Onnistuiko paluu liittoon?

Te, jotka olette asumuseron jälkeen yrittäneet palata puolison luo, niin kertokaa onnistuiko?
10286
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Varmaan aika henkilökohtaista ja riippuu eron alkuperäisistä syistä.

Itselläni ei toiminut, koska ihmiset eivät koskaan muutu. Aluksi sitä yrittää pitää "negatiiviset" asiat piilossa, mutta kyllä se oikea luonne sieltä tulee taas esille.


Eli, ei onnistu!

Äänestä

ei onnistunut, muutin 3 kertaa takas, ja aina alkoi vähän ajan kuluttua samat ongelmet, vielä pahempana?

Äänestä

ei onnistu, ei menneeseen voi palata, ongelmat vaan lisääntyy, harvoin onnistuu, tai riippuu eron syistä.

Äänestä

En edes halua enää, se kerta riittää kun toinen jättää,ongelmat pitäisi ratkoa yhdessä,eikä juosta karkuun.

Äänestä

Minä haluisin palata ja uskoa koska yhteinen koti, kiinteistö 30 vuotta kotini..
Mut tiedän että ogelmat pysyvät, ne syyt joitten vuoksi piti päätös tehdä..
Iso ja kipeä asia, kotiutuminen toisaalle, mutta mentävä vaan eteenpäin, rohkeasti.

Äänestä
  • Koti on siellä mihin sen teet.

    Olen kyllä huomannut, että ihmiset ikävöivät enemmän kiinteistöä kuin exää...

    Äänestä

  • tiina* kirjoitti:

    Koti on siellä mihin sen teet.

    Olen kyllä huomannut, että ihmiset ikävöivät enemmän kiinteistöä kuin exää...

    Tottakai koti siellä minne teet sen ja ajan kanssa asetut.
    ..jos se "kiinteistö" ei ole loukannut..

    Äänestä

Me palattiin ja onnistu. MUTTA molemmat pitää sitä haluta ja ongelmat pitää käsitellä ja puhua selväksi ammatti avun kanssa jos ei muuten voi ja siihen menee aikaa. Ihmiset voivat muuttua mutta yleensä sun täytyy muuttua itse niin sitten saat vastakaikua siihen. Eli teidän kummankin pitää siihen uskoa että haluatte takaisin yhteen ja se pitää tehdä oikein ja sen eteen pitää tehä paljon työtä ja se työn teko suhteen eteen ei saa loppua jos palaatte yhteen. Ei todellakaan ole helppoa jos on olllut yhdessä monta vuotta ruveta ajattelemaan asioita erilailla ja sitä toista ihmistä uudestaan niinkuin hänet näki silloin alussa mutta kyllä senkin pystyy tekemään jos vaan haluaa tarpeeksi paljon. Valitettavasti toista ei voi pakottaa. Me tultiin takas yhteen vuoden ja puolen jälkeen. Kummallakaan meistä ei ollut toista eikä sitä ees haluttu, pidettiin yhtä perheenä niin paljon kun voimme ero ajan aikana se kai piti meidät läheisinä,meillä 4 lasta. No kummiskin ei kaikki oo aina negatiivista on positiivisia tarinoitakin joskus.

Äänestä
  • Kauanko Kirsikka olette nyt eron jälkeen olleet yhdessä uudelleen?

    Äänestä

Eka ero oli vain erilleen muutto, ei virallinen. Olin poissa vajaan vuoden, sitten palasin. Koko eroajan olimme yhteyksissä kaikilla tavoin.

Palaaminen yhteiselämään ei kuitenkaan pitemmän päälle onnistunut. Samat vanhat asiat tulivat taas esille, parannusyrityksistämme huolimatta. Ja riidat pahenivat. Vuoden sitä kesti. Lopullinen virallinen ero otettiin, kun miehltä paljastui ulkopuolinen suhde. Kun välit eivät ole kunnossa, näin todennäköisesti aina käy.

Nyt on siis eroprosessi meneillään, eikä kumpikaan haikaile enää yhteen paluusta. Mahdotonta, vaikka sovussa ollaankin. Sopuun pääsee, kun siitä YHDESSÄ sovitaan. Vaikeaa on tämäkin hetki, vaan tulevaisuudessa helpottanee...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miten kävi? kirjoitti:

Te, jotka olette asumuseron jälkeen yrittäneet palata puolison luo, niin kertokaa onnistuiko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu