Hectorin kappaleesta

Sector82

Aika toisarvoinen asia kylläkin, mutta olen joskus miettinyt, että mistähän Hector on saanut idean Laura sua kauheesti kaipaan -kappaleen suomenkielisiin sanoihin. Laulun sanoissahan kerrotaan seurustelevasta parista, Laurasta ja Ilmarista, ja siitä kun se Ilmari kuolee ratamoottoripyöräily onnettomuudessa ja se Laura jää sitä suremaan. Koko laulu on sellainen nyyhkytarina. Tämän käännöskappaleenhan on Hector sanoittanut ja levyttänyt joskus silloin 70-luvulla, ja ihan niinä vuosina oli muistaakseni sattunut se Jarno Saarisen onnettomuus. Olisikohan Hector ehkä saanut idean tähän kappaleeseen siitä? Laulu ja sanoituskin on ihan hyvä, en sillä, mutta ihan muuten vain olen asiaa pohtinut.

7

1719

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sarjakuva-rock

      Yhdellä keskustelupalstalla pohdittiin että se olisi parodiaa ja kansa otti se tosissaan. Enpä tiedä sitten, itse ole Hector-fani ja mietin myös monesti näitä laulujen sanoituksia.

    • varmaan

      Alkuperäisessä biisissähän "Tommy" osallistuu rata-autokisaan ja tarina on hyvin pitkälti samanlainen, meillä ei kuitenkaan tuolloin noita autokisoja laajemmin tunnettu.
      Luulisin että Hectorin versiossa enemmän vaikutti se että Suomessa oli silloin hyviä RR-kuskeja, toki Saarisen kuolemaan johtanut onnettomuuskin lie vaikuttanut.
      "Ilmari" on "lähdössä viissatasten" - Jarnon viimeinen kisa oli 250-kuutioisissa.

      • Anonyymi

        voitti mestaruuden 250cc mutta siirtyi sitten 500cc jossa kuoli


    • radionkuuntelija.

      kertokaa mulle mistä Lumi teki enkelin eteiseen kertoo???? En ihan tajua sitä tarinaa.

      • ankeita aikoja

        Yksi on mielestäni selvä.
        Amerikkalaiset tekivät 60-70-lukujen vaihteessa kuulentojaan; samaan aikaan Suomen köyhimmiltä alueilta jatkui jo 1950-luvulla alkanut maastamuutto Ruotsiin paremman elintason perään: "Toiset lähtee kuuhun ja toiset Ruotsiin".


    • sarjakuva-rock

      Nuoren tytön itsemurhasta. Hector oli nähnyt jossain lehdessä uutisen, en muista tarkkaan oliko tyttö hypännyt jokeen.
      Lumi teki enkelin eteiseen tarkoittaa käsittääkseni sitä kun talon kylmään eteiseen tuiskuttaa lunta sisälle ja lumi tekee monenlaisia kuvioita. Pakkanenhan tekee myös jääkukkia ikkunaan.
      Muistan lapsuudestani kun eteisessä oli monestikin lunta.

    • hjhhhjh

      .....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      372
      2328
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      61
      1806
    3. 154
      1375
    4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1204
    5. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1181
    6. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      48
      915
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      90
      844
    8. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      802
    9. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

      Ketä saamme kiittää tästä?
      Ähtäri
      28
      783
    10. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      41
      777
    Aihe