Miksi ei saa sanoa suoraan

Mitä ihmeen hyötyä siitä on kellekään, että firmat eivät saa suoraan ilmoittaa työpaikkailmoituksissaan, että ketä he eivät takuulla ota töihin. Helpottaisi huomattavasti työnhakua, jos ilmoituksissa lukisi, että "emme palkkaa pitkäaikaistyöttömiä, naisia/miehiä, liian vanhoja/liian nuoria, ulkomaalaisia/huonosti suomea puhuvia, poliisin kirjoissa olevia, luottotietonsa menettäneitä, pienten lasten äitejä, sivareita, ylipainoisia, liian lyhyitä, ja niin edelleen...

Kun kaikki kuitenkin tietävät, että tällaiset seikat toimivat todellisuudessa yleensä suurempana kynnyskysymyksenä työnsaannille, kuin mikään työkokemukseen tai koulutukseen liittyvä asia, niin miksi niitä pitää salaislla. Mitä hyötyä siitä on kellekään, että työtön lähettää hakemuksia yrityksiin, jotka eivät kuitenkaan palkkaa häntä yllämainittujen seikkojen takia
12151
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Maamme on tasavalta ja kaikilla on oltava "ainakin teoriassa samat" edellykset työllistymiseenkin...
Mutta siinäkin asiassa toisia tohdellaan tasa-arvoisemmin kuin toisia...

Äänestä

Minustakin on vähän väärin lainssäädäntö, että ei saa sanoa, että halutaan mies, nuori..kun kuitenkin sellainen palkataan tiettyihin hommiin. Itse kävin naisena jopa haastattelussa, johon oli haluttu mies. Haastattelussa naiskiintiön vuoksi! Tämä selvisi siksi, että sain samasta paikasta toisen paikan ja henkilökunta suoraan sanoi näin. Ymmärsin myös miksi piti olla mies, vaikka kyse oli toimistotyössä, siinä oli myös raskasta työtä ja naisvaltaisessa yhteisössä tarvittiin voimaa! Tosin valinta oli hyvä, tein tämän miehen kanssa paljon samoja hommia ja kyllä se oli ihan kohdalleen osunut valinta osaamisenkin puolesta.

Äänestä

Helpottaisi työnhakemista jos yritykset pakotettaisiin kertomaan jo työhaku ilmoituksessa nämä asiat, että ei turhaan lähetä papereita paikkoihin mihin ei kuitenkaan voi tulla palkatuksi.

Itse olen poliisin kirjoissa rikoksesta epäiltynä jo kolmatta vuotta yhteen menoon vaikka minua ei ole ikinä tuomittu mistään rikoksesta en voi tehdä entistä ammattiani kolmatta vuotta jatkuneen rikosepäilyn takia.

Sen jälkeen minusta tuli pitkäaikaistyötön ja lopulta kun tipahdin kelan pienimmille tukisummille luottotiedotkin menivät.

Haluaisin tosiaan tietää kaikki työpaikat mihin en voi enää työllistyä ja jos se on kaikki työpaikat suomessa niin sitten minä kuulun sairaseläkkeelle, koska en ole työkykyinen ja todisteena on se, että kukaan ei halua pakata minua enää.

Itse en enää välitä pätkän vertaa salailla tilannettani tai siitä mitä mieltä kukakin on vaan jos työhaastetteluun pääsen kerron suoraan olevani pitkäaikaistyötön, rikoksesta epäilty ja luottotiedoton.

Valitettavasti tässä maassa ei pärjää kuin kusettamalla ja liian rehellisenä ihmisenä minusta ei siihen ole joten voin olla ihan hyvin tekemättä yhtään mitään loppuelämäni ajan.

Äänestä

Selvää on ilman mainintaakin, että kukaan ei palkkaa: pitkäaikaistyöttömiä, liian nuoria, ulkomaalaisia/huonosti suomea puhuvia, poliisin kirjoissa olevia, luottotietonsa menettäneitä, pienten lasten äitejä, sivareita, ylipainoisia, liian lyhyitä, rumia ja ennenkaikkea, jos on huonompi kuin joku muu hakija.

Äänestä

....Mitä ihmeen hyötyä siitä on kellekään, että firmat eivät saa suoraan ilmoittaa työpaikkailmoituksissaan, että ketä he eivät takuulla ota töihin....

Jäisi moni karenssi antamatta. Ja sehän ei työvoimaviranomaisille sovi, sillä karenssien avulla säästetään työllisyysrahoja.

Äänestä
  • "Jäisi moni karenssi antamatta. Ja sehän ei työvoimaviranomaisille sovi, sillä karenssien avulla säästetään työllisyysrahoja. "

    Ei työkkärin viranomaiset voi sitä ikinä myöntää, että touhussa ei ole mitään järkeä ollut vuosikymmeniin, koska muuten joku todellisuudesta eduskunnan eduilla vieraantunut kansanedustaja voisi keksiä, että kyseiset karenssitehtaat ja byrokratiapuulaakit voisi lakkauttaa ja keksiä tilalle jotain fiksumpaa. Tällöin virkailijat saisivat kenkää eläkeikäviroistaan.

    Yritysten taas pitää kusettaa ja esittää, että ihan kaikilla on mahdollisuus saada töitä vaikka todellisuudessa asia ei ole näin. Todellisuudessa yrityksillä on pitkät listat siitä ketä ei palkata vaikka asiaa ei saa rehellisesti kertoa.

    Eli Suomessa pärjää vain teeskentelemällä ja kusettamalla. Itsestäni siihen ei liian rehellisenä ihmisenä ole joten kuulun jo määritelmänkin mukaan sairaseläkkeelle, koska kukaan ei minun kaltaistani palkkaa. Jos kukaan ei halua minun tavallani luokiteltua palkata en voi olla työkykyinen, koska työkykyinen on sellainen ihminen, jota yritykset oikeasti haluavat palkata.

    Pitkäaikaistyötöntä, rikosepäiltyä ja luottotiedotonta kuten tilanteestani ylempänä rehellisesti kerroin. Todellisuudessa valtio vain haluaa säästää teeskentelemällä ja kustettamalla, että minulla on mahdollisuudet saada töitä voidakseen karensseilla katkoa tukia.

    Säästäminen onnistuu aina siihen pisteeseen saakka kun minulla on vielä omia säätöjä jäljellä sen jälkeen saan sossusta korvaukseni vaikka työkkäri ne poikki pistäisi.

    Äänestä

Syrjintä on kielletty. Ja tuo poliisin kirjat sekä luottotiedot, ne kyllä menevät tietyissä paikoissa - eli työpaikkailmoituksessa sanotaan, että pitää olla nuhteeton tausta tai että tehdään turvallisuusselvitys. Nämä ovat sitten niitä sellaisia paikkoja kuin: Nokia, pankit, puhelinoperaattorit, vartiointiliikkeet, vankilat. rahan kanssa tekemisiin joutuvat - paitsi hei, toi kaupankassa siitä ei vissiin vielä turvallisuusselvitystä tehdä. Ja tietysti sitten nämä lasten ja nuorten kanssa tekemisiin joutuvat, siinä on se rikosrekisterin tarkistaminen, että löytyykö tiettyjä asioita eli itse asiassa taitaa olla ihan sama mitä siellä on, este nousee eteen.
Että sillai. Muuten ei saa syrjiä virallisesti, mutta epävirallisesti kyllä.

Äänestä
  • Syrjintä onkin kielletty eli soveltuvuudeltaan parempaa hakijaa ei saa hylätä.

    Äänestä

  • selkeää kirjoitti:

    Syrjintä onkin kielletty eli soveltuvuudeltaan parempaa hakijaa ei saa hylätä.

    No, syrjintää on myös poliittisen, uskonnollisen, vakaumuksellisen, tms. seikan aiheuttama palkkaamatta jättäminen. Kyllä sitä syrjintää ovat myös nuo ulkonäöllisten, sukupuolisten tai sitten näitten yksityiselämän tekojen huomioon ottaminen.

    Mitä! Eli siis muuten olis, mutta kun sillä on noi.

    Eli siis on koulutettu on kokemusta, mutta kun silllä on tota historiaa.

    Eli siis! Mieti vaikka sitä lesbouden takia potkut saanutta tai naispappien potkuja tai palkkamatta jättämisiä. Että. Ajattele vähän laajemmin. Taasko mä seurustelen teinien kanssa?

    Äänestä

  • NÄIN ON! kirjoitti:

    No, syrjintää on myös poliittisen, uskonnollisen, vakaumuksellisen, tms. seikan aiheuttama palkkaamatta jättäminen. Kyllä sitä syrjintää ovat myös nuo ulkonäöllisten, sukupuolisten tai sitten näitten yksityiselämän tekojen huomioon ottaminen.

    Mitä! Eli siis muuten olis, mutta kun sillä on noi.

    Eli siis on koulutettu on kokemusta, mutta kun silllä on tota historiaa.

    Eli siis! Mieti vaikka sitä lesbouden takia potkut saanutta tai naispappien potkuja tai palkkamatta jättämisiä. Että. Ajattele vähän laajemmin. Taasko mä seurustelen teinien kanssa?

    Mutta entäs sitten, onko se laillinen irtisanomisen syy, jos on jo työssä jossain tarkassa firmassa, ja työssäollessaan vapaa-ajallaan syyllistyy johonkin vaikkapa ilikivaltaan, pahoinpitelyyn, näpistykseen tms. Saako irtisanoa? Tai jos lihoo sataviiskytkiloiseksi, tai kaljuuntuu, tai liittyy johonkin ääriliikkeeseen, tai muuttaa seksuaalista mieltymystään, eroaa vaimostaan ja menee miehen kanssa liittoon. Täh! Mitä, sitten pitäisi yhtä lailla ruveta irtisanomaan samoilla luokitteluperusteilla kuin jätetään ihmisiä palkkaamatta!

    Äänestä

Ja miksi pitäisi palkata raskaanaoleva yh joka ei ole työurallaan koskaan tehnyt muuta kuin ollut äitiyslomalla, miksi pitäisi palkata vanhuudenhöperö vanhus joka tulee töihin eripari kengät jalassa, ulkomaalainen jolla ei ole käytännön pätevyyttä tai joka ei osaa puhua asiakkaille suomea, jne

Pidätkö työnantajia/yrittäjiä henkilöinä joilla ei ole oikeutta päättää siitä kenelle tekevät palkkatarjouksen, joiden pitäisi lahjoittaa rahaa vastikkeetta eri ryhmille? VELVOITETAAN MIELUMMIN LAISKAT YH-ÄITIT ANTAMAAN RAHANSA KÖYHILLE!

Äänestä

Eikö työnantaja loppujen lopuksi valitse, kenet hän palkkaa?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


ketä ei palkata kirjoitti:

Mitä ihmeen hyötyä siitä on kellekään, että firmat eivät saa suoraan ilmoittaa työpaikkailmoituksissaan, että ketä he eivät takuulla ota töihin. Helpottaisi huomattavasti työnhakua, jos ilmoituksissa lukisi, että "emme palkkaa pitkäaikaistyöttömiä, naisia/miehiä, liian vanhoja/liian nuoria, ulkomaalaisia/huonosti suomea puhuvia, poliisin kirjoissa olevia, luottotietonsa menettäneitä, pienten lasten äitejä, sivareita, ylipainoisia, liian lyhyitä, ja niin edelleen...

Kun kaikki kuitenkin tietävät, että tällaiset seikat toimivat todellisuudessa yleensä suurempana kynnyskysymyksenä työnsaannille, kuin mikään työkokemukseen tai koulutukseen liittyvä asia, niin miksi niitä pitää salaislla. Mitä hyötyä siitä on kellekään, että työtön lähettää hakemuksia yrityksiin, jotka eivät kuitenkaan palkkaa häntä yllämainittujen seikkojen takia

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu