Me kaikki tarvitsemme rakkautta. Me janoamme sitä. Miten sitten on mahdollista, että meillä on vaikeuksia löytää sitä, vaikka me kaikki etsimme samaa asiaa?
Täältä löytyy yksi teoria. Haluan kuulla teidän mielipiteenne ja teorianne:
http://rakkaus.me/2011/03/nettideittailu-on-oikotie-onneen/
Täältä löytyy yksi teoria. Haluan kuulla teidän mielipiteenne ja teorianne:
http://rakkaus.me/2011/03/nettideittailu-on-oikotie-onneen/
Vastaukset 4
Vanhimmat
Nettideitti-ilmoituksesta on tosi vaikea saada oikeanlaista kuvaa siitä millainen toinen on varsinkin kun moni valehtelee tai omaa epärealistisen käsityksen itsestään.
Totta, parhaiten toisesta saa oikean kuvan vasta kasvokkain tapaamalla, ja lopulta pitkällä tutustumisprosessilla.
En tiedä lukaisitko alkuperäisessä viestissä mainitun kirjoituksen, mutta siinä perustellaan miksi nettideittailu on oikotie onneen myös kommenttisi huomioiden.
Nettideittailu on kyllä ihan hyvä keino etsiä seuraa, paljon parempi kuin baarit. Mutta se tuo mukanaan myös uusia ongelmia, joita ei esim. baarissa ole.
Netissä kun ihmisen "koko elämä" pitää tiivistää pariin kappaleeseen ja muutamiin perustietoihin ja ihmisiä on siellä paljon, niin ihmiset alkavat tuijottamaan liikaa noita numeroita ja rivejä. Jokin voi saada kauhean päähänpinttymän siitä että miehen pitää olla vaikkapa vähintään sen 183cm pitkä ja olla korkeakoulutettu, vaikka oikeassa elämässä voisi ihan hyvin hyväksyä jonkin joka on "vain" 177 pitkä ja AMK:n käynyt.
Netissä menestyy jos on joko laittaa hyvännäköinen kuva tai on oikeasta hyvä kirjoittamaan. Se millainen toinen oikeasti on, selviää vasta sitten siellä treffeillä. Kun taas oikeassa maailmassa sitä näkee jo heti alkuhetkellä sen miltä toinen oikeasti näyttää ja miten hän osaa puhua. Hyvin usein nettiin laitetaan kuva jossa näyttää paremmalta kuin oikeasti on, asioita on helpompi kaunistella ja kirjoitustaito ei oikeastaan kerro yhtään sitä millainen toinen on oikeasti puhumaan ja keskustelemaan.
Joku joka menestyy hyvin oikeassa elämässä, on kohtuu näköinen ja osaa puhua ja liikkua niin että toinen sukupuoli kiinnostuu, voi netissä menestyä hyvinkin huonosti kun ei osaa laittaa itsestään edustavaa kuvaa eikä kirjoitella "oikealla" tavalla.
Hyvä pointti, jackaroo, nettideittailussa on puolensa, mutta nettideittailu tuo myös omat tunnusomaiset ongelmansa kysymyksenasetteluun. On eri asia osata ilmaista itseään netissä, kuin oikeassa elämässä, vaikka perinteisesti vahvuuksiksi lukeutuvia puolia löytyisikin.