetta oikeasti jotain ja jaruttaa alamäessä, kun ritsllä on tavaraa?
Honky Inc on puhdas maantiepyörä, eikä sitä ole tarkoitettu ajettavaksi raskaasti kuormattuna. Esimerkiksi saman merkin Sutra sopisi kuormattuna ajamiseen paremmin. Ja kapea maantierengas lukkiutuu paaaljon ennen, kuin haarukka murtuu.
Ei maasturi kestä sen enempää kuin crossari. Jos haluaa pelata varman päälle, niin sitten hankkii tavarapyörän :)
Näin on ja vielä parempi jos pyörä oli terästä. Teräs lisää painoa, mutta se on paljon kestävämpää kuin alumiini ja ennen kaikkea joustaa huomattavasti enemmän, eikä väsyi. Teräs ei myöskään ole moksiskaan kolauksista toisin kuin hiilikuitu, joka on syytä tarkistaan isompien tällien jälkeen.