Äänenlaatu

Walkman walker

Siirrän musiikkia kannettavalla tietokoneella levyasemalta kännykän MP3-soittimeen kännykän mukana tulleella USB:llä. Yksinomaan siirrän kirjaston CD-levyjä MP3:ksi.

Kiinnostaisi tietää, vaikuttaako tietokoneen levyaseman (siis se, johon CD-levy laitetaan tietokoneessa) laatu ja yleensäkin tietokoneen laatu jotenkin MP3:sen äänenlaatuun? Ilmeisesti ei vaikuta, koska äänenlaatu on ollut oikein hyvä. Vai onko näin? Miten on jos siirrän Bluethootin avulla langattomasti?

Kannettava tietokone on Fujitsu Siemens Esprimo 5535 ja MP3-soitin Sony Ericssonin Zylo W20i 3G-älypuhelin (jossa siis on Walkman-soitin). Kaikki on toiminut hyvin ja musiikin siirtämisessä ei ole ollut ongelmia.

Ilmeisesti em. MP3-soittimen äänenlaatua voisi vielä parantaa tehokkaammilla kuullokkeilla? Niin kerrottiin kännykän käyttöohjeissa. Peruskuunteluun esim. kävelylenkeillä riittänee kyllä hyvin kännykän mukana tulleet standardi-nappikuullokkeet.

3

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1stMacFinn

      Tietokone ei vaikuta, vain se softa, jolla rippaat ja sen asetukset. Sama pätee kännyyn siirtoon, siirtotapa ei vaikuta.

      Kuulokkeiden tehokkuus ei vaikuta, mutta kuulokkeiden laatu kyllä vaikuttaa. Mitä muuten on kuulokkeiden tehokkuus?

      • ...

        Joo, näin on. Rippaamiseen voisi suositella vaikka Exact Audio Copyä. Äänenlaatua voi parantaa niinkin että jos vaan puhelin tukee ja tilaa riittää niin voi käyttää jotain häviöttömpää pakkausmuotoa (tai suurempaa bit ratea mp3:lla).

        Kuulokkeissa tietysti laatu vaikuttaa ja jos uusia luureja ostaa niin kannattaa tarkistaa että kuulokkeiden impedanssi sopii puhelimelle. Puhelimen kuulokeliitännän impedanssi toivottavasti löytyy jostain, mutuna kotistereoille tarkoitetut kuulokkeet ovat liian korkea-impedanssisia puhelimelle eikä niillä saa kovin kummoista äänenvoimakkuutta aikaiseksi.

        ... ja ihan asiasta toiseen, kuulokkeiden tehokkuuden voisi ajatella olevan niiden hyötysuhteen eli montako desibeliä ne tuottavat syötettyä wattia kohden. Mutta sillä ei (välttämättä) ole mitään tekemistä äänenlaadun kanssa.


    • 16

      Tietokoneen laatu ei vaikuta, mutta aseman laatu voi vaikuttaa. Lähinnä se miten aseman laaseri lukee levyä ja miten virheitä käsitellään. Jotkut asemat eivät suostu toistamaan "erittäin" naarmusia levyjä. Ite en ole tavannut yhtään hyvä laatuista kannettavan asemaa.

      Käytä rippaukseen jotain ohjelmaa, joka yrittää korjata näitä mahdollisia virheitä. Esim. EAC ja jos siihen mp3 muotoon on pakko survoa, niin encoderiksi L.A.M.E..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      72
      8925
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      154
      5594
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      128
      5050
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      17
      3900
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3480
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3379
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      40
      2731
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2701
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      55
      2667
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1747
    Aihe