"Pyörävorolta suojautuminen"

09.....

Mitenkä työ lukitsette pyöränne niin kun vaiks kauppojen pihalle. Kumpaa suositelette. Pyörä peruslukolla lukittuna, vai vaijerilla pyörätelineeseen
lukittuna, millonka sitä on mahdoton heittää lavalle.

Miten te toimitte ja suosittelisitte pyörän lukitsemisen suhteen ?

3

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • U-lukolla niin, ettei runkoa tai takakiekkoa voi pölliä ilman lukon, rungon tai kiekon tuhoamista, esim. tähän malliin
      http://www.sheldonbrown.com/lock-strategy.html
      (Oletus on, että teline tmv. ei ole heikoin lenkki.)

      Etukiekon voi lukita vaijerilukolla runkoon kiinni, jos jaksaa.

    • Alkup. Maantiepyöräi

      Nuo kiinteät lukot ovat jostain naurettavan ja itkettävän rajamailta, joten sellaista pyörää ei kannata edes ostaa. Lukko on vain turhaa painolastia.

      Käytännössä mahdollisimman pieni ja järeä U-lukko (tai todella järeä vaijeri), jolla pyörä lukitaan johonkin kiinteään. Kun paketti on kompakti, niin lukon sisään ei saa niin helposti hydraulitunkkia. Sheldon vainaan kuvassa on yksi virhe. Lukko ei kierrä runkoa.

      Lukko tulee asettaa siten, ettei työkaluja (voimapihdit) voi kunnolla tukea mihinkään. Esimerkiksi takorauta-aita on yleensä hyvä paikka, kun taas liikennemerkin voi usein nostaa pois.

      Itse heitän U-lukosta vielä vaijerin etukiekkoon. Käytännössä rauhattomilla paikoilla kananttaa satula ottaa mukaan ja etupyörä irroittaa vielä samaan pakettiin pyörän sivulle U-lukkoon.

      • >Sheldon vainaan kuvassa on yksi virhe. Lukko ei kierrä runkoa.

        Se ei ole virhe. Jos haluat varastaa rungon, sinun pitää tuhota takakiekko (pyörän toiseksi kallein osa).

        Kuitenkin, jos tilaa löytyy ja teline on esim. sellainen normi suomalainen puolikaari, U-lukon voi lukita takahaarukan alaputken js renkaan sisältä telineeseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      171
      1111
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      539
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      295
      533
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      531
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      472
    Aihe