On halpaa syömistä picnicissä, kun yksi uuniperuna maksaa 6,90 € ja jos on niin hullu, että haluaa vihersalaatin siihen kylkeen, niin saa pulittaa vielä 2,60 €.
1 peruna = 50 mk
katetta
2265
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
6,90x8,00=55,20€
- päivä HSL:n kyydissä 60mk "40mk" > 24mk
- oluttuoppi 40,71mk "27,14mk" >5-9mk
- tulitikkuaski 7,08mk "4,72mk" >0,20-1mk
- merkki farkut 767mk "481" >250-320mk
Kaikki maksaa, kuuluu vastaus jos kysyy mitä järkeä tämän päivän hinnoittelussa on. Tässä muutama esimerkki. nykyhinta markoiksi muunnettuna " reaalihinta palkkaan suhteutettuna" ja hinnat euroon siirryttäessä.
Toi oli varmaan miehen logiikkaa.
Ennen euron käyttöönottoa Suomen valuutta oli markka. Yksi euro on laskennallisesti täsmälleen 5,94573 markkaa,
Euro oli (ja on) keino lypsää suomalaisten rahat isorikkaille ympäri Eurooppaa.
Yksi osa tuota juonta on lyödä Wahlroosiin malliin nuoria leikkaamalla näiltä tuet pois muka-laiskuudesta.
Punahousuinen tärkeilijä!
vili lähtee töihin vaan tienaamaan.
Hähä! :D
Hähä! :
mikä hitsi se nyt olkaa???????
mig-mag-tig22.2.2011 21:14
vai se perinteinen kaasuHITSI,vai puikko?
voi hitsin vitsi kun ei voi auttaa nyt näissä hitsi hommissa.
NO voi HITSIN VITSI SENTÄÄN.
Kuinka kauan spämmäri aiot jatkaa?
kyllästyttää.14.3.2011 09:240
Eihän tuosta tule lasta eikä paskaa. Jos sulla on jotain erikoista mielessä niin toimi. Ei tuota paska enää kukaan jaksa. Olet itse ainoa kuka niitä lukee ja kommentoi. Tee jo jotain, äläkä kitise.
Ai sinä maksat pelkästä raaka-aineesta? Minä olen luullut maksavani ihmisten työstä ja paikasta, jossa evääni nautin.
Näin perusduunarille tuntuu kalliilta joutua raatamaan yhden tunnin saadakseen yhden perunan nokan alle.
Isokokoinen henkilö tarvitsee kahdeksan perunaa päivässä ja siihen se palkka sitten uppoaisikin...
No en minäkään normaalisti ulkona syö. Itse teen kotiruokaa ja töihin otan eväät mukaan.
Mutta jos täytettyjen uuniperunoiden myynti kuulostaa hyvältä bisnekseltä, niin mikset sinäkin moiseen ryhtyisi? Ties vaikka jo viikon päästä ajelisit uudenkarhealla Mersulla. Puhumattakaan, että voisit syödä perunoita niin paljon kuin ikinä haluaisit.
Hah,hah,haa. Mihin töihin sä ne eväät otat???
No näihin Allerin palstavalvontapäällikön töihin tietysti, urpo.
Sinullakaan ei siis ole varaa syödä ulkona? Vai pidätkö hintoja niin törkeinä, ettet halua maksaa yhdestä perunasta 50:ttä markkaa?
Hei sairas spämmäri!
säälijäsi.14.3.2011 09:440
Kuinka kauan aiot jatkaa tuota idioottitouhuasi?
Eihän siitä tule lasta eikä paskaa. Olet itse ainoa joka niitä lukee ja kommentoi.
Sulla ei ole kaikki kotona päässäsi, ei todellakaan. Koita nyt saada lääkärisi kanssa lääkityksesi kohdalleen. Itse tunnut kärsivän eniten. Onko TAAS huono päivä? No, ei ollut yllätys.
Kyllähän minä muuten, mutta markat on loppu.
Inflaation kiihtyessä ovat eurotkin pian loppu.
- päivä HSL:n kyydissä 60mk "40mk" > 24mk
- oluttuoppi 40,71mk "27,14mk" >5-9mk
- tulitikkuaski 7,08mk "4,72mk" >0,20-1mk
- merkki farkut 767mk "481" >250-320mk
Kaikki maksaa, kuuluu vastaus jos kysyy mitä järkeä tämän päivän hinnoittelussa on. Tässä muutama esimerkki. nykyhinta markoiksi muunnettuna " reaalihinta palkkaan suhteutettuna" ja hinnat euroon siirryttäessä.
Rosamunda, on punakuorinen uuniperuna. Nyt on suurempi kysymys, kuinka suuri tuo peruna on?
Mieluummin otan pizzan tai pihvin ja maksan pari euroa enemmän.
Just!
Helvetin älykästä tuhlata rahaa johonkin perunaan. Samalla rahalla saa minkä tahansa aamubissen missä tahansa maailmankolkassa.
Maalaiselle peruna on peruselintarvike. Mihin sitä elämänsä nojaisi, jos ei perunaan, ruisleipään ja maitoon...
Just!
Tiesitkö, maalainen, että perunasta saa pariston. Siinä sulle vinkki kaamoksen pimeimpiin hetkiin.
Sitruuna toimii paljon paremmin.