Pörhölänkangas

Ostanko?

Miksi Keminmaassa Pörhölänkankaalla on niin paljon taloja myynnissä? Onko alueessa jotain vikaa?

12

624

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Get a brain

      Mistä me, torniolaiset ja haaparantalaiset sen voimme tietää? Voi jessus.

    • Vahva vältä

      Väärin. Kyllä me torniolaiset sen tiedämme:

      vikaa on.

      Pörhölänkangas on Keminmaata = perseestä oleva kuntapahainen, joka ei kelpaa edes Kemille.

    • ,1---888

      Alueena OK. Harvoja alueita joissa on kovaa maata talojen alla. Valitettavan lähellä Kemiä, mutta asia korjaantuu kun se liittyy taloudellisen tilansa vuoksi Simoon.

    • onneksi pääsin pois

      Alue täynnä 5-15 vuotta vanhoja taloja, ahdas slummimainen tunnelma, jota pahentavat nämä nyt 10-20 - vuotiaat terroristit, kuritta kasvaneet kakarat. Siis aivan mahdoton asuinpaikka. Oma lähikauppa puuttuu, oltava oma auto jokaisella bussit ovat nähtävyys, kulkevat tosi harvoin, oikeastaan eivät lainkaan.

      Hyvää on, että sieltä pääsee Kemiin ja Tornioon todella nopeasti. Säälittää ne, jotka uutta ensi kesänäkin sinne rakentavat. Tehtaat eivät enää onneksi kovin usein haise.

    • jos on täpäkkää

      Ai miksikö paljon myynnissä? Pörhölänkankaan uusimmat asuntoalueet ovat syntyneet viime nousukauden huipulla, sen jälkeen tuli taantuma, lomautukset, työpaikkoja lähti, jne jne... ihan sama juttu muuallakin.

    • soronoo

      Kauppa puuttuu, päiväkoti puuttuu, joka paikka täynnä ihmisiä, koiria ja niiden paskoja.

      • Paavo Pesusieni

        Juu, siis noi kuritta kasvaneet kakarat jotka terrorisoi naapurustoa ovat nykyään todellinen riesa, ei vain pörhölänkankaalla vaan myös muissa lähiöissä. Ja toisaalta, kuka enää edes haluaa rakentaa sen 250teurin okt:n persesilmä tontille, jossa asuminen on kohta tukalampaa kuin rivarissa. Kauhea velka ja kyttäävät naapurit ahistaa ja tosi ihanaa kun kesäisen makkaran grillauksen omalla pihalla lomassa saa kuunnelle kurittomien kakaroiden homottelua/huorittelua. Ja asiallinen palaute lasten vanhemmille heikentää ahistuneita suhteita entisestään. Ottakaa selvää ainakin ja erityisesti siitä missä asuu lestadiolaisia, nämä jutut kärjistyvät niissä lähiöissä.


    • vieras,,,

      Eihän tuo citymarket ja halpahalli ole kovinkaan kaukana.

    • ydinvoimaa

      turvallisuusetäisyys simosta on tukesin mukaan 30km, siksi Pörhölänkankaalla on niin paljon taloja myynnissä.

      • kemiläine

        Turvallisuusetäisyys Simosta saisi tosiaan olla 30 km. Ydinvoimalaa tai ei.


    • keminmaalainen

      Naurettavia keskusteluja...itse olen muuttanut Pörhölänkankaalle noin 7 vuotta sitten. Tonttimaa on erinomaista, hiekkakangas. Tontit isoja, yli 1000 neliötä. Päiväkodin raketaminen alkaa pikapuolin. Lähikauppaan eli cittariin matkaa 2 km. Hyvät ulkoilumaastot. En siis löydä muuta valittamista kuin julkisenliikenteen vähyys.

    • jos töitä saa..

      Jos olet tuleva keminmaalainen niin milläs elätät ittes?Jos ei halua kulkea Torniossa tai Kemissä. Itse rakensin tornioon vain sillä perusteella että ei tarvi joka päivä ajella autolla pitkin kyliä töitten takia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      26
      3078
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1497
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      76
      1083
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      140
      998
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      921
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      882
    7. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      45
      858
    8. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      171
      842
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      826
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      135
      756
    Aihe